Makaleler

Şirin Payzın Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Şirin Payzın Kimdir?

Genellikle televizyon kanallarında sunucu olarak tanıdığımız, şu anda da CNN Türk kanalında "Ne Oluyor?"  isimli haber programını sunan Şirin Payzın aslen kimdir, nerelidir? Şirin Payzın ile ilgili yazımızda ünlü sunucunun nereli olduğundan, meslek hayatına nerede ve nasıl başladığına dair hayatı ile ilgili bazı bilinmeyenleri sizlerle paylaşacağız.

Şirin Payzın 1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Makedon göçmeni bir babaya ve Tatar bir anneye sahip olan Şirin Payzın çocukluk yıllarını Ankara’da geçirmiştir. Babası Nizam Payzın’ın bir gazeteci olduğu bilinmektedir.

Lise yıllarında tiyatroyla ilgilenen Şirin Payzın, lise eğitiminin bitmesinin ardından 1987 yılında üniversite eğitimi için Fransa’ya gitmiştir. Yalnız bu süre içerisinde şansızlıklar yaşayan Şirin Payzın, bir de bu süre içerisinde babası vefat ettiği için Fransa’dan Türkiye’ye geri dönmüştür. Fransa’da yarım bırakmak zorunda kaldığı eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi’nde Filoloji okumaya başlayan Payzın, yarım dönem sonrası bu bölümü de yarım bırakarak Ankara Bilkent Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve İşletme bölümüne başlamıştır. Ankara’da başladığı yüksek eğitimini Georg Soros bursu alarak ve yine yurt dışına çıkıp New York’a giderek oradaki ünlü New York Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra kariyerine ilk olarak Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcilik’te çalışarak başlayan Payzın bu sürenin sonunda yine Türkiye’ye ait Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği bünyesinde yer alan Basın Bürosunda başarısı ile yükselmeyi başarmıştır.

İlk kez Show TV ekranlarında gördüğümüz Şirin Payzın’in televizyonculuğa başlaması ise Ufuk Güldemir aracılığı ile olmuştur. O zamanlar yeni bir kanal kurulduğunu söyleyen Güldemir Şirin Payzın’in bu kanalda yer alabileceğini düşünerek onu ülkeye dönmeye ikna etmiştir. Böylelikle Ufuk Güldemir’in bu teklifi Şirin Payzın’in Birleşmiş Milletler’den İstanbul’a geri dönüp televizyonculuk sektöründe ilerlemesine vesile olmuş olmuştur.

Show TV de televizyonculuk kariyerine başlayan şirin Payzın, başarısı ile kısa sürede adından bahsettirmeyi başarmıştır. Çalışmaları genellikle Politika üzerine olan Payzın televizyonculuk kariyerinde sadece dış politika ile ilgili değil hem iç hem dış siyasi yapı ve politikalar ile ilgili haberler yapmıştır. Birleşmiş Milletler’de yaşadığı sıralarda edindiği dış politika bilgisi ve dil eğitimi ona televizyonculuk sektöründen hızla ilerleyecek bir başarı sunmuştur.

Daha sonra Show TV den ayrılan Şirin Payzın, 1994 yılında 5 sene boyunca çalışacağı ATV Kanalı’na geçmiştir ve burada Ali Kırca ile çalışan Payzın, ATV Ana Haberi kapsamında kadrolu diplomasi muhabirliği görevini üstlenmiş ve başarı ile yürütmüştür. Bu görev çerçevesinde ATV ve Sabah gazetesi bünyesinde yurt içinde ve yurt dışında bir çok devlet adamları ile görüşmeler yapan Payzın, yaptığı her röportajı ile büyük ses getirmiştir. Bu röportajlardan en önemlisi de 1997 senesinde Şirin Payzın’a Türkiye Gazeteciler Derneği’nin verdiği "Yılın Röportajı" ödülünü de kazandıran Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı özel röportaj olmuştur. Uzun süre konuşulan bu röportaj Payzın’ın televizyonculuk kariyerinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Şirin Payzın’ın televizyonculuk kariyerinde bir sıçrama yaşayacağı bu başarılı röportaj, 1997 senesinde dönemin de başbakanı olan Necmettin Erbakan'ın Libya ziyareti sonrası planlanan Muammer Kaddafi röportajı, Şirin Payzın’a sadece ödül kazandırmakla kalmamış aynı zamanda çok ses getiren bir röportaj olmayı da başarmıştır.

