Makaleler

Öğrenciler İçin Yurtdışı Eğitim ve Tatil Önerileri

Yazar: Handan Temirci

Günümüzde öğrencilerin için yurtdışı deneyimi yaşamak için bir çok program fırsatı bulunmaktadır. Bu programlar ile birlikte, öğrencilerin yabancı dillerini geliştirirken sosyal yeteneklerini de geliştirmeleri, farklı hayat şartlarını da deneyimlemeleri amaçlanmaktadır.

Öğrenciler için en önemli yurtdışı eğitim fırsatlarından biri öğrenci değişim programlarıdır. Lise ve üniversitelerin, yurtdışındaki kurumlarla uluslararası eğitim yardımlaşma anlaşması yapması sonucu gerçekleştirilen değişim programlarıdır. Bu programlar sayesinde öğrenciler, eğitimlerinin bir bölümünü bu anlaşmalı kurumlarda yapabilmektedir.

Youth For Understanding Öğrenci Değişim Programı: 1951 yılından beri faaliyet gösteren YFU kuruluşu, 15-18  yaş grubundaki lise öğrencileri için 64 ülkede anlaşmalı kurumlara sahiptir. Günümüze kadar 250.000’e yakın öğrenciye yurtdışı eğitim fırsatı sunan YFU, Türkiye’de de faaliyet göstermektedir.

Erasmus Öğrenci Değişim Programı: yükseköğretim kurumlarının birbirleriyle işbirliğini sağlamaya yönelik yürütülen bir değişim programı olan Erasmus’un amacı, Avrupa’da yüksek eğitimin kalitesini artırmak ve eğitimi Avrupa boyutlarına getirmektir.

1987 yılından beri uygulanan Erasmus Programı, 3 milyondan fazla öğrencinin Avrupa ülkelerinde eğitim görmesine olanak tanımıştır. Bu programdan faydalanabilmek için Türkiye’deki bir yüksek eğitim kurumunda, meslek okulunda okuyor olmak yeterlidir.

Devlet destekli değişim programlarının yanında, özel kurumlar aracılığıyla öğrencilerin yurtdışında eğitim almaları da mümkündür. Bu eğitimler genel olarak, öğrencilerin dillerini geliştirmelerini ya da uzmanlıklarını geliştirmelerini amaçlar. Bu eğitim programlarından ücret karşılığı yararlanabileceği gibi, burslu olarak da yararlanmak mümkündür. Türkiye’de de sık sık gerçekleştirilen yurtdışı eğitim fuarları aracılığıyla, öğrencilerin kendilerine en uygun okulu ve programı bulmaları sağlanmaktadır.

Öğrenci değişim programlarına ek olarak, öğrencilerin yaz tatillerini değerlendirmesine yönelik programlar da vardır. Bunlardan en çok bilineni Work and Travel programıdır.

Work and Travel, öğrencilerin yaz tatillerinde Amerika’da seçtikleri işlerde çalışıp, istedikleri gibi para kazanmalarına ve seyahat edebilmelerine olanak tanır. Belli bir ücret karşılığı programın uygulanmasına yardımcı olan kurum, öğrencinin istediği eyalette, kendisine uygun işi seçmesine, çalışma saatlerini ayarlamasına, kalacağı yeri bulmasına ve ulaşım sorunlarını çözmesine yardımcı olur. Başka bir kültürle tanışan öğrencinin sosyal yeteneklerini geliştirmesi, yabancı dilinde pratik yapmasına yardımcı olan bu program, hem para kazanmak hem de seyahat etmek isteyen öğrenciler için biçilmiş kaftandır.

Öğrencilerin yaz tatillerini Avrupa ülkelerini seyahat ederek değerlendirmesine yardımcı olan başka bir uygulama da İnterrail’dir. İnterrail, Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından, gezginlere kolaylık sağlamayı amaçlayan bir bilet uygulamasıdır. Tek bir biletle, istenen Avrupa ülkesinde, istenen trene binilmesine olanak sağlar. 5 gün ile 1 ay arası bir süre için alınabilen İnterrail bileti, kısıtlı maddi şartlara sahip öğrencilerin de seyahat edebilmelerine yardımcı olur.

İnterrail bileti, Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, ÇekCumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan ülkelerinde geçerlidir.

Yorumunuzu Paylaşın