Makaleler

Selülit Giderici Yağlar

Yazar: Büşra Sunal
Selülit Giderici Yağlar

Genç yaşlı demeden her yaştan kadının şikayetçi olduğu bir fiziksel bozukluk olarak selülit, estetik bir sorun gibi görünse de aslında bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununu ortaya çıkaran birçok etken olsa da, en büyük etkenler genetik yatkınlık, dolaşım bozukluğu, hareketsiz bir yaşam ve sağlıksız beslenmedir. Özellikle de fast food olarak tabir edilen bol yağlı ve içeriği tam olarak bilinmeyen besinler selülit için davetiye gibidir.

Selüliti engellemenin yolları ise, fazla kilolardan kurtulmak, hazır satılan yiyecekleri değil, evde hazırlanan yiyecekleri tercih etmek, kola, gazoz gibi asitli içeceklerden uzak durmak, bol tuzlu katı ve sıvı gıdalardan uzak durmak, hamur işi besinlerin tüketimini en aza indirmek, bol su tüketmek ve en önemlisi de spor yapmak, vücudu zinde tutmaktır.

Selülitin tedavisinde ise en başarılı yöntem bitkisel yağlar ile evde ya da tıbbi bir ekibin yardımıyla yapılan masajlardır. Bu masajlar sırasında selülit azaltıcı yağlar olarak da bilinen, ardıç yağı, jojoba yağı, susam yağı, portakal ve üzüm çekirdeği yağı, limon yağı ve buğday yağı kullanılabilir.

Ardıç yağı, selülitli bölgeye masajla uygulanır, masajın ardından bölge sarılıp terlemesi sağlanırsa daha büyük bir başarı elde edilebilir.

Selülitin giderilmesinde en çok kullanılan yağlardan bir diğeri de jojoba yağıdır. Haftada 3-4 kez selülitli bölgeye masajla uygulandığı taktirde selülitlerde azalma görülecektir.

Gerektiğinde biberiye yağı ile birlikte de kullanılabilen buğday yağı, selülitli bölgelerin tedavisinde son derece etkili bir yağdır. Portakal yağı ile birlikte kullanıldığı zaman da selülitli görüntüyü azaltacaktır.

Yakıcı özelliğe sahip olan limon yağı, selülitli bölgelerdeki fazla yağların yakılmasını sağlar. Bunun yanında kurutucu bir özelliği de olduğu için kullanılırken zeytinyağı ile karıştırılması tavsiye edilir. Masaj ile birlikte kullanılabileceği gibi, bölgeye sürülüp bekletilebilir, yarım saat sonrasında da ılık suyla yıkanmalıdır. Haftada 2-3 kez kullanılabilir.

Uzun süreli kullanımlarda etkisini bir hayli gösteren susam yağı da deri altına hızla nüfus eder ve selülitlerin azalmasına yardımcı olur. Masaj yoluyla kullanılabilen susam yağı günlük kullanıma da uygundur. 3 ay düzenli olarak kullanılırsa selülitleri tamamen yok ettiği de görülmüştür. 

Yorumunuzu Paylaşın