1999 yılında CNN Türk kanalının kurulması ATV Kanalından ve ATV Ana Haber Programından ayrılan Şirin Payzın ile, CNN Türk ile yeni bir sayfa açarak bu kanal bünyesinde kıdemli diplomasi muhabiri olarak çalışmaya başlamıştır. Sunduğu programların arasında „Dünyada Bugün“ ve "Yeni Gün Hafta Sonu“ gibi programlar da vardı. 2002 senesine kadar CNN Türk’teki görevine devam etti.

2002 senesinde CNN Türk kanalından ayrıldıktan bir sene sonra 2003 yılında aldığı bir teklif ile TRT adına Irak Savaşı’nın başlamasından sonra İran’a giderek burada özel bir programın hem hazırlanmasında hem de sunulmasında görev alan Şirin Payzın yapacağı bu program ile yine kariyerinde büyük bir adımı başarmış oldu. Yaptığı bu çalışmanın sonucu olarak aldığı ödüllerden bir diğeri ise 2004 senesinde bu çalışması ile kazandığı "Yılın Görüntülü Haber Ödülü" oldu.

2004 senesinde Türkiye’nin iç siyaseti ile ve kültürel sorunları ile ilgili araştırmalar ve belgeseller yapan Şirin Payzın’a ödül getiren diğer bir projesi ise "Hepsi Birer Güldünya" isimli 2004 senesinde hazırladığı ve namus cinayetlerini derinlemesine konu aldığı belgesel oldu. Bu belgesel ile hem "2004 Metin Göktepe Yılın Görüntülü Haber" ödülünü ve aynı yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti "Yılın televizyon röportajı" ödülünü aldı.

Adından söz ettiren diğer röportajları ise Irak başbakanı yardımcısı Tarık Aziz ve Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile yaptığı röportajlar olmuştur. Aynı zamanda bu röportajların hazırlıkları sırasında edindiği izlenimlerini yine bir belgesel şeklinde "Perspektif“ isimli Program için hazırladı.

2007-2009 seneleri arasında ana haber bültenini de sunan Şirin Payzın 2015 senesi itibarı ile 360 Derece isimli programı da hazırlamaktadır. Hazırladığı haberler kapsamında Şirin Payzın’ın yakından ilgilendiği ve araştırmalar yaptığı konulara bakacak olursak, başı çeken en büyük konular şu şekilde sıralanabilir:

  • Pakistan’daki askeri darbe,
  • AB Helsinki zirvesi,
  • İsrail’de ikinci intifada,
  • İran’da seçimler,
  • Bağdat’ta yaşanan krizler,
  • 11 Eylül sonrası New York’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu…

Bu ve bu gibi bütün dünyayı ilgilendiren önemli gelişmeleri, bütün dünyanın çok yakından takip ettiği konuları yerinde araştırıp gözlemleyerek ve sıcağı sıcağına haber yaparak Türkiye’ye duyurdu.

Şirin Payzın’ın iyi derecede İngilizce ve Fransızca yabancı dillerini konuşabilmektedir. Sahip olduğu iyi Fransızca bilgisi ile şu anda da yine CNN Kanalı kapsamında çalışmalarına ve belgesel hazırlıklarına devam eden Payzın aynı zamanda bir fransız haber kanalı olan TV 5’de yayınlanan "Kiosque" adlı programa katılımını yorumcu olarak başarı ile devam ettirmektedir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın