Makaleler

❗ Bu makale henüz yayınlanmamıştır!

Nevzat Aydın Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat Aydın, Türkiye’nin en büyük çevrimiçi yemek sipariş portalı Yemeksepeti.com’un kurucu ortağı ve CEO’sudur. 2001 yılında kurduğu Yemeksepeti.com’u , 2015 yılında, 589 milyon dolar karşılığında, dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Deliver Hero’ya satarak, Türkiye internet tarihinin en büyük satışını gerçekleştirmiştir. Bu satış sonrasında kazandığı paranın 27 milyon dolarını çalışanlarına dağıtması ise Nevzat Aydın isminin daha fazla duyulmasını sağlamıştır. Türk iş dünyasının hatırı sayılır girişimcisi, melek yatırımcısı ve mentorü Nevzat Aydın, Türkiye’de girişimcilik alanında yaptığı katkılardan dolayı eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından 2010 yılında düzenlenen Girişimcilik Zirvesi’ne çağrılan, dünya çapındaki 150 önemli girişimciden biri olmayı başarmıştır.

8 Mart 1976 İstanbul doğumlu olan Nevzat Aydın, Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazanmıştır. 1999 yılında mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek San Francisco Üniversitesi’nde MBA programına devam etmiştir.

Girişimcilik yönü çok kuvvetli olan Nevzat Aydın ilk girişimcilik projesine 21 yaşındayken imza attı. Aydın, düzenlediği organizasyonla, 700 kişilik bir kafileyi, kendisinin de severek dinlediği müzik grubu U2’nun Yunanistan’ın Selanik kentinde verdiği konsere götürmüştür. Öğrencilik yıllarında bazı kurumsal şirketlerde stajyerlikte yapan Nevzat Aydın, edindiği tecrübeler sonunda kariyerine kurumsal alanda devam etmek istemediğine karar vermiştir.

Nevzat Aydın San Francisco’daki yüksek lisans eğitimi sırasında hem e-ticaret alanında yaşanan gelişmeleri takip etmiş hem de Silikon Vadisi’ndeki start-up ortamını yakından gözlemleme fırsatı bulmuştur. Özellikle yemek siparişi modelleri ilgisini çeken Aydın, Türk tüketicilere özel bir model geliştirerek, bu alanda yeni ve farklı bir girişim başlatma kararı almıştır. Bu yeni girişim kararı Aydın’ın yüksek lisansını bitirmeden, İstanbul’a dönmesine neden olmuştur.

Yemeksepeti.com’un Kuruluşu

Yemeksepeti.com’u kurma fikriyle İstanbul’a dönen Nevzat Aydın, 2001 yılının ocak ayında Cem Nufusi, Melih Ödemiş ve Gökhan Akan ile birlikte siteyi kurmuştur. Sitenin kuruluşu sırasında ortakları ile 150 bin dolar harcayan Aydın, bu süreçte kendi birikimlerini de kullanmıştır. 24 yaşında kendi işinin patronu olan Aydın, yaptığı işten kar elde edebilmesi için birkaç yıl işlerin büyümesini ve Türkiye’de internet kullanımının yaygınlaşmasını sabırla beklemiştir. Çünkü Yemeksepeti’nin kurulduğu ve hizmet vermeye başladığı yıllarda Türkiye’de internet ve kişisel bilgisayar kullanım oranı oldukça düşüktü.

26 restoran ile işe başlayan Yemeksepeti, interneti olmayan restoranlara siparişleri faks yoluyla iletiyordu. Günde 40-45 sipariş alan Yemeksepeti, kurulduktan 3-4 ay sonra Uzan Grubu’nun ortaklık teklifini reddetmiştir. O yıllarda Telsim’in Motorola ile davalık olması bu kararın olumsuz olmasındaki en büyük etkendir. Yemeksepeti, 2007 yılında sipariş sayısını 10 bine çıkarmayı başarmıştır. Yükselen bu başarı grafiği ile birlikte 2008 yılında European Funders Fund (Samwer Kardeşler) Yemeksepeti’nin azınlık ortağı olmuşlardır. 2012 yılında ise 14 milyar Euro fon büyüklüğünde, dünyanın en büyük 10 yatırımı arasında yer alan General Atlantic’ten 44 milyon tutarında yatırım almıştır.

Yemeksepeti, 2013 yılında foodonclick.com markasıyla Katar’da daha sonra Suudi Arabistan ve Lübnan’da hizmet vermeye başlamıştır. Yine aynı yıl, Yunan online yemek sipariş sitesi clickdelivery.gr’yi satın almıştır. 2015 yılında Delivery Hero’ya satışı gerçekleştiğinde Yemeksepeti 10 ülkede hizmet veriyordu.

Yemeksepeti, 2016 yılı itibariyle Türkiye’de 64 şehirde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, 11 binden fazla restoran ve toplam 5.2 milyon kullanıcıya hizmet vermektedir. Günde 400 bin kullanıcıya, 150 binde fazla sipariş ulaştırmaktadır.

Yemeksepeti hayalini hayata geçirdikten sonra ilk aşamada bazı restoranlardan olumsuz tepkiler alan Nevzat Aydın, bu durumu kendi lehine çevirmeyi başarmıştır. Yemeksepeti kurulduktan birkaç yıl sonra hatırı sayılır bir kitleye ulaşmış bunun sonucunda da restoranlar sadece Yemeksepeti.com için kurulmaya başlamıştır. Sokak aralarında küçük ölçekli restoranlar, Yemeksepeti ağına katılarak yeni müşterilere açılma şansı yakalamışlardır.

Yemeksepeti’nin, Delivery Hero şirketine satılmasından sonra Nevzat Aydın, şirketteki CEO’luk görevine devam etmektedir.

Nevzat Aydın’ın Özel Hayatı

Boğazına düşkün bir insan olan Nevzat Aydın, öğrencilik yıllarında ‘yiyebildiğin kadar pizza’ satan bir zincirde yediği 38 dilim pizza ile midesine çok düşkün bir adam olduğunu kanıtlamıştır. Yakın arkadaşları ise Aydın’ı ‘hep iyi yerdi’ diye nitelendirmektedir. Dünya mutfaklarını da araştıran Nevzat Aydın, en çok Brezilya ve Arjantin mutfaklarını seviyor.

Nevzat Aydın, 2011 yılında Vogue Dergisi internet editörü Melis Pekand ile Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde dünya evine girmiştir. Aydın, misafirlerini özel uçak kiralayarak düğününe götürmesi, o dönemde magazin gündeminde çok konuşulmuştur.

Nevzat Aydın’ın birçok kurum ve kuruluşlara üyelikleri vardır. Bunlar:

 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOOB) Genç Girişimciler Yüksek Kurulu Üyesi 
 • Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi 
 • Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyesi 
 • Galata Business Angels Kurucu Üyesi 
 • Trabzonspor Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi, 2010-2013 
 • Trabzonspor Futbol Kulübü Başkan Yardımcısı, 2016 

2016 yılına kadar toplam 17 start-up’a yatırım yapan Nevzat Aydın, yatırımlarını yaparken internet şirketlerine öncelik vermektedir. Bunun yanında teknolojiyi öncelikli unsur olarak benimseyen farklı alandaki şirketlere de yatırım yapmaktadır. Nevzat Aydın’ın yatırımlarının toplam değeri yaklaşık 5 milyon doları bulmaktadır. Yatırım yaptığı bazı şirketler ise şunlardır:

 • Trawell Street Bees 
 • I Am Not Basic 
 • Lidyana.com 
 • Pembe Panjur 
 • Modacruz.com 
 • Buldumbuldum.com 
 • Burada Bebek 
 • Supplementer.com 
 • Justmop.com 
 • Mobil Oto Servis 
 • Garajyeri 
 • Connected2me 
 • Pilates Akademi 
 • Temizlik Yolda’dır. 

Nevzat Aydın’ın Aldığı Ödüller

24 yaşında kendi işinin patronu olmayı başaran ve Yemeksepeti.com’un mimarı Nevzat Aydın’ın bu başarısını taçlandıran birçok ödül almıştır. Bu önemli ödüller ise şunlardır:

 • Interpro Bilişim Ödülleri, Girişimcilik Ödülü, 2001-2002 
 • Ekonomist ve Finans Leasing, Türkiye’nin Gizli Şampiyonları, Jüri Özel Ödülü, 2005 
 • Altın Örümcek Web Yarışması, Türkiye’nin En İyi Web Sitesi Ödülü, Nevzat Aydın bu ödülü 2004, 2005 ve 2006 yıllarında üst üste almıştır. 
 • Ekonomist Dergisi, Yılın Girişimcisi Ödülü, 2011 
 • Webrazzi Girişim Ödülleri, Yılın Girişimcisi Ödülü, 2012 
 • The Next Web tarafından verilen ve tüm dünyada teknoloji ve internet meraklılarının yakından takip ettiği TNW Turkish Startup Awards, En İyi Kurucu Ortak Ödülü, 2013 yılında yemeksepeti.com’un CEO’su Nevzat Aydın’a verilmiştir. 
 • Webrazzi Girişim Ödülleri, Yılın Web Girişimcisi ve Yılın Melek Yatırımcısı Ödülü, 2013 
 • Webrazzi Girişim Ödülleri, Yılın Web Girimcisi, 2014 
 • Lenovo’nun 2014 yılında düzenlediği Doer Ödülleri’nde, The Most Inspiring Entrepreneur Ödülü’ne Nevzat Aydın layık görülmüştür. 

Nevzat Aydın bu önemli ödüllerin yanı sıra birçok uluslararası organizasyonda yer almıştır. UNESCO’nun BM desteği ile 2005 yılında düzenlediği World Summit Award’da Türkiye’yi temsil etmiştir. Endeavor Derneği Türkiye Ofisi tarafından 2007 yılında Endeavor Girişimcisi seçilmiştir. Bu ödül sayesinde Endeavor’un dünya çapındaki destek ağından, mentorluk ve tanıtım desteklerinden yararlanabilme şansını kazanmıştır.

2011 yılında Hollanda Girişimcilik Programı HOPE tarafından gerçekleştirilen ‘Meet The Dragons’ (Ejderlerle Tanışın) etkinliğine konuşmacı olarak davet edilmiş ve etkinlikte yaptığı konuşma ile katılımcılardan büyük ilgi görmüştür. 2012 yılında Almanya’da gerçekleştirilen ve küresel çapta isim yapmış konuşmacıların yer aldığı DLD (Digital-Life-Desing) konferansına davet edilmiştir. Aydın, konferansta Türkiye’nin internet alanında yaşadığı gelişmeleri ve beklentileri değerlendirmiştir. 2012 yılında ABD’nin Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen MILKEN INSTITUTE global konferansında ve 2013- 2014 yıllarında yapılan NOAH konferansında konuşmacı olarak yer almıştır. Nevzat Aydın, 2013 yılında Avea Girişimci Kulübü Başkanı seçilmiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın