Makaleler

Settar Tanrıöğen Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Settar Tanrıöğen Kimdir

Settar Tanrıöğen, 15 Temmuz 1962 yılında Denizli’de dünyaya gelen sinema ve tiyatro oyuncusudur.

Taanrıöğen, 22 yaşına kadar doğup büyüdüğü Denizli’de hayatını sürdürmüştür. İlkokul dönemlerinden itibaren birçok işte çalışan oyuncu, ayakkabı boyacılığı, çaycılık, garsonluk gibi işlerde bulunmuştur. Tiyatro ile ilgisi 1980 yılında başlamıştır. Denizli’de yer alan bir halk eğitim merkezinde Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yılı adına hazırlanan bir oyunda yer almıştır.

1984 yılında, Hacettepe Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü kazanmış ve bu sebeple Ankara’ya taşınmıştır. Üniversiteye başladığı aynı yılda, Ankara’da bir sanat evinde tiyatroya yeniden başlamıştır.

Okuduğu bölümden mezun olan oyuncu, ileriki dönemlerde okuduğu bölümle ilgili bir meslek seçmez. Daha çok oyunculuğa ilgisi olan Tanrıöğen üniversiteden sonra tüm Türkiye’yi gezeceği bir turneye katılır. Turneyle yaklaşık 15 yıl boyunca Türkiye’nin birçok ilini gezen oyuncu, 1996 yılında başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel’in paylaştığı Yavuz Turgul filmi Eşkıya’da kız Naci rolünde yer alır. Ertesi yıl ise Bir Demet Tiyatro’da kariyerinde büyük yer kaplayacak ve akıllardan çıkmayacak rolü Saldıray’ı oynar. 1998 yılında Yara adlı filmde yer alır.

Aynı zamanda 1999 yılında tek kişilik gösteriler yapmaya başlar. Bu tek kişilik gösterilerde Vedat Özdemiroğlu ile birlikte çalışır. Hikâyesini kendisinin yazdığı oyunda Özdemiroğlu’nun da kaleminin desteğini alır. Ancak dönemin zor şartları ve seçim arifesi olması sebebiyle  bu gösteriler çok uzun ömürlü olmaz.

En unutulmaz rolleri 2003 yapımı Alacakaranlık dizisinde Feyzo ve 2006 yapımı Polis filmindeki Hayri rolü olan oyuncu şimdilerde Urfalıyım Ezelden adlı dizide Yanık Memed rolünde yer almaktadır. Oyuncu, Gölgeler ve Suretler, Çoğunluk filmleriyle 22. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü, Çoğunluk filmiyle 43. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı Ödülü’nü, Vavien filmiyle 42. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı Ödülü’nü ve Yağmur, Kıyamet Çiçeği filmleriyle 21. Altın Koza Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır. 

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın