Makaleler

Milonga Nedir?

Yazar: Büşra Sunal
Milonga Nedir?

Tango ile yakın bir ilişki içerisinde olan Milonga’nın 3 anlamı vardır:

  1. Milonga tangp dansı için sosyal bir etkinlik ya da mekan anlamına gelmektedir. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse milongalar tango dans partileridir. Milongalarda dans eden kişilere ise “milongueros” denilmektedir. Bir grup insan tango dansına gidiyorsa, onlar için milongaya gidiyor da diyebiliriz. Milonga gecelerinin nasıl olduğu ve ne gibi kuralların bulunduğu gibi bilgileri ilerleyen satırlarda paylaşacağız.
  2. Milonga farklı bir müzik türü anlamına da gelmektedir. Milonga müziği hızlı temposu ile ayırt edilir ve dansçıların daha seri adımlar atmaları beklenir.
  3. Milonga aynı zamanda milonga müziğiyle yapılan dans anlamına da gelmektedir.(Bununla birlikte Milonga tangonun farklı bir stili anlamına da gelir ki bunun tam adı aslında Tango Milonga’dır. Tango Milonga’ya ilerleyen satırlarda değineceğiz). Milonga; tangonun temel öğelerini kullanmakla birlikte daha hızlıdır ve daha az karmaşıktır. Milonga müziğin ritmine daha fazla vurgu yapar. Milonga’nın 2 farklı stili vardır. Bunlar “Milonga Lisa” ve “Milonga Traspie” dir.

Milonga’nın Tarihi

Milonga; Arjantin ve Uruguay’da ortaya çıkmış ve 1870’lerde popüler hale gelmiştir. “ Payada de contrapunto “ adı verilen şarkı söyleme tipinden geliştirilmiştir. Milonga; Cuban Habanera, The Mazurka, The Polka ve The Brazilian Macumba gibi birçok kültürel dansın birleşimidir. Ayrıca “The Candombe” ve “Payada” da bu dansı etkilemiştir.

“Gauchos” adı verilen Arjantinli kovboylar açık mekanlarda bir araya gelip gitar çalmaları ve hayat hakkında şarkılar söylemeleri ile bilinirlerdi. Bu buluşmalara katılan siyahi köleler şarkıları anlamamaktaydılar. Onlar bu buluşmaları “milongalar” ya da diğer bir deyişle “many words-birçok kelime” olarak adlandırdılar. Sonuç olarak; milonga kelimesi bu buluşmaları tarif etmek için kullanılıyordu.

Milonga Geceleri

Birçok büyük şehirde haftalık ya da aylık olarak düzenlenen milongalara ev sahipliği yapan mekanlar vardır. İnternette yapılacak bir arama sonucu milongaların düzenlendiği mekanlar, saatler ve ücretler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Milonga genellikle 4 ya da 5 saat sürer ve sosyal bir etkinlik ya da pratik dersi olarak düzenlenir. Milonga pratik dersleri gerçek milongalardan daha az resmi olma eğilimindedir ve genellikle canlı müzik yerine DJ eşliğinde gerçekleşir.

Milonga gecelerinde genellikle sırayla 3-5 şarkı çalar (Buna “tanda” denir) ve sonra müzikli bir ara verilir (Buna da “cortina” denir). Bu aranın amacı da dans pistinin boşaltılması ve partner değişikliklerinin gerçekleştirilmesidir.

Milonga gecelerinde bazı kurallar vardır. Bunlardan bir tanesi dansa davetin göz kontağı ile olması ve erkeğin başını eğerek pisti işaret etmesi; kadının ise eğer dans davetini kabul ediyorsa gülümsemesi ya da başını evet anlamında öne eğmesi, kabul etmiyorsa da göz temasını görmezlikten gelerek kafasını başka bir tarafa çevirmesidir.

Milonga ve Tango

Tango ve milonga Arjantin müziğindeki farklı türler olmalarına rağmen, birbirleriyle yakın ilişki içerisindedirler. Ama nasıl? Ve, eğer farklı türler iseler tango milonga nedir? Bu iki terimin yanıltıcı kullanımı karışıklığa yol açmaktadır. Dilerseniz durumu kısaca özetleyelim..

Gauchos adı verilen Arjantinli kovboyların şarkılı gitarlı buluşmalarına milonga deniliyordu. Afrikalı-Brezilyalı terimi olan milonga “birçok kelime” ya da “kelimeler” anlamına geliyordu (şarkıcıların kelimeleri). Ardından bu Arjantinli kovboylar Buenos Aires’e gelmek zorunda kaldılar. Burada ise Afrikalı-Arjantinli bir nüfusla ilişki içerisine girdiler. Bu da tango dansının doğmasını sağladı. Bu dansa eşlik etmesi için ise bir müzik yaratıldı. Ve o zamanlarda moda olan “milonga” ve “habenera” bu müziği etkiledi. Gauchos’ların “milonga”sı, Avrupalı göçmenlerin “habenera”sı ve çok uluslu bir yer olan Buenos Aires’teki Afrika-Arjantin danslarının karşımından tango ortaya çıktı. O zamanların milongasının bazı özellikleri 1900’lerin tangosunda da görülmekteydi. Angel Villoldo’nun “The Tango El Choclo” (1903) adlı eseri milonganın etkisinin en net örneğidir. Yani milonga tangodan önce ortaya çıkmıştı ve bir nevi tangonun öncüsü sayılmaktaydı.

1920’den 1955’e kadar olan süreçte tango önemli dönüşümler geçirdi. Bu dönemde 3 farklı tango türü ortaya çıktı: Tango milonga, tango romanza ve tango concion. Tango Milonga’ya çoğunlukla Milonga denildi ve bu da terimler arasında karışıklığa yol açtı. 1931’de Sebastian Piana, sözleri Homero Manzi’ye ait olan “Milonga Sentimental” adlı eseri besteledi ve bu eserle tango milonganın öncüsü oldu. Bu eser milonganın basit armonisini geliştirdi ve ritmik, melodik, şiirsel olasılıkların önünü açtı. Çok sayıda beste onun yolunu izledi ve La Trampera(A.Troilo), La Punalada(P.Castellanos), Nocturna(J.Plaza) ve Taquito Militar(M.Mores) gibi eserler ortaya çıktı. 

Tango Milonga’nın ana özelliği Milonga’daki ritmik modellere sahip olmasıdır.

Yeni Tango’nun yaratıcısı olarak bilinen Astor Piazzola klasik müzik ve jazzın öğelerini sunarak tangoda köklü değişiklikler yaptı. Tango Milongo ritmini ise stilinin önemli bir kısmı olarak kullandı.

Milonga Dansı Videoları

 

Son Olarak…

Bu yazı kapsamlı bir müzik araştırması olmamakla birlikte amacı sizleri milonga konusunda bilgilendirmektir. Yukarıda yazılanlardan da anlayacağınız gibi milonga ve tango terimleri iç içe geçmiştir. Ancak her ikisi de güçlü bir şekilde Afrika ritimlerinden etkilenmiştir. Ayrıca milonga tangodan önce ortaya çıkmıştır ve tangonun doğmasında ciddi etkileri olmuştur. Yıllar içerisinde ise tango geliştirilmiş ve tango milonga adı verilen bir başka terim ortaya çıkmıştır ki bu da tangonun farklı bir tipidir.

Tekrar belirtmek gerekirse milonga parçaları klasik tango parçalarına kıyasla ritim ve tempoları daha hızlı olan parçalardır. Bu da çiftlerin daha seri ve daha küçük adımlar yapmalarını gerektirir.

Ve elbette milonga denildiğinde ilk akla gelen şeylerden bir tanesi milonga geceleridir. Katılımcılar dans edebilmek, sohbet edebilmek ve keyifli birkaç saat geçirebilmek için belirlenen yerde bir araya gelirler. Birçok büyük şehirde milonga geceleri düzenlenmektedir ve bu gecelerin yer, zaman gibi bilgileri genellikle internette mevcuttur.

Müzik ve dans dolu günler geçirmeniz dileğiyle…

Kaynaklar

http://dance.about.com/od/typesofdance/f/Milango.htm
http://www.verytangostore.com/tango-milonga.html
http://www.tangoyorkshire.co.uk/article/origins-of-tango
https://en.wikipedia.org/wiki/Milonga_(dance)
http://www.argentina-tango.com/milonga.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Milonga_(place)
https://www.quora.com/Whats-the-difference-between-tango-and-milonga-music
http://www.nytutoring.com/libertango/articles/Tango_Milonga.html

Yorumunuzu Paylaşın