Makaleler

Nihat Zeybekçi Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay

Nihat Zeybekçi, 2004-2011 Denizli Belediye Başkanı, 2011 yılından beri milletvekili, aktif olarak Ekonomi Bakanlığı yapmakta olan siyasetçi.

Nihat Zeybekçi Kimdir?

Nihat Zeybekçi 1 Ocak 1961 tarihinde Denizli’nin Tavas ilçesinde dünyaya gelmiştir. Fatma ve Şükrü Zeybekçi çiftinin beş çocuğundan en küçüğüdür. İlkokul ve ortaokul eğitimini Tavas’ta alan Zeybekçi, aynı zamanda 7 yaşından itibaren tütün tarlalarında çalışmıştır. Ortaokulu tamamlamasının ardından maddi durumu kötü olan aile, oğullarını okutamayacaklarına karar vermiştir. Bunun üzerine bir öğretmeninin yardımıyla parasız yatılı okul sınavlarına girmesinin ardından Kütahya İmam Hatip Lisesi’ni kazanmış ve eğitim hayatına devam etmiştir. lise eğitimini Kütahya’da tamamlamış ve ardından üniversite eğitimi için İstanbul’a gitmiştir. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, ağabeylerinden aldığı destekle, bir evin çatı katında kalarak, zor şartlarda tamamlamıştır. 

Üniversite eğitimi sırasında bir dış ticaret şirketinde çalışan Zeybekçi, ardından girdiği bir sınavla İngiltere’de yüksek lisans hakkı kazanmıştır. Bir süre Londra’daki South London Collage’da eğitim almış ancak babasının rahatsızlığı nedeniyle Türkiye’ye, Denizli’ye geri dönmüştür. Bu sebeple yüksek lisans eğitimini de İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlamıştır.

İş hayatı Demirören Grubu’yla başlamış, Denizli’de Küçüker Tekstil’de ihracat müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Ardından kendi işini kurmaya karar vermiş ve 1994 yılında Turkuaz Tekstil’i kurmuştur. Turkuaz Tekstil’in ardından da sektörde ön planda olan altı yeni şirket kurmuştur. Bu esnada iki dönem boyunca Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Recep Tayyip Erdoğan ile tanışıklığı üniversite yıllarına kadar uzanan Zeybekçi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurulması ile birlikte siyasete adım atmıştır. 2004 yılında Ak Parti’den aday olduğu yerel seçimlerde yüzde 51 oyla Denizli Belediye Başkanı seçilmiştir. 2009’da yeniden seçilmiş ve bir dönem daha görev yapmıştır. 2011 yılında ise genel seçimlerde ilk sıradan Ak Parti Denizli milletvekili seçilmiştir. 

Dönemin başbakanı Erdoğan’a yakınlığı nedeniyle de sık sık gündeme gelen Zeybekçi, önce Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi, ardından TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı görevlerine getirilmiştir. 25 Aralık 2013’te kurulan yeni kabinede ise Ekonomi Bakanı olmuştur. 

Evli ve 4 çocuk babası olan Zeybekçi, iyi derecede İngilizce ve Almanca konuşmaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın