Makaleler

Sedat Laçiner Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Sedat Laçiner Kimdir?

Sedat Laçiner, uluslararası güvenlik ve Ortadoğu konularında uzman, liberal görüşe sahip akademisyen ve köşe yazarıdır.

1 Temmuz 1972 yılında Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ardından ailesinin Ankara’ya taşınmasıyla birlikte eğitim hayatına burada başlamıştır. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde alan Laçiner 1994 yılında Uluslar arası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimi devam ederken Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Türkiye Sosyal Bilimler Yarışması’na katılmış ve birinci olmuştur. Bu derecesinin ardından Milliyet Gazetesi’nde ana muhalefet ve başbakanlık muhabirliği görevlerinde bulunmuştur. 

Gazi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi’nde yüksek lisansa başlayan Laçiner, 1996 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kazanmış olduğu burs sayesinde yüksek lisans eğitimine İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nde devam etmiştir. Buradaki eğitimini 1997 yılında onur derecesiyle tamamlamıştır. Ardından doktora için Londra’da bulunan King’s College’a giren Laçiner,  2000 yılında ‘İdeoloji ve Dış Politika’ konulu tezi ile bu eğitimini de başarıyla bitirmiştir.

Laçiner, iş hayatına Adnan Menderes Üniversitesi’nin öğretim kadrosundaki görevi ile başlamıştır. 2000 ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim görevlisi olmuştur. Bu görevi esnasında üniversitede Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni de kurmuştur. 2005 yılında doçent doktor unvanını alan Laçiner, 2011 yılında profesör doktor olmuştur. 2011 yılının şubat ayında 518 öğretim üyesinin katıldığı Çanakkale Üniversitesi rektörlük seçimlerinde 179 oyla oylamanın birincisi olan Laçiner, 15 Mart 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çanakkale Üniversitesi’nin yeni rektörü olarak atanmıştır. Göreve atandığı sırada 38 yaşında olan Laçiner, Türkiye’nin en genç rektörü unvanını almıştır. 2009 yılında, bu göreviyle birlikte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlük Özel Ödülü’nü kazanmıştır. 2015 yılında yinelenen seçimlerde de oyların çoğunluğunu alan Laçiner, bu görevine devam etmektedir.

Laçiner, akademik kariyerinin yanında araştırma kuruluşlarında oynadığı aktif görevleriyle de dikkat çeken bir isimdir. 2001 yılında YÖK ve ASAM işbirliği sonucunda kurulan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nün kurucu üyelerinden biridir. Ermeni sorununun tarihsel, psikolojik ve hukuksal temellerine inmeyi hedefleyen enstitüde çalıştığı dönemde Laçiner, Ermeni araştırmaları üzerine İngilizce yayın yapan bir derginin de editörlüğünü üstlenmiştir.

Laçiner 2004 yılında, uzmanlık alanları uluslar arası güvenlik, dış politika, terörizm, Orta Asya, Kafkasya, Balkanlar olan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nu kurmuş ve 2010 yılına kadar başkanlığını yürütmüştür. Günümüzde kurumun Bilim Kurulu üyelerinden biridir.

Laçiner, Yüksek Öğretim Kurulu Türk-Ermeni İlişkiler Komitesi üyesidir ve aynı zamanda YÖK Başkanlık Danışmanlığı görevi de devam etmektedir. 2010 yılında Star Gazetesi’nde köşe yazıları yazmaya başlayan Sedat Laçiner’in bu görevine 2014 yılının haziran son verilmiştir. Sedat Laçiner şu sıralar TRT Haber kanalında yayınlanan Açı adlı programda konuşmacı olarak yer almaktadır. 2012 yılında, bu programda dile getirdiği Şii’ler ile ilgili sözleri ise çok konuşulmuştur.

Laçiner’in çeşitli yayınevlerinden basılmış 17 Türkçe kitabı, 5 tane de İngilizce kitabı bulunmaktadır. 

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın