Makaleler

Uyku Açmanın Yolları

Yazar: Hakan Kutluay
Uyku Açmanın Yolları

Uyku çoğu zaman aranılıp da bulunamayan bir nimettir, bir çok insan uyku hastalığı olarak bilinen insomniadan dolayı birçok gecesini uykusuz geçirir. Uykusuzluk büyük bir sorun olabileceği gibi fazla uyku da yaşam kalitesini düşüren bir durum olabilir. 

Uykunun bir seçenek olmadığı zamanlarda uykuyu açmak için yapılabilecek önerileri şöyle sıralayabiliriz;

 • Uyku kaçırmanın en iyi bilinen ve en çok uygulanan yöntemlerinden biri kahve tüketmektir. Türk kahvesi, nescafe ya da filtre kahve gibi içeceklerin uyku kaçırdığı aşikardır. Özellikle türk kahvesi bu konuda gerçekten işe yarar. Tabii her şeyde olduğu gibi kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi de zararlıdır.
 • Kahveye ek olarak kola, enerji içecekleri gibi gazlı içeceklerin de içindeki bileşenlerden ötürü hem uykuyu açtığı, hem de enerji verdiği bilinmektedir.
 • İçerisinde bulunan doğal şekerler nedeniyle elma da, uykunuzun açılmasını ve kan şekerinizin dengelenmesini sağlar.
 • Elma kadar, erik, kayısı, şeftali, kiraz gibi meyveler de uyku açmakta faydalıdır. Meyvelerin, çay, kahve gibi içeceklere oranla 10 kat daha fazla uyku açıcı olduğu bilinmektedir.
 • Çikolata da uyku açan yiyeceklerden biridir, özellikle sıcak çikolata olarak tüketildiğinde birkaç saatliğine de olsa size enerji vererek uyanık kalmanızı sağlar.
 • Yeşil çay içmek de zihnin açılmasına ve uykunun engellenmesine yardımcı olur. Ama sallama yeşil çaylar yerine, aktardan alınmış yeşil çayı demleyip içmek daha faydalıdır.
 • 15 dakika içerisinde 1 bardak süt ve 1 bardak portakal suyu içmek de uykunun açılmasında işe yarar. Bu iki sıvının uyumsuzluğu nedeniyle sindirim sırasında mide tam kapasite çalışır ve bu da 3-4 saatlik uykusuzluk hali yaratır.
 • Çene kaslarını sürekli aktif halde tuttuğu için sakız çiğnemek de uykunun bastırılması için iyi yöntemlerden biridir.
 • Bulunulan ortamın iyi havalandırılmış ve serin olması, sıcaktan ve havasızlıktan yorgun düşüp uyuya kalmanızı da engeller.
 • Düzenli aralıklarla ellerin ve yüzün soğuk suyla yıkanması uykunun açılmasına yardımcı olur. Ayrıca ense bölgesinde, saç diplerine, bir poşetin içine doldurulmuş buz kalıplarıyla hafif hafif masaj yapmak da zihninizin açılmasını, uykunuzun bastırılmasını sağlar.
 • Sürekli aynı pozisyonda, sabit olarak oturmak da uykunuzun gelmesine sebep olur. Bu yüzden düzenli aralıklarla ayağa kalkıp esneme, gerinme hareketleri yapmak iyi gelebilir. Ayrıca yapmanız gereken bir iş söz konusuysa bunu yatarak değil, dik bir şekilde oturarak yapmak daha iyi olacaktır.
 • Loş bir ortam da uykunun bastırmasına sebep olur, bu yüzden aydınlık, ferah bir ortamda oturmak ya da çalışmak uykunun gelmesine engel olur.
 • Hareketli müzikler dinlemek de enerji yüklenmenize ve uykudan kaçmanıza yardımcı olur. 

Tüm doğal yöntemlere rağmen uyku hali bastırılamıyorsa piyasada kolaylıkla bulunabilen ve enerji veren efervesan vitaminlerden birine başvurulabilir. 

Yorumlar
Anonim 2017-06-14 04:48:34

Esra Hanıma katılıyorum, yöntemlerinizi beğendim bunların arasına duş almayı da ekleyebilirsiniz.

Esra 2017-02-18 17:20:07

Yazarla ilgili pek bilgi göremedim
Yazarın hayatını yazsaydınız keşke
Makale önemli olduğu kadar, yazarı da önemli!

Yorumunuzu Paylaşın