Makaleler

Ram Belleği Görevi

Yazar: Ahmet Polatlı

RAM belleği Görevini ve Çalışma Şeklini Açıklama

RAM, hafıza bilgisayarın ana belleğidir. Bilgisayarda işlenecek bütün veriler RAM belleğe konur. Bilgisayar yalnızca anabellekteki verileri işler. Bunun ile çalıştırılacak bütün yazılım, erişilecek bütün dosya elbet depolama ortamından Ana belleğe kopyalanmalıdır. Bir bilgisayardaki ana belleğin boyutu önemlidir. Çünkü ne kadar programın eşdeğer anda çalışabileceğini, ne kadar verinin hazır bir şekilde erişilmeyi bekleyeceğini bu belleğin büyüklüğü belirler.

Bilgisayarlar çoğunlukla gereksinim duydukları verileri tutmak için epey ana hafıza kullandıkları sebebiyle, bilgisayar mühendisleri takas (swapping) adı verilen bir teknik geliştirdiler. Bu teknikte bilgi parçaları gereksinim duyulduğunda ana belleğe alınırlar. Takas işlemi gereksinim duyulan bilgi için bellekte herhangi bir mekan bulunmadığı vakit gerçekleşir. Verinin bir bölümü hafızaya kopyalandığı vakit eşdeğer büyüklükteki bir farklı kısım mekan açmak amacı birlikte bellekten çıkarılır.

Bugün birçok PC enaz 32 megabaytlık ana hafıza birlikte gelmektedir. Fazladan bellek chipleri ekleyerek anabellek rahatlıkla yükseltilebilir. Bilgisayarın ana belleği Dinamik RAM chiplerinden seçilir. Nedeni ise Dinamik RAM'lerin diğer hafıza türlerine göre süratli olması ve de ucuz olmasıdır. RAM hafıza elektrik kesildiğinde içindeki bilgileri kaybetse de epey süratli oluşları onların bu iş için kullanımlarını rahat hale getirmiştir. Şayet RAM hafıza kullanılmadan direkt depolama biriminden veri alınsa idi o vakit bilgisayar epey yavaşlayacaktı. Çünkü statik disk gibi depolama birimlerindeki verilere erişim süresi mili saniye (saniyenin binde biri), RAM belleklerde ise erişim süresi nano saniye birlikte (saniyenin milyarda biri)ölçülmektedir. Bu da RAM belleklerin statik disk gibi ortamlardan yaklaşık 1 milyon kat daha süratli olduğunu gösterir. Bu da RAM belleklerin ana hafıza bi şekilde kullanılmasındaki en kritik faktördür. Ana hafıza için kullanılan hafıza türü dinamik RAM denilmişti. Piyasada üretilmiş muhtelif dinamik RAM hafıza türleri bulunur. Bunların başlıcaları sırası birlikte EDORAM, SDRAM ve RDRAMdir.

İlgili Makaleler

Yorumlar
Ahmet kaşe 2017-08-11 10:49:56

güzel olmuş

Yorumunuzu Paylaşın