Makaleler

Mustafa Akyol Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Mustafa Akyol Kimdir?

Mustafa Akyol, birçok gazetede görev almış Türk gazeteci ve yazardır. Kendisi gibi gazeteci ve yazar olan Taha Akyol’un oğludur.

1972 yılında Ankara’da doğan Mustafa Akyol eğitiminin büyük bir bölümünü yine Ankara’da tamamlamıştır. Türkiye Eğitim Derneği Ankara Koleji, Nişantaşı Anadolu Lisesi ve Özel Tercüman Lisesi gibi prestijli okullarda eğitim almıştır. Lise eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanan Akyol, 1996 yılında üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı üniversitede yüksek lisansını da tamamlamıştır. Kürt sorununa değindiği yüksek lisans tezi genişletilerek, 2006 yılında Doğan Kitap tarafından kitap olarak basılmıştır.

Akyol’un kariyeri din ve bilim üzerine yaptığı başarılı çalışmalarla doludur. Amerika’nın sağ kanadı tarafından yönetilen ve yeni yaratılışçı ve evrime karşı olan hareketin merkezi konumunda olan Discovery Enstitüsü’nde görev almıştır. Bu görevi süresince, evrime karşı bir tez olarak akıllı tasarımı açıkladığı birçok makale kaleme almıştır. Aynı zamanda akıllı tasarım hareketinin öncü kuruluşlarından biri olan Intelligent Design Network’un tek Müslüman yönetim kurulu üyesidir.

Akyol’un gerek akıllı tasarım, gerekse İslamiyet ve terörizm üzerine girdiği entelektüel tartışmalar hem Amerikan basınında hem de Türk basınında ses getirmesine neden olmuştur. İslamiyet, din, bilim, kürt sorunu, laiklik gibi konularda kaleme aldığı yazıları The Wall Street Journal, Newsweek, Washington Times, The Washington Post ve Herald Tribune gibi başarılı platformlarda yer bulmuştur.

Bu sırada Star Gazetesi’nde de yazılar yazmaya başlayan Akyol, yine din, İslamiyet ve devlet ilişkileri gibi konularda yazılar kaleme almıştır.

2009 yılında TRT 2 kanalında, Deniz Ülke Arıboğan, Ferhat Kentel, Bekir Berat Özipek, Ümit Zileli ile Türkiye ve dünya gündemini tartıştığı Yüzyüze adlı bir programda yer almıştır. Yazıları yerli basında, Referans, Zaman ve Radikal gibi gazetelerde yayınlanmıştır.

Haziran 2014’te ise Star Gazetesi, Mustafa Akyol ile birlikte Sedat Laçiner’in görevine son vermiştir. Akyol, bu durumu twitter üzerinden takipçileriyle paylaşmıştır.

Mustafa Akyol, hali hazırda Hürriyet Daily News’da yazılarına devam etmekte ve Fatih Üniversitesi’nde Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi bölümünde dersler vermektedir.

Akyol, 2012 yılında, Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen ve birçok ünlünün ve siyasetçinin katıldığı bir düğünde, Riyada Asimoviç ile dünya evine girmiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın