Makaleler

Umut Oran Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Umut Oran Kimdir?

Umut Oran, 2011 yılında İstanbul 3. Bölgeden milletvekili olan siyasetçidir.

16 Ekim 1962 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu İstanbul’da geçiren Oran, ortaokul ve lise eğitimini Saint Benoît Fransız Lisesi’nde tamamlamış ve üniversite eğitimine Marmara Üniversitesi’nde başlamıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. 1973’ten 1988 yılına kadar uzanan eğitim hayatı boyunca da futbol oynamış ve İstanbul’un birçok amatör futbol kulübünde yer almıştır.

Eğitiminin ardından direkt iş hayatına atılmaya karar vermiştir. İlk iş deneyimi 1988 yılında Koç Holding’e ait tekstil şirketi olan Bozkurt Mensucat’ta olmuştur. Ardından bir süre iş hayatına Öztek Tekstil’de devam etmiş, daha sonrasında ise kendi işini kurmaya karar vermiştir. 1992 yılında Domino Tekstil Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş’yi kurmuştur. Şirketin ilk fabrikası 1997 yılında, Bolu’da toplamda kırk bin metrekarelik bir alanda kurulmuştur. Umut Oran’ın bu fabrikayla birlikte edindiği misyon ise, Anadolu’daki istihdam açığını kapamaktır. Hazır giyim sektöründe başarılı adımlar atan şirket günümüzde de geniş kadrosuyla çalışma hayatına devam etmektedir. Umut Oran ise ileriki yıllarda siyasete atıldığı için şirketin yönetimini çalışanlarına devretmiştir.

Oran, 1993 yılında Türkiye Giyim Sanayicileri Birliği’ne üye olmuş ve 2002 yılında birliğin yönetim kurulu başkanı olmuştur. görevde olduğu yıllarda da Anadolu’da istihdamın artırılması, sektörün geleceğe yönelik doğru bir vizyon benimsemesi, kayıt dışı işçi çalıştırmanın önlenmesi ve vergi muafiyeti konularında birçok başarılı çalışma yapmıştır. Bunlar arasında Oran başkanlığında gerçekleşen Anadolu’da Yatırımı ve İstihdamı Teşvik Projesi vardır.  “Anadolu’da Yerinde İş, Aş, Barış” sloganı ile başlayan proje oldukça başarılı olmuştur. Proje, Dünya Gazetesi, Aktüalite Dergisi ve Genç Müteşebbisler Derneği tarafından ödüllere layık görülmüştür. Aynı zamanda bu projenin ana ayağı olan Bolu’da, 2005 yılında Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevine getirilmiş ve 2009 yılına kadar bu görevde kalmıştır.

2002-2003 yıllarında Dünya Hazır Giyim Federasyonu Başkanlığı, 2000-2005 yılları arasında Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Organizasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği gibi uluslar arası görevlerde de bulunan Oran, yerel sorunların da gündeme gelmesine ön ayak olmaya çalışmıştır.

Oran ardından siyasete atılmış ve CHP’nin 2008 yılında yapılan 32. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan Deniz Baykal’a karşı aday adayı olmuştur. seçilemese de kurultay sonrasında siyasi çalışmalarına devam etmiştir. 2010 yılında yapılan 33. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan Yardımcılığı’na gelmiştir. 12 Haziran 2011 yılındaki Milletvekili Genel Seçimleri’nde ise CHP 3. Bölge İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

‘Yılın İşletmecisi’, ‘Yılın Verimli İş Adamı’ gibi ödüllere sahip olan Oran, halen Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi ve Türkiye - Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyesi’dir. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilgisine sahip Oran, eski sporcu ve kalecidir. Aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü veteran takımı oyuncusudur. Umut Oran’ın bir dönem gündeme gelmesine vesile olan olay da 16 yıldır beraber olduğu köpeği Oskar’ı kaybetmesidir. 2007 yılında kaybettiği köpeğinin ardından Oran, Hürriyet Gazetesi’ne ölüm ilanı bile vermiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın