Makaleler

Ozan Güven Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Ozan Güven Kimdir?

Son yılların gözde ve başarılı oyuncusu, asıl adı Ozan Muharrem Güven, 1975 Almanya Nümberg doğumludur. Bulgar göçmeni bir ailenin en küçük çocuğu olan Güven, daha 7 yaşındayken babasını bir trafik kazasında kaybetmiştir. 1981 yılında Türkiye’ye dönen Ozan Güven, Mimar Sinan Üniversitesi Modern Dans Bölümü’ndeki eğitimini yarıda bırakmıştır. İzmir Belediye Konservatuarı’nda oyunculuk dersleri almaya başlayan Güven daha sonra Şahika Tekand Tiyatrosu’nda çalışmaya başlamıştır. 

Ozan Güven, 2005 yılında, İkinci Bahar dizisinde oynadığı dönemde tanıştığı yönetmen Türkan Derya ile evlenmiştir. Bu evlilikten Ali Aziz adında bir de çocukları olan çift 2010 yılında boşanmışlardır.

Türk dizi ve sinema izleyicisi ile 20’li yaşların başında televizyon tarihinin unutulmaz yapımlarından “İkinci Bahar” dizisi ile tanışan Ozan Güven, Şener Şen ve Türkan Şoray ile birlikte çalışma fırsatı yakalamıştır. Bu efsane dizide yıldızı parlayan Güven, başarılı performansı ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Ozan Güven dizide Mezeci Hanım’ın oğlu Ulaş karakterini canlandırmıştır. İkinci Bahar dizisinden sonra büyük bir yükselişe geçen Ozan Güven’in yer aldığı diğer önemli dizi ve filmlere bir göz atalım.

Fi Dizisi (2017)

fi dizisi ozan güven

Ozan Güven, son günlerde adından en çok bahsettiren ve internet ortamında yayınlanan Fi dizisinde “Can Manay” karakterine hayat vermektedir. Dizide cesur sahnelere imza atan Ozan Güven kariyerinin zirve noktasını yaşamaktadır.

Koçum Benim (2002-2004)

Serdar Akar’ın yönetmenliğini yaptığı ve başrollerinde Tarık Akan ve Ebru Cündübeyoğlu’nun yer aldığı Türk televizyon tarihinin en çok izlenen gençlik dizilerinden biri olan Koçum Benim de “Umut Yıldırım” karakterini canlandırmıştır. İkinci Bahar’dan sonra Koçum Benim ile kariyerinde yükselişe geçen Ozan Güven, dizide günümüzün popüler isimleri Engin Altan Düzyatan, Yunus Günçe ve Nehir Erdoğan gibi genç yeteneklerle birlikte rol almıştır. Başarısıyla göz dolduran Güven, gelen diğer dizi tekliflerinden birini değerlendirerek, dizinin 25. bölümünde diziden ayrılmıştır.

Aslı ile Kerem (2002)

Sit-com tarzında ekrana gelen dizi Ozan Güven’in ilk kez başrol oynadığı dizidir. Ekran ömrü çok uzun olmayan dizi de Şebnem Dönmez ile başrolü paylaşan Güven, dizi de “Kerem” karakterini canlandırmıştır. Bu dizi ile birlikte Ozan Güven’in komedi alanında ne kadar başarılı olduğu anlaşılmış ve daha sonra Cem Yılmaz ile birlikte oynayacakları G.O.R.A filminin kapılarını açmıştır.

Bir İstanbul Masalı (2003-2005)

Yayınlandığı dönemde reyting rekoru kıran dizide Ozan Güven Kozan Ailesi’nin zengin ve duygusal oğlu “Demir Arhan” karakterini canlandırmıştır. Ayrıca dizide Çetin Tekindor, Mehmet Aslantuğ, Altan Erkekli gibi usta oyuncularla birlikte oynamıştır.

Canım Ailem (2008-2010)

Ozan Güven, yapımcılığını Erol Avcı, yönetmenliğini ise Sadullah Celen’in yaptığı dizide “Ali” karakteri ile karşımıza çıkmıştır. Güven, İkinci Bahar’dan sonra bir dizide daha bıçkın genç ve naif bir delikanlıyı canlandırmıştır. Uğur Yücel ve Şebnem Bozuklu gibi usta isimlerinde rol aldığı dizi, Türk televizyon tarihinin en içten ve samimi dizilerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Samim (Uğur Yücel) ve Ali’nin yollarının birlikte çalıştıkları yolcu gemisinde kesişmesiyle başlayan dizi ardından sıcak ve romantik bir hikayeye dönüşür.

Muhteşem Yüzyıl (2011-2014)

Birçok ünlü ve başarılı oyuncunun yer aldığı efsane dizi Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü dönemi olan Kanuni Sultan Süleyman’ın 46 yıllık hükümdarlık döneminde geçen olayları, savaşları ve harem içinde yaşanan entrikaları anlatmaktadır. Yüksek reytingli dizide Hürrem Sultan’ın desteğiyle sadrazamlığa kadar yükselen “Rüstem Paşa” karakterine hayat veren Ozan Güven, müthiş oyunculuğuyla göz doldurmuştur. Tarih kitaplarında çirkin görünüşüyle nam salan Rüstem Paşa’yı canlandıran Güven’in, dizide gösterişli görünümünden eser yoktur. Bu durum Güven’in büyük oyunculuk yeteneğinden kaynaklanan bir durumdur. Ozan Güven dizide Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Burak Özçivit, Merve Boloğur, Vahide Gördüm, Okan Yalabık ve Cansu Dere gibi önemli oyuncularla birlikte rol almıştır. 2014 yılında Halit Ergenç’in yani Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar Seferi sırasında hayatını kaybetmesi ile birlikte son bulan dizi, görsel kalitesi, başarılı müzikleri ve başarılı oyuncu kadrosuyla Türk dizi tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Ozan Güven’in oynadığı dizilerde elde ettiği büyük başarılardan sonra hayran kitlesi de genişlemiştir. Cem Yılmaz ile pekişen dostluğu sonrasında hemen hemen bütün Cem Yılmaz filmlerinde yer alan Ozan Güven’in film oyunculuğu serüveni Balalayka filmi ile başlamıştır.

Balalayka (2000)

Balalayka filmi denildiğinde Türk seyircisinin aklına hemen hüzünlü bir olay gelir. Kemal Sunal’ın filmin çekimlerine gittiği sırada uçakta kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği filmdir. Ozan Güven’in beyaz perdede ki ilk deneyimi olan Balalayka filminin başrollerinde Uğur Yücel ve Cem Davran yer almaktadır. Filmin konusu, yıllardır birbirinden habersiz bir hayat süren üç erkek kardeşin babalarının ölümünden sonra bir araya gelerek, babalarının vasiyeti olan Batum’dan alacakları mezarı İstanbul’a getirmeleri sürecinde yaşanan olaylardır.

G.O.R.A. (2003)


Usta komedyen Cem Yılmaz tarafından kaleme alınan G.O.R.A. filminde Ozan Güven filmin en dikkat çeken rollerinden biri olan “Robot 216” karakterini canlandırmıştır. Anadolu’nun bir kentinde tüccarlık yapan Arif’in uzaylılar tarafından kaçırılarak, farklı bir gezegene götürülmesi ve Arif’in bu gezegenden kurtulmaya çalışması filmin hikayesini oluşturmaktadır. Türk komedi film dalında ki en önemli filmlerden biri olan G.O.R.A.’ da Ozan Güven ortaya koyduğu sevecen, sempatik ve naif performans ile izleyici tarafından beğeni almıştır. Ayrıca G.O.R.A. Ozan Güven’in mizahi yönünü ortaya çıkaran önemli film olmuştur.

A.R.O.G (2008)

G.O.R.A. filminin devamı niteliğindeki bu filmde Ozan Güven “Taşo” rolünü üstlenmiştir. Yine Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı film, halı satıcısı Arif’in G.O.R.A. gezegeninde edindiği düşmanlardan Kaptan Logar, Arif’i bir zaman makinesiyle 1 milyon yıl geriye taş devrine ışınlamıştır. Taş devrinde kendine arkadaş edinen ve halk ile çabuk kaynaşan Arif, onları medeniyetle tanıştırır. Fakat şimdiki zaman geri dönmek istemektedir. Bunun için bir zaman makinesi yapması ve teknolojik ilerlemeyi hızlandırması gerekmektedir. Bu süreçte Arif’e yardım eden Taşo, çocuksu ve çekingen ve aşık bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yahşi Batı (2010)

Ömer Faruk Sorak’ın yönettiği ve senaryosunu Cem Yılmaz’ın yazdığı filmde, Ozan Güven, “Lemi Galip” karakterini canlandırmıştır. Filmin, 19. yüzyılda dönemin padişahının Amerikan Başkanına hediye bir elmas göndermek istemesi ve bu görev içinde Aziz Efendi (Cem Yılmaz) ve Lemi Bey’i (Ozan Güven)’i görevlendirmesiyle başlar. Trenle yaptıkları yolculuk esnasında yanlarında taşıdıkları hediye değerli elması haydutlara çaldıran Aziz Efendi ve Lemi Bey, çalınan elmasın peşine düşerler ve başlarına türlü türlü dertler açılır.

Pek Yakında (2014)

Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği filmde Ozan Güven, “Boğaç Boray” ya da gerçek adıyla “Pepe Muharrem” karakterine hayat vermektedir. Filmde, korsan DVD satıcısı ve eski bir figüran olan Zafer, eşinin kendisinden boşanmak istemesi üzerine kanunsuz işlere tövbe eder ve ailesini geri kazanmaya çalışır. Zafer, arkadaşlarından oluşan bir ekiple 1971’lerden beri bir türlü çekilememiş fantastik bir film projesi olan “Şahikalar- Kötülüğün Sonu” isimli filmi çekmeye karar verir. Filmde oyunculuk konusunda fazla kabiliyetli olmayan bu ekibin komik, eğlenceli ve duygusal macerası anlatılmaktadır.

Arif V 206 (Çekimleri devam ediyor)

Ozan Güven’in yer aldığı son film ise çekimleri devam eden yine bir Cem Yılmaz filmi olan Arif V 206’dir. Ocak 2018’de vizyona girmesi beklenen filmde Özkan Uğur, Zeynep Abdullah, Zafer Algöz ve Çağlar Çorumlu gibi ünlü ve başarılı oyuncular yer almaktadır.

Oynadığı Reklam Filmleri:

  • 2006 – Petrol Ofisi Poman Europo Dizel 
  • 2006 – Petrol Ofisi Poman PO-97 
  • 2010 – Avea’dan Konuşma Aşkına serisi 
  • 2011 – Bonus Reklam 
  • 2011- Ülker, Sunny 

Ozan Güven’in Aldığı Ödüller

  • 22. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 2000, Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (Balalayka filmindeki performansından dolayı). 
  • 1. Beyaz İnci TV Ödülleri, 2005, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dram) (Bir İstanbul Masalı dizisindeki performansından dolayı). 

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın