Makaleler

Osman Tural Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Osman Tural Kimdir?

Osman Tural, uzun bir dönem PTT Genel Müdürlüğü, ardından da Türkiye Tenis Federasyonu Başkanlığı yapan Türk bürokrat.

12 Temmuz 1964 tarihinde Samsun’un Alaçam ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise öğretimini de Samsun’da tamamlayan Tural, 1982 yılında Ankara Üniversitesi’ni kazanarak Ankara’ya taşınmıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde okumuş ve 1986 yılında üniversiteden mezun olmuştur.

Mezuniyetinin ardından 1987 yılında İçişleri Bakanlığı’nın açmış olduğu kaymakam adaylığı sınavına girmiş ve başarılı olmuştur. Bunun ardından aynı yıl Tokat Kaymakam Adayı olarak göreve gelmiştir. Adaylığının devam ettiği dönemde bir yıl İngiltere’ye giderek burada dil ve meslek eğitimi almıştır. Adaylık döneminin bittiği 1980 yılında kaymakamlık kursuna giren Tural, Sinop’un Durağan İlçesi’ne aynı yıl kaymakam olmuştur. Bu görevinin ardından 1991 ve 1992 yılları arasında Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde, 1192 ve 1993 yılları arasında Bingöl’ün Yedisu ilçesinde,1993 ve 1997 yılları arasında da Adana’nın Karaisalı ilçesinde kaymakam olarak görev yapmıştır.

Yaklaşık 10 yıllık kaymakamlık görevlerinin ardından 1997 yılında Sivas Vali Yardımcılığı’na atanan Tural, bu görevi sürdürürken 2000 yılında bir yıl süreyle yeniden İngiltere’ye giderek Sosyal Politika alanında master yapmıştır. Burada Acil Durum Yönetimi ve Planlaması konusunda master tezini yapmıştır. İngiltere’de bulunduğu bu dönemde Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine getirilmiştir.

2003 yılında ise Tural önce İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine getirilmiş, ardından aynı yıl ağustos ayında geçici görev olmak üzere Ulaştırma Bakanlığı Bakan Danışmanı olmuştur.

2003 yılında aynı zamanda  PTT Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi olan Osman Tural, 7 Haziran 2005 yılında PTT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilmiştir. 

2012 yılında, PTT Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Osman Tural, Türkiye Tenis Federasyonu 3. Olağan Genel Kurulu’nda tek başkan adayı olmuştur. Kullanılan 173 oyun 157’sini alan Tural Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı seçilmiştir. 15 Aralık 2014 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Danıştay üyeliğine atanmıştır.

2014 yılının Aralık ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Danıştay üyeliğine atanan Tural, Tenis Federasyonu Başkanlığı görevinden ve hâlâ sürdürmekte olduğu PTT Genel Müdürlüğü görevinden istifa etmiştir. 

İyi derecede İngilizce bilgisine sahip Tural evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yorumunuzu Paylaşın