Makaleler

Ruhat Mengi Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Ruhat Mengi Kimdir?

Ruhat Mengi günümüzde Halk Tv’de `Her Açıdan` adlı bir programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiş gazeteci ve köşe yazarıdır.

Ankara’da Ruhat Ünaldı ismiyle dünyaya gelen gazeteci, siyasi bir isim olan Mehmet Ünaldı’nın kızıdır. Çocukluk yıllarını ve ilkokul eğitimini Ankara’da tamamlamış, Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nden mezun olmuştur. Ardından üniversite eğitimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde başlamış ve Mühendislik Fakültesi’nde 3 yıl eğitim aldıktan sonra İlgiltere’de bulunan ve dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biri olan Manchester Üniversitesi’ne geçiş yapmıştır. Son yılını bu üniversitede tamamlayan Mengi, 1978 yılında mezun olmuştur. eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere’de yaşamaya devam etmiş ve bir dönem Sittingbourne’de bulunan bir araştırma merkezinde çalışmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye Petrolleri Araştırma Merkezi’nde bir süreliğine çalıştıysa da ardından asıl ilgi duyduğu alana, gazeteciliğe yönelmiştir. Bu alandaki ilk tecrübesi, Günaydın Gazetesi’ndeki köşe yazarlığı görevidir. Gazetede moda yazıları yazmış ve aynı zamanda televizyonda da haber, müzik, sohbet programları yapmıştır. 1989 yılında ise Sabah Gazetesi’ne geçmiştir ve aynı zamanda bir televizyon programında da yer almıştır. Ancak dönemin başbakanı olan Tansu Çiller tarafından baskıya uğramış ve televizyon programına son verilmiştir.

2002 yılında Sabah Gazetesi’ndeki görevinden ayrılan Mengi, Vatan Gazetesi’nin kurulmasında büyük rol oynayan gazeteciler içinde yer almıştır. Bu sırada Star Tv ekranlarında yayınlanan ve büyük bir izlenme oranı elde eden ‘Her Açıdan’ isimli programı hazırlamaya ve sunmaya başlamıştır.

Ancak büyük ilgi gören ‘Her Açıdan’ programı, 2010 yılında yapılan baskılar sonucunda yayından kaldırılmıştır. Vatan’daki görevinden de 2013 yılında alınmış, gazetelere verdiği röportajlarda kurucusu olduğu gazeteyi kurtarmak için elinden geleni yaptığını ancak yapılan baskılara karşı koyamadığını belirtmiştir.

2014 yılında ise ‘Her Açıdan’ programı Halk TV’de yeniden yayınlanmaya başlamıştır.

Ruhat Mengi’nin, Ahmet Biliktan ile olan ilk evliliğinden iki kızı vardır. 1992 yılında gazeteci yazar Güngör Mengi ile evlenmiştir ve ilk evliliğinden olma iki kızı da Mengi soyadlarını almıştır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın