Makaleler

Nagehan Alçı Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Nagehan Alçı Kimdir

Nagehan Alçı, çeşitli tartışma programlarında yer alan gazeteci ve köşe yazarıdır.

13 Nisan 1977 yılında, avukat bir babanın ve kimya mühendisi bir annenin kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelen Alçı, tüm eğitimini yine İstanbul’da tamamlamıştır. Cağaloğlu semtindeki İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Üniversitenin Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur.

Okuduğu bölümün de yakınlığı nedeniyle gazetecilik mesleğini seçmiş ve 2001 yılında Hürriyet Gazetesi’nin dış haberler bölümünde staj yapmaya başlamıştır. Sonrasında da Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün programında staj yapmıştır.

Stajlarının ardından Çukurova Medya Grubu ile anlaşan Alçı, görevi için 6 aylık bir Management Trainee (MT) eğitimi görmüştür. Eğitimi ardından Çukurova Medya Grubu’na bağlı Akşam Gazetesi’nde dış haberler servisinde görev almış ve pazartesi röportajlarını yapmıştır. Ardından SkyTürk ekranlarında yayınlanan belgeseller hazırlamış ve Show Tv’nin dış haberler servisinde çalışmıştır.

2007 yılında Akşam Gazetesi’nde köşe yazıları yazmaya başlamış ve gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut ile 'Sosyal Bilgiler' adlı bir programda yer almıştır. Ardından Habertürk’te ‘Sınırsız’, Kanal 24'te 'Nerede Kalmıştık' programlarında yer aldı. 2011 yılında CNNTürk ekranlarında yayınlanan ‘Dört Bir Taraf' programında yorumculuk görevinde bulunmuştur.

Akşam Gazetesi’ndeki köşe yazarlığı görevinden 2012 yılında ayrılmış ve ardından Milliyet Gazetesi’nde yazmaya başlamıştır. Demirören Grubu’nun Alçı’yı Milliyet Gazetesi’ne alması çok konuşulan bir konu olmuştur. Ardından da Nagehan Alçı’nın, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında yazdığı yazıyı yayınlaması için Derya Sazak’a attığı mesaj kamuoyuna yansıyınca gazetecinin ismi uzun bir süre gündemde kalmıştır. Alçı halen Milliyet’teki yazılarına devam etmekte, aynı zamanda Sabah-ATV Grubu’nun İngilizce gazetesi Daily Sabah gazetesinde de yazmaktadır.

Nagehan Alçı 26 Aralık 2010 tarihinde, kendisi gibi gazeteci olan Rasim Ozan Kütahyalı ile evlenmiştir. Çiftin Ayşe Ela ve Betül Yasemin isimlerinde ikiz kızları vardır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın