Makaleler

Mevlüt Akgün Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Mevlüt Akgün Kimdir

Mevlüt Akgün, 3 dönem üst üste Karaman ilinden milletvekili seçilen Türk hukukçu ve siyasetçidir.

Akgün, 10 Ekim 1966 tarihinde Karaman’ın Çatak köyünde doğmuştur, babasının adı Mustafa ve annesinin adı Ayşe’dir. İlkokul ve lise yıllarını Karaman’da geçiren Akgün, ardından üniversite okumak için İstanbul’a gelmiştir. İstanbul Üniversitesi’nde eğitimine devam etmiş ve Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ardından yeniden memleketi Karaman’a dönen Akgün, bir süre serbest avukatlık yapmıştır. Ayrıca bir süre Karaman Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Karaman Belediye Meclis Üyeliği yapan Akgün, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 22. Dönem’inde Karaman Milletvekili seçilmiştir. Aynı zamanda bu dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevini de yapmıştır. 5 yıl görevde kaldıktan sonra 2007 yılında yapılan seçimlerde yeniden Karaman Milletvekili olmuştur. 2011 yılında seçimlerle tekrar milletvekili seçilen Akgün’ün, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tüzüğü gereği bu dönemin son görev yılı olduğu konuşulmaktadır. Evli olan Akgün’ün 3 tane çocuğu vardır.

Akgün’ün adı, 2007 yılında ‘Torpil Odası’ istediği yönündeki iddialar nedeniyle gündeme gelmiştir. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘Torpil Odası’ istediği yönünde iddialar manşetlerde yer alında Akgün bir açıklama yaparak, sözlerinin yanlış anlaşıldığını, Meclis'te grup yönetim odalarında iktidar ve muhalefet milletvekili ayrımı olmaksızın tüm milletvekillerinin bakanlarla görüşmelerinin sağlanmasını önerdiğini belirtmiştir.

2013 yılında gündeme gelen, Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından TBMM’ye sunulacak olan ‘Dershanelerin kapatılması’ ile ilgili kanun tasarısı öncesinde Akgün böyle bir tasarıya hayır oyu vereceğini bildirmiştir. Kendisi gibi hayır oyu vereceğini bildiren ve kanun taslağını eleştiren Burdur Milletvekili Hasan Hami Yıldırım ve Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ile birlikte Grup Disiplin Kurulu Başkanı ile görüştüğü ve bu görüşmede sözlü uyarı aldığı söylenmektedir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın