Makaleler

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Yazar: Çisem Soylu

Dikkatle baktığımızda mutfakta yemek pişirirken ya da nefis hamur işleri yaparken kullandığımız birçok malzemenin cilt için de bire bir olduğunu görüyoruz. Cilt rengini açanlar mı istersiniz, siyah nokta temizleyenler mi? Cildi yağından arındıranlar mı yoksa kuru cilde nem verenler mi?

Bunun en yakın örneği önceki yazılarımızda bahsettiğimiz karbonat maskesi.

Bugün de maya maskesinden bahsetmek istedik. Hani şu nefis poğaçalar, ekmekler yaparken kullandığımız, onları puf puf kabartan maya.

Hepimizin evinde mutlaka yaş ya da kuru maya bulunur. Bu maskelerin temel maddesi elbette maya.

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Görsel: Explorehealthyfood

Maya Maskesi

 • Yarım paket yaş maya
 • 1 çorba kaşığı ılık su

Mayayı ılık suyun içinde parçalayarak eritelim ve maske kıvamına getirelim. Hazır olduğunda maskeyi temizlenmiş cildimize uygulayalım. Bu maskeyi göz ve dudak çevrenize de uygulayabilirsiniz ancak gözünüze kaçmaması için ufak bir sınır bırakmakta yarar var. Maskeyi kuruması için 15 dakika beklettikten sonra yüzümüzü önce ılık daha sonra da soğuk suyla yıkayıp iyice arındıralım.

Bu maskeyi haftada iki defa uygulayarak yağlı cildinizi matlaştırabilir ve yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Elmalı Maya Maskesi

 • Yarım paket yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı elma suyu
 • 1 tatlı kaşığı ılık süt

Mayayı ılık sütün içerisinde parçalayarak ezelim ve 1 tatlı kaşığı taze elma suyunu ilave edelim. Temizlenmiş cildimize uyguladıktan sonra 15 dakika bekletelim ve sıcak su ile nemlendirilmiş havlu bir bezle silelim. Ardından ılık su ile durulayalım ve soğuk su ile şoklayalım.

Bu maske cildin yağlanmasına iyi geleceği gibi yüz ve boyun bölgesinde kırışık oluşumunu engellemeye ve var olan ince kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Bu yüzden eğer kuru bir cildiniz varsa yalnızca kırışık olan bölgelere uygulayabilir ve sonrasında nemlendirebilirsiniz.

Karbonatlı Maya Maskesi

 • 1 paket yaş maya
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı ılık su

Mayayı ılık suda ezdikten sonra içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyip iyice karıştıralım. Temizlenmiş cildimize sürüp maske katılaşana kadar bekleyelim. Ardından ılık su ile yıkayıp soğuk su ile şoklayalım.

Bu maske hem cildinizi ölü derilerden arındıracak hem de cilt lekelerinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Yoğurtlu Maya Maskesi

 • Yarım paket yaş maya
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Mayayı ve yoğurdu iyice pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar iyice karıştıralım. Hazırladığımız maskeyi temizlenmiş yüzümüze sürüp 20 dakika bekleyelim. Daha sonra ılık su ile durulayıp bol soğuk su ile cildimizde şok etkisi yaratalım.

Cildinizi temizleyecek ve gözeneklerinizi sıkılaştıracak.

Saç İçin Maya Maskesi

 • 1 paket toz maya
 • Yarım çay bardağı ılık su

Toz mayayı ılık suda iyice eritip kabarması için 10-15 dakika bekleyelim. Maya köpürdüğünde maske hazır demektir. Maskeyi tüm saça uygulayıp streç folyo ile sardıktan sonra 1 saat bekleyelim ve saçımızı normal rutininde yıkayalım.

Saçınızın nemlenmesine ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın