Makaleler

Saç Boyasının Akmaması İçin Öneriler

Yazar: Çisem Soylu
Saç Boyasının Akmaması İçin Öneriler

Saçınızı ilk ne zaman ve nasıl boyattığınızı hatırlıyor musunuz? Şehir dışında üniversiteyi kazandığınız an bunun verdiği özgürlükle tüm saçını açıp pembeye boyayanlardan mısınız yoksa evleninceye kadar saçına boya sürmeyip evlendikten sonra yeni gelin sarısına boyatanlardan mı? Genetik olarak şanssız gruba girenlerden, yani erken beyazlayanlardan mısınız yoksa bir anlık can sıkıntısıyla soluğu kuaförde alıp saç rengini değiştirenlerden mi? Saçınızı ne zaman ve hangi sebeple boyarsanız boyayın tüm kadınlar ile ortak bir sorununuz olduğunu biliyoruz. Saç boyasının akması, boyanın canlılığını kaybetmesi oldukça can sıkıcı bir durum. Bu durumun bu kadar can sıkıcı olmasının sebepleri var elbette. Güzelleşmek uğruna boyadığımız saçların kısa bir süre sonra boyanın verdiği canlılığı kaybetmesi, boyanın akarak renk tonunun sevmediğimiz bir hale gelmesi bize tekrar kuaför yollarını gösteriyor. Bu da hem maddi hem de manevi olarak yorucu çünkü ciddi bir bütçe gerektirmesiyle birlikte sık sık boyamak saça da zarar veriyor. Boya zamanı geldiğinde biraz daha sabretmek yerine boyamayı tercih edenler çoğunlukta olduğuna göre artık ne yaparsak boyanın akmasını yavaşlatırız, renk canlılığını koruruz konusuna gelmemizin zamanı geldi. Özellikle bakır ve kızıl tonlarında boya uyguluyorsanız saç boyasının akması sizin için bir kâbus demek olabilir. Bu sebeple bu yazıda saç boyasının akmasını engellemek ve yavaşlatmak için neler yapabileceğinizi anlatıyor olacağız.

Saçınızı durularken üzüm sirkesinden faydalanın!

Sirke kokusunu sevmiyor hatta nefret ediyor olabilirsiniz ancak saç boyanızın akmasını engelleyeceğini söylediğimizde ona olan bakış açınızın değişeceğinden eminiz. Saçınızı yıkadıktan sonra durularken üzüm sirkesi kullanmayı deneyin. Uzmanlar elma sirkesinin üzüm sirkesi kadar etkili olmadığını ve özellikle bakır & kızıl tonlarındaki saçlarda bu yöntemin mutlaka uygulanması gerektiğini söylüyor. Üzüm sirkesi ile saç renginizi korumak için yapmanız gereken şey oldukça basit; eşit miktardaki su ve üzüm sirkesini karıştırıp saçlarınızı bu karışım ile durulamak. Şampuanı su ile akıttıktan hemen sonra sirkeli su kullanmalısınız. Bunun dışında saçınızı boyadıktan sonra boyayı sirkeli su ile akıtmalı ve saçınızı bu su ile durulamalısınız.

Konu hazır sirkeden açılmışken sirkenin saça faydalarından da kısaca bahsedelim:

  • Sirke saç derisinin doğan ph seviyesine ulaşmasını sağlar. 
  • Antiseptik özelliği sayesinde saç derisinde oluşan kaşıntıları giderir. 
  • Saç tellerinin dökülmelere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. 
  • Saçları yumuşatır, özellikle uzun ya da dalgalı saçlarda yaşanan dolaşma, düğümlenme probleminin önüne geçer. 
  • İçeriğindeki doğal asit sayesinde kafa derisini kepeklerden arındırır. 
  • Daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. 

Saçlarınızı çok sık yıkamayın!

Saçınızı boyadıktan sonra saç renginizi korumak ve boyanın akmasını engellemek istiyorsanız saçınızı çok sık yıkamayın. Haftada iki defa yıkamanız yeterli olacaktır. Eğer kalın telli saçlara sahipseniz şanslısınız çünkü kalın telli saçlar ince telli saçlara göre az yıkamaya daha dayanıklıdır. İnce telli saçlar daha çabuk yağlandığı ve sönük bir görüntüye ulaştığı için daha sık yıkama gerektirebilir. Daha sık yıkamak da saç boyanızın daha çabuk akmasına sebep olacağı için kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Saçlarınız sık yağlandığı için her gün yıkama ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz ancak unutmamanız gereken bir ayrıntı da saçınızın saç derisinde oluşan yağa ihtiyacı olduğudur. Bu sebeple saçınızı çok sık yıkamayarak hem boyanızın çabuk akmasını engeller hem de doğal yağıyla beslenmesine yardımcı olursunuz. Üstelik yapılan araştırmalarda saç derisindeki yağın tamamından kurtulduğunuzda vücudunuzun yıkayıp arıttığınız yağın eksikliğini telafi etmek için daha fazla yağ salgıladığını göstermektedir. Bu sebeple saçınızı daha az yıkayarak vücudunuzun daha az yağ üretmesine yardımcı olabilirsiniz. Kuru şampuanınız yoksa bebe pudrasından da yararlanabilirsiniz.

Saçınızı yıkarken sıcak su kullanmayın!

Sıcak su boyanın saçtan ayrılma sürecini hızlandırır. Bu sebeple saçınızın yıkarken ve durularken soğuk ya da dayanabileceğiniz soğuklukta ılık su kullanmaya özen gösterin. Sıcak su boyanın daha hızlı akmasını sağladığı gibi, saç derisine ve saç yapınıza da zarar verebilir.

Saç tipinize ve boyanıza uygun ürünler seçin!

Saçlarınızı boyadıktan sonra mutlaka boyalı saçlara özel şampuan ve kremler kullanın. Gün geçtikçe kozmetik ürünlerinin çeşitliliğinin artması bu konuda oldukça rahat hareket etmenizi sağlıyor. Saç renginize ve saç tipinize göre üretilen farklı şampuanlar mevcut. Bu tür ürünleri tercih ederek boyanızın akma süresini geciktirebilir ve saç renginizin canlılığını koruyabilirsiniz.

Denize ve havuza girerken bone kullanın!

Su boyanın akmasını sağladığı gibi tuzlu su ve klor da saç renginin akma hızını arttırır ve zamanla saçlarınızı yıpratır. Bu yüzden özellikle yaz aylarında denize ve havuza girerken bone kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde kışın da havuz kullanıyorsanız bone kullanmayı ihmal etmeyin. Birçok havuzda kullanım için bone zorunlu tutulsa da bunun aksi olduğu durumlarda da bonenizi yanınızdan ayırmayın.

Eğer bone kullanmamakta ısrarcı iseniz denize ve havuza girmeden önce mutlaka koruyucu bir ürün uygulayın. Bu gibi durumlar için saç rengini koruyan ürünler kozmetik marketlerde mevcuttur.

Saçınızın boyattıktan sonra 2 - 3 gün yıkamayın!

Saçınızı boyattıktan sonra bir sonraki yıkamaya geçmek için aradan 2 – 3 gün geçmesini bekleyin. Geçen bu sürede saç renginizin oturmasını sağladıktan sonra tekrar yıkamaya geçin. Yazının başında belirtmiş olduğumuz gibi boya sonrası durulama işleminde yarı yarıya sulandırılmış üzüm sirkesi kullanın.

Saç bakımınızı ihmal etmeyin!

Saç açma ve boyamada eskilere nazaran daha az yıpratıcı yöntemler ortaya çıksa da her bir işlemin sonunda saçlarınızın biraz daha yıprandığı inkâr edilemez bir gerçek. Hem saç sağlığınızı korumak hem de boyanızın çabuk akmasını engellemek için buna özel hazırlanmış ürünlerde bakım yapmayı ihmal etmeyin. Haftada 2 -3 kez saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra mutlaka uygun bir maske ile rengin sabitlenmesine yardımcı olun ve saç bakımınızı yapın.

Amonyak içermeyen şampuan, saç kremi ve bakım ürünlerini tercih edin!

Amonyak saç boyasının akmasını hızlandırdığı için şampuan, saç kremi ve maske alırken içeriğinde amonyak olup olmadığını mutlaka kontrol edin ve amonyaksız ürünleri tercih edin.

Isıya karşı koruyucu ürünler kullanın!

Saçlarınızı fönlerken, maşa ve düzleştirici gibi ürünler kullanırken mutlaka ısıya karşı koruyucu krem ya da spreylerden kullanın. Isı hem saçınıza hem de boyaya zarar vereceği için uygulama öncesi bir koruyucu kullanmanız oldukça önemli.

Saç cilası uygulayın!

Saç renginiz boyadan kısa bir süre sonra eski canlılığını kaybettiyse, boyanız aktıysa ya da saçınızda ton farklılıkları oluştuysa bir sonraki boya tarihinizi öne almak yerine saç cilası uygulayabilirsiniz. Saç cilası uygulamanın 3 yolu var. Bunlardan ilki bu konuda kuaförünüzden destek almak, ikincisi piyasada satılan hazır saç cilalarını kullanmak ve son olarak da saç cilasını evde uygulamak. Saç cilası genellikle oksidan krem kullanmadan hazırlandığı için oksidan kremin saçınıza vereceği zarara maruz kalmadan saç renginizi canlandırmanıza ve renk eşitsizliklerini gidermenize yardımcı olur. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerle boya tarihinizi biraz daha ileriye atabilir ve saçınıza daha az zarar vererek daha canlı bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

Saç cilasını nasıl yapacağınız ile ilgili detaylar için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Yorumunuzu Paylaşın