Makaleler

Midilli Adası (Lesvos) En İyi Plajları

Yazar: Hakan Kutluay
Midilli Adası (Lesvos) En İyi Plajları

Midilli adasının hatta bir çok Yunan adasının biz Türklere en ilgi çekici gelen yanlarından biri plajlarda şezlong ve şemsiyelere herhangi ek bir ücret ödemek zorunda olunmamasıdır =) ve tabi bir de otoparklara da ücret ödememekte bir o kadar tatlı geliyor. Bu sayede gün içerisinde bir çok plajı gezebiliyor ve bir yerde yemek yiyip oranın denizinde keyif yaptıktan sonra farklı bir yere geçip kahveni içerek denizin tadını çıkarabiliyorsunuz. Herhangi bir yere bağlı kalmamış olmak güzel bir özgürlük tanıyor insana ve böylece bir adanın tüm farklılıklarını tatmaya fırsat bulabiliyorsun.

Midilli'deki En İyi 8 Plaj

Molivos Plajı

Molivos bölgesi adanın en kuzeyinde kalan, bize göre Assos-Behram’ın karşısındaki bölge. Burası adanın en tatlı yerleşimlerinden bir tanesi. Evler taş ve ahşap yapıda, Alaçatı’yı anımsatan ama sahil boyunca uzanan bir çok restoran, kokteyl bar, minik mağazadan oluşan çok tatlı bir liman caddesi var. Denize dik kurulan bir bölge olduğundan ise çok güzel manzarası var. 

Eftalou Plajı

Burası aslında tam olarak Assos’un karşısında kalıyor, denizi tahmin edebileceğiniz gibi Assos’u anımsatacak şekilde soğuk ve bir o kadar da berrak ve temiz. Bu sahilde çok fazla işletme yok, ve çakıllı bir plajı var. Sahili uzun değil ama sakin bir köşeden girmek isterseniz sahilin sonuna ilerlediğinizde bir restaurant bulunuyor oranın önünden çakılların üzerinden denize girebilirsiniz.

Petra plajı


Adanın en meşhur ve en turistik plajı Petra plajı. Adanın kuzey bölgesinde bulunuyor, Eftalou plajından batıya doğru ilerlerken, Molivos’u geçtikten sonra önünüze uzun bir sahil şeridi şeklinde çıkacaktır. Buranın uzunca kum ve çakıl karışık bir plajı var. Burada yan yana dizili şekilde bir çok işletme bulunmakta, bu sebeple şezlong bulmak çok kolay.Ve ayrıca kumluk bir bölge olduğundan beach volley sahaları kurulmuş, birazda spor keyfi yapmak için çok ideal.

Petra plajına yeni başlamış olan Dentur’un Küçükkuyu seferleri var. 

Ayrıca adanın en meşhur dondurmacısı Tsalikis Petra sahilinde bulunuyor. Badem severlerin mıutlaka uğraması gereken bir pastane burası, badem ezmeleri ve bademli krokanları gerçekten inanılmaz güzel. Dondurmalarından yapabileceğim en iyi tavsiye ise muzlu karamelli olan =)

Anaxos

Petra plajının kalabalığı çokta ilginizi çekmiyorsa biraz daha dingin bir plaj olarak Anaxos’u tercih edebilirsiniz. Petra plajını geçip 2 km devam ettiğinizde Anaxos plajına ulaşacaksınız. Burada daha az işletme olması kalabalığı azaltıyor ama denizi gene aynı derecede güzel ve aynı mavi bayrak sahilin tadını burada çıkarabilirsiniz. Sahilde yediğimiz her üründen çok memnun kalmıştık.

Skala Eressou

skala eressou

Meşhur şair Sappho’nun köyü (Eressos)’un sahil şeridi, bizim için tam olarak İzmir Karaburun’un karşısına denk geliyor. Deniz çok berrak ve temiz, sahil şeridi çakıllık ama restoranlar ise sahilin üstüne doğru kurulmuş, burada Parasol kokteyl barda çok güzel kokteyller eşliğinde gün batımı yapabilirsiniz. Ama aynı zamanda plaj olarakta denizin en güzel olduğu bölgelerden biri burası, denizin soğukluğu tam ayarında insanı ferahlatan ve dinçleştiren türden bi suyu var.

Skala Kallonis

skala kallonis midilli

Kalloni bölgesinde, adanın iç denizi olarak bildiğimiz bölgelerden bir tanesi Skala Kallonis. Eğer adanın açık denizlerindeki su size soğuk geliyorsa daha sıcak olduğu için bu iç denizler tavsiye ediliyor. Deniz burada daha sığ ve bu sebeple de sular o kadar da berrak görünmüyor. Diğer plajlardaki soğuk deniz yerini daha ılıman ve durgun bir deniz var. Bu sahilde de yan yana bir kaç tane işletme ve önlerinde kullanabileceğiniz şezlongları bulunuyor.

Plomari

plomari beach

Adanın güneyine doğru indiğimizde ise Ouzo’ları ile ünlü Plomari bölgesinde deniz gerçekten inanılmaz güzeldi. Aslında çoğunlukla güney bölgede Plomarinin 2 km doğusunda kalan turistik ve bir kaç işletmenin bulunduğu Agios İsidoros plajı tavsiye ediliyordu. Fakat biz Plomari’nin denizini çok beğendik, restoranları geçtikten sonra sahilde devam edince tek bir işletmenin bulunduğu güzel bir koy bulduk. Genelde kasabanın girişindeki plaj tavsiye ediliyordu fakat en sondaki koy çok daha özeldi. Burada denizin rengi, soğukluğu ve havası resmen büyüleyici güzeldi. Her zaman ki gibi sadaca soğuk kahveniz ile plajdan yararlanabiliyor ve denizin, güneşin, doğanın keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Plomari kasabası aynı zamanda Midilli’nin uzosunun başkenti olarakta geçmektedir. En meşhur Barbayani Uzo’sunun fabrikası burada yer almaktadır. Ve müze olarak gezilebilir, ve çıkışındaki dükkandan uzo satın alabilirsiniz.

barbayani

Vatera

Plomari plajından batıya doğru gidince ise Vatera plajı tavsiye ediliyordu. Burası geniş ve kum plajı ile ünlü ve genelde çocuklu aileler için tavsiye ediliyordu. Ama bizim gitme fırsatımız olmadığından tam olarak nasıl bir yer olduğunu bilemiyoruz.

Ulaşım sponsorumuz

Online Bilet Otobüs Bileti

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın