Makaleler

Michigan Gölü

Yazar: Hakan Kutluay
Michigan Gölü

Michigan Gölü, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde bulunan beş Büyük Göller’den bir tanesidir. Diğer dört büyük göl Kanada ile paylaşılırken Michigan Gölü, sadece ABD sınırları içerisinde bulunan tek büyük göldür. Doğu ve Batı Amerika üzerinde yer alan göl ABD eyaletlerinden Wisconsin, İllinois, Indiana ve Michigan eyaletleri sınırları içerisindedir. Michigan aslen sadece gölün ismidir ve bir Ojibwa kelimesi olan mishigami kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Ojibwa’da mishigami “muhteşem su“ manasına gelmektedir.

Michigan Gölü’nün Tarihi

Michigan Gölü etrafında yaşayan ilk insanların Hopewell Indians oldukları bilinmektedir. 17. yüzyılda Batı Avrupa’nın kaşifleri ilk kez buraya geldiklerinde burada yaşayan halka karşı ilk baskınlarını gerçekleştirdiler. Fransız kaşif Jean Nicolet’in  1934 ve 1938 yılları arasında gerçekleştirdiği seferi ile Michigan Gölü’ne ayak basan ilk Avrupalı olduğuna inanılmaktadır.

Michigan Gölü, dar bir boğazda (Straits of Mackinac) ilerledikten sonra Huron nehri ile birleşmektedir. Bir bütün olarak bu iki göl birlikte bazen Huron-Michigan Gölü olarak da anılmaktadır. Bu iki göl arasında bulunan Straits of Mackinac boğazı Amerika için çok önemli bir ticaret yolu olarak varlığını sürdürmektedir. Mackinaw City’nin güneyinde bulunan bu boğazın ilk olarak 1715 senesinde ticaret alanındaki önemini arttırmaya başladığı düşünülmektedir.

17. Yüzyılda Avrupalıların bölgeye yaptıkları keşif turları neticesinde Michigan Gölü Saint Lawrence nehrinden başlayıp Mississipi nehrine ve oradan da Gulf of Mexico’ya kadar uzanan bir su yolunun önemli bir parçası haline gelmeyi başarmıştır.

19. yüzyılda Michigan Gölü, Chicago ve Orta-Batı Amerika Birleşik Devletleri’nin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Örnek vermek gerekirse savaştan önceki zamanda % 90 oranında tahıl ihtiyacı Chicago’ya bu göl üzerinden ulaştırılmıştır.

Michigan Gölü’nün en derin noktasına ulaşan kişinin 1985 senesinde Wisconsin-Milkwaukee Üniversitesi’nde bir bilim insanı olan J. Val Klump olduğu bilinmektedir. Klump, bu noktaya o zaman üzerinde çalıştıkları bir araştırma için kullandığı bir denizaltı ile ulaşmıştır.

Michigan Gölü’nün Coğrafik Özellikleri

Michigan Golü toplamda 58.000 km2’lik bir alana sahiptir. Bu özelliği ile sadece bir ülke sınırları içerisinde bulunan en geniş alanlı ve dünya üzerinde bulunan en büyük alanlı beşinci göl olmayı başarmıştır. Ancak yine sadece bir ülke içerisinde bulunan Baykal Gölü (Rusya’da bulunmaktadır) sahip olduğu su kütlesi ile Michigan Gölü’nden daha büyük olarak düşünülebilir. 494 km uzunluğunda ve 190 km genişliğinde olan göl toplamda 2.640 km’lik bir kıyı uzunluğuna sahiptir.

En derin noktası 281 metre derinliğinde iken gölün ortalama derinliği 85 metre olarak hesaplanmıştır. Göl içerisinde bulunan su miktari ile 4.918 km3’lük bir su hacmine sahiptir.

Michigan Gölü etrafında 12 milyon insanın yaşadığı bilinmektedir. Bu popülasyonun büyük bir çoğunluğu Chicago ve Milkwaukee şehirlerinde toplanmıştır ve gölün etrafında bulunan bu şehirlerin çoğunluğunda ekonomi turizm yolu ile sağlanmaktadır. Michigan gölünün ve göl kıyısının sahip olduğu doğal güzellikler bu bölgenin her sezonda büyük turist çekmesine neden olmuştur. Genellikle yazları tavan seviyeye ulaşan turist sayısı, kış aylarında da yüksek seviyelerini korumaktadır. Sezon tatillerini Michigan golü çevresinde geçiren bir popülasyondan da bahsetmek mümkündür. Yaz aylarının gelmesi ile bu gölün etrafında bulunan yazlık evlerine yerleşen çoğu yerli turist, bütün bir yazı burada geçirirken, kış aylarının yaklaşması ile evlerine geri dönmektedirler.

Gölün güney kısımlarına bakıldığında ise endüstrileşmenin daha gelişmiş olduğu görülür. Michigan Gölü’nün etrafındaki şehirlerin sahip oldukları önemli bir kaç ekonomi merkezleri ise şu şekilde sıralanabilir:

Illinois etrafında bulunanlar: Evanston, Glencoe, Highland Park, Kenilworth, Lake Forest, Lake Bluff, Kuzey Chicago, Waukegan, Wilmette, Winnetka, Zion.

Michigan etrafında bulunanlar: Benton Limani, Bridgman, Charlevoix, Dougles, Elberta, Escanaba, Ferrysburg, Frankfort, Gladstone, Glen, Grand Beach, Grand Haven, Springs Limani, Holland, Ludington, Mackinaw City, Manistee, Manistique, Menominee, Michiana, Muskegon, New Buffalo, Norton Shores, Pentwater, Petoskey, Saugatuck, St. Joseph, Shoreham, South Haven, Traverse City.

Wisconsin’de yer alanlar: Algoma, Cudahy, Fox Point, Green Bay, Kenosha, Kewaunee, Manitowoc, Milwaukee, Mewuon, Oconto, Port Washington, Racine.

Michigan Gölü Etrafındaki Kumsallar

Michigan Gölü Amerika Birleşik Devletleri’nde Atlantik Okyanusu ve Pasifik Okyanusu’ndan sonra en çok sahile sahip olan bölgedir. Bu özelliği ile “Third Coast” olarak da anılmaktadır. Michigan Gölü etrafında bulunan kumsalların kumu genelde yumuşak ve incedir. Genellikle beyaz renkte olan bu kumsallar bölgede var olan yüksek kuvarslardan dolayı oluşan gıcırdama sesleri nedeni ile “singing sands” (şarkı söyleyen kumlar) olarak da anılmaktadır. Bu gıcırdama sesi yükseklere yürüdükçe artmaktadır.

Michigan Gölü’nün suyu genel olarak berrak, kısmen soğuk ve temizdir. Su sıcaklığı 13 ile 27 Derece arasında değişmektedir. Suyun sıcaklığı yaz aylarında dahi bu derecenin üzerine çıkmamaktadır.

Michigan Gölü Etrafinda Bulunan Büyük Parklar:

 • Chicago Park District Beaches
 • Duck Lake State Park
 • Fayette Historic State Park
 • Fisherman's Island State Park
 • Grand Haven State Park
 • Grand Mere State Park
 • Harrington Beach State Park
 • Holland State Park
 • Hoffmaster State Park
 • Illinois Beach State Park
 • Indian Lake State Park
 • Indiana Dunes State Park
 • Lake Park, Milwaukee
 • Ludington State Park
 • Leelanau State Park
 • Mears State Park
 • Muskegon State Park
 • Newport State Park
 • Orchard Beach State Park
 • Peninsula State Park
 • Racine Zoo
 • Saugatuck Dunes State Park
 • Silver Lake State Park
 • Traverse City State Park
 • Terry Andrae State Park
 • Van Buren State Park
 • Warren Dunes State Park

Michigan Gölü’nün diğer bir önemli özelliği ise etrafında yaşayan insanlara içme suyu sunuyor olmasıdır. Tamamen devlete ait olan göl suları, diğer dört büyük gölde de olduğu gibi bölge insanlarına içme suyu olarak sunulmaktadır. Çevre sorunları her ne kadar göl suyunun kalitesini düşürmüş olsa da işlenen su, içime uygun hale gelmektedir.

Michigan Gölü Üzerinde Meydana Gelen Feribot Kazaları

Her ne kadar Michigan Gölü üzerinde günümüzde güvenle feribotlar aracılığı ile seyahat edilebiliyor olsa da tarihin tanıklık ettiği feci feribot kazalarını göz ardı etmek de mümkün değildir.

Bunlardan ilki 22 Kasım 1847 günü gerçekleşmiştir. Michigan Gölü üzerinde seferini devam ettirmekte olan bir feribot içerisinde aşırı ısınma nedeni ile oluşan patlama sonucu yaklaşık 250 kişi hayatını kaybetmiştir.

Diğer bir kaza ise 24 Eylül 1856 senesinde Niagara isimli bir geminin batması sonucu yaşanmıştır ve bu kazada da yaklaşık 70 kişinin öldüğü varsayılmaktadır.

8 Eylül 1860 senesinde ise Michigan Gölü tarihinin en büyük kazasını yaşamıştır ve bir yelkenliyle çarpan Lady Elgin isimli yolcu gemisi, meydana gelen bu çarpışma sonucu yaklaşık 400 insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın