Makaleler

Pinyata Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazar: Büşra Sunal

Pinyata, çocukların doğum günlerine ya da anaokulu partilerine renk katan figürlerdir. Etrafı rengârenk krapon kâğıtları ile süslenen pinyataların içi şeker, çikolata ve oyuncaklarla doldurulur. Partilerde, pinyatalar çocukların uzanabilecekleri bir yere asılır ve gözleri bir bezle kapatılan çocuklar, ellerinde çok sert olmayan bir sopayla sırayla pinyataya vurmaya çalışırlar. Genellikle her bir çocuğa üç vuruş hakkı tanınır ve üç vuruştan sonra sıra diğer çocuğa geçer. Pinyata patlayıncaya kadar bu süreç devam eder ve pinyata patlayıp içindekiler etrafa saçılınca çocuklar yerdekileri kapışmaya başlar. 

Bir diğer pinyata modeli ise altında ipler olan pinyatalardır. Bunlar da aynı şekilde şekerleme, çikolata ve oyuncaklarla doldurulup çocukların uzanabileceği bir yere asılır. Ancak çocuklar bu kez sopayla vurmak yerine sırayla pinyatanın altındaki ipleri çekerler. Bu iplerden bir tanesi pinyatanın kapağını tutmaktadır ve bu ip çekildiğinde şekerleme, çikolata ve oyuncaklar yere dökülür. Çocuklarda tıpkı diğer pinyata modelinde olduğu gibi yere dökülenleri kapışmaya başlar. 

Pinyatalara vurup içindekileri dökmek Meksika partilerinde sıkça kullanılan bir aktivitedir. Pinyatalar çizgi film karakterleri ya da hayvanlar gibi birçok farklı figür şeklinde olabilir. 

Pinyata Nasıl Yapılır?

Birbirinden farklı pinyataları internet sitelerinden ya da parti malzemeleri satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Ancak eğer el işlerine ilginiz varsa ve kendi pinyatanızı hazırlayıp çocuğunuzu mutlu etmek istiyorsanız bu da çok zor değildir. 

 • Öncelikle; pinyata yapımı için gerekli olan plastik balon, 1 su bardağı un, krapon kâğıdı, gazete ve elbette içerisine doldurmak için birbirinden farklı şekerleme, çikolata ve oyuncakları hazırlamalısınız. 
 • Ardından balonunuzu şişirmeli ve geniş bir kabın üzerine yerleştirmelisiniz. 
 • Bir yandan da un ve suyu bulamaç haline getirmeli, bu bulamacı balonunuzu kaplayacak şekilde sürmelisiniz. 
 • Bu malzemenin üzerini ise gazete kâğıtlarıyla kaplamalı ve 1-2 saat boyunca kurumasını beklemelisiniz. Ardından bir kat daha gazete kâğıdı kaplamalı ve yine 1-2 saat kadar beklemelisiniz. Bu işlemi ortalama 3-4 kez uygulamalı ve her gazete kâğıdı katından sonra 1-2 saat kurumasını beklemelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken balonun üzerinde ufak bir kısmı açık bırakmaktır. 
 • İşlemler tamamlandıktan sonra balonu bir iğne ile patlatıp içerisinden çıkarmalısınız.
 • Gövdesi hazır olan pinyatanızın dışını istediğiniz renkte krapon kâğıtlarıyla süsleyebilir, çeşitli figürler oluşturabilirsiniz.
 • Son olarak pinyatanızı bir ip yardımıyla çocukların uzanabileceği bir yere asmalı, çocukların gözlerini bir bezle bağlamalı ve onların neşe dolu çabalarını izlemelisiniz. Elbette oyun süresince gözlerinizi çocuklarınızın üzerinden ayırmamalısınız. 

Pinyata Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Hazır pinyataların fiyatları firmadan firmaya ve üründen ürüne değişkenlik gösterebilmektedir. Basit modelleri 20 TL’ye alabilirken, ürünün özellikleri değiştikçe ve içerisindeki malzemeler arttıkça bu fiyat daha da artabilmektedir. 
 • Eğer pinyatanızı evde hazırlayacaksanız içerisine para çikolata, küçük plastik arabalar, saç tokası, sakız, araba, uçak, bebek gibi çeşitli figürlerde çikolatalar, düdükler, minik yumuşak toplar, çizgi film karakterlerinin rozetleri ya da balon gibi malzemeler koyabilirsiniz. Ancak partiye katılacak çocuk sayısına göre malzeme koymanızda fayda vardır, çünkü aksi takdirde bazı çocukların elleri boş kalabilir ve bu da oyunun tadının kaçmasına neden olabilir. 
 • Pinyatalar her ne kadar daha çok çocuk partilerinde kullanılıyor olsa da büyükler de bu figürlerle partilerine neşe ve farklılık katabilirler. Büyüklerin partilerde kullanacakları pinyataların içerisine ise küçük miktarlı hediye çekleri, piyango biletleri, şişe açacakları, buzdolabı magnetleri, sinema, tiyatro ya da konser biletleri, küçük anahtarlıklar, şans kurabiyeleri ya da seyahat boyu şampuan, duş jeli, deodorant, diş macunu gibi malzemeler koyabilirsiniz.
 • Hem çocuk partilerinde hem de yetişkin partilerinde pinyataların içerisine çok ağır malzemeler koymamalısınız. Çünkü pinyata parçalandığı anda bu malzemelerin, oynayanların kafasına düşme riski vardır.

Size İlham Verebilecek Pinyata Örnekleri

Pinyata Nedir, Nasıl Yapılır?

Flickr

Pinyata Nedir, Nasıl Yapılır?
Pinyata Nedir, Nasıl Yapılır?

Papiermache

Pinyata Nedir, Nasıl Yapılır?

Century Novelty

Kaynak:

 • About: Pinata

 • Apartment Therapy: 10 Things to put in an adult Pinata

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın