Makaleler

Mete Yarar Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Mete Yarar Kimdir?

Tehlikeli Suların Akıncısı ve Sınır Tanımayan Türk lakaplarıyla tanınan, eski Bordo Bereli Mete Yarar, 1967 Samsun doğumludur. Kara Harp Okulu mezunu olan Yarar, 20 yıl süreyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmiştir. Mete Yarar’ın TSK’ da ki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda binbaşılık görevinin ardından kendi isteği ile emekliliğine bir yıl kala mesleğinden istifa ederek ayrılmıştır. Mete Yarar, önüne bir kağıt alıp, yapmak istediği 100 şeyi sıraladıktan sonra bunları askerlik yaptığı sürece gerçekleştiremeyeceğini, daha fazla hayatını yaşamak, spor yapmak ve tango öğrenmek için askerlik mesleğinden ayrılmıştır.

Askerlik görevinin yaklaşık 10 yılını Güneydoğu Anadolu’da ve sınır ötesi operasyonlarda geçiren Yarar’ın en son bulunduğu görev ise 2003 yılında Türk askerlerinin kafasına çuval geçirildiği Kuzey Irak bölgesiydi. Bu son görevinden döndükten sonra görevi bırakmıştır. Mete Yarar istifa ettikten sonra çeşitli basın yayın kuruluşlarında güvenlik uzmanı olarak program ve köşe yazarlığı yapmaya başlamıştır.

Özellikle son günlerde yaşanan terör ve darbe girişimi olayları nedeniyle televizyon ekranlarında Mete Yarar’ı sıkça izlemekteyiz. Motorcu montu ve kirli sakallarıyla farklı bir imaj çizen Yarar, Türkiye’nin gündemini meşgul eden önemli konular hakkında fikir ve görüşlerine ihtiyaç duyulan önemli bir uzmandır.

Öğrencilik dönemlerinde çok iyi bir sporcu olan Yarar, Kara Harp Okulu’na kendi isteğiyle girmiştir. Mesleğe 1984 yılında, yani PKK terör örgütünün tam da ortaya çıktığı yıl başlamıştır. O dönemde kara piyadeci olan Yarar, birçok ölüm ve yaralanmaya da tanık olmuştur. Ama askerlik mesleğini seçtiği için hiçbir zaman pişman olmamıştır. Mete Yarar’a göre ölümü görmek, hayatı daha fazla sevdiriyordu. Denizi çok seven Yarar, denizi görmediği zamanlarda hayattan koptuğunu ifade ediyor. Görev yaptığı yerler genellikle denize kilometrelerce uzak olduğu için yapmayı en çok istediği şeylerden biri bir yelkenli almaktır. Ayrıca spor yapmayı özelliklede ekstrem sporlar yapmayı çok seven Yarar, askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra bunun için bolca zaman bulmuştur.

Meslekten istifa etmesinde daha çok 80 sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin toplumdan uzaklaştırılma çabaları etkili olmuştur. Ayrıca fikirlerini ve düşüncelerini daha rahat ve serbestçe beyan etme isteği de istifa etmesinin diğer bir sebebidir.

Türkiye’de yaşanan Kürt meselesi sorunu, PKK, mit krizi, Orta Doğu’da yaşanan Arap Baharı hatta Kafkaslar’ da olup bitenler ve güvenlik politikaları hakkında yorumlar yapan Mete Yarar, ciddi tavırları ve olaylara bakış açısı büyük bir kitlenin dikkatini çekmiştir. Çünkü anlattığı konular Türkiye’nin en önemli ve en can alıcı konularına ilişkindi. Eski bir asker olmasına rağmen esprili bir konuşma diline sahip olması Mete Yarar’ı diğer askerlerden ayıran bir özelliğidir. Mesleğinde oldukça başarılı olan Yarar’ın birçok ödülü de vardır. 

Askerlik Mesleğinden İstifasının Ardından

Askerlik mesleğini, felsefesi ve ilkeleri olan bir meslek olarak gören Mete Yarar, mesleğinden ayrıldıktan sonra sosyal hayata çabuk adapte olmuştur. 2004 yılında askerlik görevinden ayrılır ayrılmaz dış ticaret yapmaya yönelmiştir. Orta Doğu ve orada yaşanan iç karışıklıkları çok iyi bildiği için ilk işi Irak ile olmuştur. Yani yine dönüp dolaşıp yıllarca askerlik yaptığı Kerkük’e geri dönmüştür. O dönemde Irak’a giden kamyon şoförleri sürekli kaçırılıyordu. Bu kaçırılma olaylarının engellenmesi ve önüne geçilmesi ile ilgili projeyi Türkiye’de yapan ilk kişidir. Türkiye’de saha bilgisine sahip çok az sayıda insan var ve bunların birçoğu insanları yanlış yönlendiriyordu. Mete Yarar’da bu durumu iyi gözlemleyen biri olduğu için olaya çözüm getirecek fikirlerini bir proje yoluyla anlatmıştır.

Mete Yarar’ın sivil hayatta asıl yapmayı istediği şey işin risk yönetimiydi.

Peki Nedir Risk Yönetimi?

Mete Yarar’a göre risk yönetimi Türkiye’de az bilinen fakat dünyada çok yaygın olan bir kurumdur. Uluslar arası ticaret yapmak isteyen şirketler, ticaret yapmayı hedefledikleri bölgenin detaylı bir analizini isterler. Örneğin; bölgenin güvenlik durumu, siyasi durumu, iç karışıklık durumu ve savaş riski gibi durumların analizlerini yaparlar. Bu konuda uzman olan Mete Yarar Irak’ta şirket kuran ve bölgeye yatırım planları yapan şirketlere danışmalık hizmeti vermiştir. Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşan bir sektör haline gelen danışmalık hizmetleri Mete Yarar için yeni bir iş kolu olmuştur.

Mete Yarar daha sonra kendi danışmalık şirketini kurmuştur. Özellikle Ortadoğu’da risk analizleri yaparak, şirketlere danışmalık hizmeti vermektedir. Ayrıca özel sektörde lojistik, basın-iletişim ve işletme alanında da danışmalık yapmaktadır. Mete Yarar, enerji konusunda yüksek lisans düzeyinde eğitim almıştır.

Türk Yayın Tarihine Kazandırılan Önemli Bir Kitap: Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz/ Vatan Uğruna

Günümüzde ekranların en popüler isimlerinden olan güvenlik uzmanı Mete Yarar, son dönemde artan terör olaylarının ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı ve olayların perde arkasında yaşananlara ışık tutulduğu bir kitap yazmıştır. Terör örgütünün saldırı taktikleri, arkasındaki güçler ve terör örgütünün silahları nereden temin ettiği gibi birçok konuya büyük tecrübesi ve birikimiyle kitabında açıklık getiriyor.

Ceyhun Bozkurt ile birlikte kaleme aldığı ve araştırma kitabı özelliği taşıyan eserin adı ise; Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz/ Vatan Uğruna’ dır.

Destek Yayınları tarafından yayınlanan kitapta, Türkiye’deki terör örgütlerine karşı başlatılan operasyonların perde arkasını, özellikle operasyonlarda yer alan güvenlik personelinin görev bilinçlerini, psikolojik yapılarını, aile ve sosyal yaşamalarını geniş ve ayrıntılı bir şekilde alıp, masaya yatırmıştır.

Terör bölgelerinde bilhassa Güneydoğu Anadolu’da yöre insanının ve güvenlik güçlerinin yaşadıkları gerçek olayları kaleme alan Mete Yarar ve Ceyhun Bozkurt, terör örgütünün mühimmat ve silah kaynağını, el yapımı patlayıcıları, örgütün savaş taktiklerini ve şehir yapılanmalarına kadar merak edilen birçok bilgiyi okurların hizmetine sunuyor.

Mete Yarar, "Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz/ Vatan Uğruna" kitabında ayrıca güvenlik güçlerinin terör örgütüyle yaptığı mücadeleleri her açıdan ele aldığı gibi komandolar, JÖH, bordo bereliler, PÖH, korucular ve hava kuvvetleri gibi çeşitli güvenlik birimlerini Türk halkıyla tanıştırıyor. Yarar araştırma kitabında ayrıca PKK terör örgütüne karşı yapılan hava operasyonlarının nasıl gerçekleştirildiğine dair önemli bilgileri de paylaşmaktadır. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde şehit edilen iki polis memuru ile ilgili kamuoyunun bilmediği önemli bir ayrıntıyı da gözler önüne seriyor. Bunun yanında 7 Haziran seçimleri sebebiyle terör operasyonlarının başladığını iddia edenlere, belgelerle yanıt veren Yarar, PKK’nın başlatılan çözüm sürecini nasıl istismar ettiğini de ayrıntılı bir şekilde kitabında anlatıyor.

Mete Yarar kendi hayatını kaleme almayı hiç düşünmemiştir. Kendi hayatından çok başkalarının hayatını anlatmayı tercih eden Yarar, ilginç bir hikaye üzerine kurgulanmış yeni bir kitap yazmaya başlamıştır.

Mete Yarar’ın diğer kitabı ise; 60 Yıllık İttifakta Son Gün’dür.

Son Nefes Filminde Unutulmayan Repliğin Sahibi: Mete Yarar

2008-2009 yılları arasında, yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı ve Antalya’da çekilen Nefes: Vatan Sağolsun filminde, Mete Horozluoğlu’nun hayat verdiği Mete Binbaşı karakterinin ‘uyursanız ölürsünüz’ repliği Mete Yarar ile adeta özdeşleştirilmiştir. Mete Yarar’ın hayatından esinlenerek yazıldığı söylenen filmin meşhur repliği Yarar’ın, görev sırasında askerlerine karşı sık sık kullandığı bir cümledir. Yarar filmi izledikten sonra aslında durumun tamamen bir tesadüf olduğunu söylemiştir. Çünkü Güneydoğu’da görev yapan bütün silah arkadaşlarının hayat hikayeleri neredeyse aynı olduğundan, film de, bu hayatların sadece ortak noktasını yansıtmıştır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın