Makaleler

Looney Tunes Nedir, Çizgi Karakterleri Nelerdir?

Yazar: Ali Külek

Yediden yetmişe herkesin severek izlediği Looney Tunes (Sevimli Kahramanlar) ve çizgi karakterleri hakkında bilgi verdik.

Looney Tunes Nedir, Çizgi Karakterleri Nelerdir?

Günümüzde çocukların izlemeleri için birçok çizgi film mevcut. Fakat 90 kuşağı ve öncesi için bu durum hiçte bu kadar iç açıcı değildi. Ancak kendi adıma söylemek gerekirse kendi çocukluğumu hiçbir zaman değiştirmek istemem.-Bu yazımızda siz okurlarımıza “Ah 90’lar gibisi yok!” klişelerine sokmak istemiyorum. Bu yazımızda 90 kuşağı ve öncesinin çok net hatırlayacağı Türkiye’de "Sevimli Kahramanlar" adı ile yayınlanan ve karakterlerinden tanıyacağınız Looney Tunes ve Looney Tunes karakterleri hakkında bilgiler vereceğiz. Looney Tunes Nedir? Sorusu altında Looney Tunes nasıl kurulmuştur? Looney Tunes karakterleri nelerdir? Soruları hakkında bilgi vereceğiz.

Looney Tunes Nasıl Kurulmuştur?

Looney Tunes, birçok karakterden oluşan, sesli (müzikli) çizgi film serisinin adıdır. 1930 yılında Harman-Ising Pictures yapım şirketi tarafından tasarlanır. Şirket, daha sonra isim değiştirerek Leon Schlesinger Productions adını alır ve 1933-1944 yılları arasında bu isim ile çalışmalara devam eder. Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. yapım şirketinden para karşılığı şirket için stüdyo satın alır. Leon Schlesinger Productions, 1963 yılına kadar Warner Bros. ile olan ortaklıklarına 1964 yılından sonra DePatie-Freleng Enterprises şirketi de dahil olur. Üç şirketin ortaklığındaki Looney Tunes, Walt Disney ve diğer çizgi film yapımlarını geçerek en popüler çizgi film serisi olmayı başarır. Bu başarılı ortaklık 1967 yılına kadar devam eder.

Looney Tunes’in ilk çizgi karakteri 1930 yılında çıkan Bosko’dur. 1933 yılında çizerler Hugh Harman ve Rudoph Ising ile Leon Schlesinger Productions şirketi arasındaki bütçe tartışmaları, çizerlerin Bosko karakteri ve diğer yarattıkları çizgi karakterlerin haklarını alarak şirketten ayrılmaları ile sonuçlanır.

Looney Tunes ilk olarak Beans adlı çizgi karakter ile kendi çizgi film yıldızını yaratır. Daha sonra çıkan Domuz Porky şirketin yeni yıldızı olmayı başarır. Yeni karakterler ile art arda başarıyı yakalayan Leon Schlesinger Productions şirketi, 1937 yılında Duffy Duck ve 1940 yılında da Bugs Bunny ile sektöre damgasını vuran çıkışlar yapar. Geçmiş dönemlerin en iyi çizgi filmleri olan Looney Tunes karakterleri günümüzde de popülerliklerinden hiçbir şey kaybetmezler. Televizyon sektöründe yeni bölümler yayınlanmasa da eski bölümler zaman zaman ve farklı kanallarda gösterime girmektedir.

Looney Tunes Çizgi Karakterleri Nelerdir?

Looney Tunes, kurulduğu ilk yıllardan itibaren izleyicisine sunduğu karakterleri her zaman beğenilir. Bu başlık altında en sevilen karakterler hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Bugs Bunny

Bugs Bunny

Herkesin yakından bildiği ve severek izlediği tavşan Bugs Bunny, Looney Tunes kahramanları arasında en popüleri ve en sevilenidir. Elinden düşürmediği havucu ve “Nasıl gidiyor cınım?” sorusu Bugs Bunny’i tanımlamak için yeterlidir.

Çizgi filmlerinde, avcı olan Elmer Fudd, Duffy Duck veya Yosemite Sam gibi karakterler ile olan kavgaları ve galip gelmesi Bugs Bunny çizgi filmlerinin bir özetidir diyebiliriz.

Karaktere hayat veren kişi Ben Hardaway’dır. Karakter ilk yaratıldığında Mutlu Tavşan (Happy Rabbit) adı ile izleyici önüne çıkar. Bugs Bunny karakteri, şu an ki adını 1940 yılında alır. O zamandan günümüze kadar da popülerliğini artırarak devam ettirir. II. Dünya Savaşı sonrası popülerliğindeki artışa devam eden Bugs Bunny, “Knighty Knight Bugs” çizgi filmi ile 1950 yılında Oscar ödülüne layık görülerek Hollywood kaldırımına adını yazdırır. Devam eden yıllar içinde bir dönem çizgi filmlere ara verilse de 1979 yılında sektöre geri dönüş yapan Bugs Bunny, yükselişine kaldığı yerden devam eder. Hatta 1996 senesinde Michael Jordan ile Bugs Bunny’nin gerçek hayatın ve çizgi filmin bir arada olduğu “Space Jam” sinema filmi beyaz perdede gösterime girer. (Bu filmde ilk kez görünen Lola Bunny karakteri de Looney Tunes karakterleri arasındaki yerini alır. Lola Bunny, Loney Tunes’in çekici, zeki ve atletik olan dişi tavşan karakterdir.

Bugs Bunny karakteri Looney Tunes çizgi filmlerinin güncelliğini yitirdiği bir dönemde olsa da popülerliğini korumakta olan bir karakterdir. Ancak son yayınını “Tavşan Plajda” adlı çizgi film bölümü ile 2004 yılında yapar.

Daffy Duck

Duffy Duck

Arsız Ördek veya Ördek Duffy adları ile de anılan Duffy Duck; sinsi fikirleri ve açıkgözlülüğü olmasına rağmen izleyiciye kendini sevdirmeyi başaran bir çizgi karakterdir. Duffy Duck, 1937 yıllında basit karakterlere karşıt olarak doğar ve art niyetli hareketleri ile çizgi film karakterlerinin de her daim iyilik timsali olmayabileceğini izleyiciye gösterir. İster olumsuz rolde olsun ister, ister daha kötü, Duffy Duck izleyiciye kendini sevdirmeyi başararak Bugs Bunny kadar popüler bir çizgi karakter olmayı başarır.

Sylvester

sylvester

Sylvester, Tuxedo cinsi erkek bir kedidir. Friz Freeleng tarafından yaratılan ve zeki bir kişiliğe sahip olan Sylvester, 1945 yılında Amerika’da seyirci ile buluşur. 1945-1947 yılları arasında çizgi filmlerinde tek başına rol alan Sylvester, 1947’den itibaren sarı kanarya Tweety ile birlikte seyirci karşısına çıkmaya başlar. En sevilen çizgi filmleri de Tweety ile mücadele ettiği bölümlerdir. Daha sonra Sylvester’in çizgi filmlerine Tweety’nin sahibi rolü ile Granny Nine ve koruyucusu rolüyle de bulldog köpek Hector dahil olur. Sylvester, 1964 yılında izleyicisine veda etse de “ABC” televizyon kanalının Sylvester’in yayın haklarını satın alması ile Sylvester izleyici karşısına tekrar çıkar. Bu son çıkışında çizgi film kadrosuna Sylvester’in oğlu Sylvester jr. dahil olur.

Sylvester’ın Türkiye’de yayınlanan bölümlerini Yekta Kopan ve Engin Alkan seslendirmiştir.

Tweety

tweety

Tweety, Bob Clampett tarafından 1942 yılında Orson adı ile yaratılan tüysüz yavru kanaryadır. Daha sonra Sylvester’ın yaratıcısı Friz Freeleng tarafından tekrar düzenlenerek Sylvester’ın karşısına çıkarılır. Sylvester’ın amacı Tweety’yi yakalayıp yemektir. Ancak bu amacı her seferinde Granny Nine ve Hector tarafından engellenir. Sarı kanarya Tweety’nin “Bir kedi gördüm sanki” repliği Tweety kadar meşhurdur.

Elmer Fudd


Tek amacı Bugs Bunny’i avlamak olan avcı Elmer Fudd, hiçbir zaman amacına ulaşamayan aksine kendine zarar veren bir karakterdir. Konuşma tarzı ile dikkat çeken Elmer Fudd, “R” sesini söyleyemez. “Şşş, Çok sessiz olun. Biy tavşan avlıyoğum” repliği ve arkasından gelen gülüşü ile hafızalara kazınan bir çizgi karakterdir.

Yosemite Sam

yosemite sam

Kısa boyu ve kırmızı bıyıkları olan Yosemite Sam çizgi karakteri Friz Freeleng tarafından 1945 yılında yaratılır. Bugs Bunny ile olan amansız mücadelesi ve Bugs Bunny’e olan nefreti ile bilinir. Looney Tunes’in kötü karakterlerindendir. Kovboy, korsan, haydut gibi rollere giren Yosemite Sam, elindeki iki tabancası ile bilinir.

Speedy Gonzales

speedy gonzales

Çok hızlı olan bu fare çizgi karakter, Robert McKimson tarafından yaratılır. İlk kez 1953 yılında seyirci ile buluşan Speedy Gonzales, Friz Freeleng ve Hawley Pratt tarafından yeniden tasarlanarak Looney Tunes karakterleri arasındaki yerini alır. Sarı şapkası, kırmızı fuları ve tamamen beyaz kıyafetleri ile Meksikalı bir karakterdir. Speedy Gonzales yayınlandığı bir dönem Meksikalıları tekdüze gösterdiği iddiaları ile ırkçı olarak görülür ve Meksika da yasaklanır.

Speedy Gonzales’in çizgi filmlerinde kediler ile olan mücadeleleri ve çapkınlıkları anlatılır.

Wile E. Coyote ve Road Runner

Çakal ve Koşar guguk kuşunun birbirleri ile olan mücadelelerini anlatan çizgi filmdir. Çizgi karakterler 1948 yılında Chuck Jones tarafından yaratılır. Çizgi filmdeki Coyote (Çakal) ve Road Runner ( Koşar guguk kuşu) çok fazla konuşmazlar. Coyote, sadece yalnız kaldığında kibar bir ses tonu ile konuşurken Road Runner ise sadece “Biip, Biip” sesleri çıkarır. Çizgi filmde Coyote, hayvani özellikleri yerine ilginç mekanizmalar ile (Acme Şirketi’nin ürünleri) Road Runner’i yakalamaya çalışır. Ancak Road Runner’in olağanüstü hızı Coyote’nin tüm bu planlarını boşa çıkarır. Hatta Coyote’nin başını dertlere sokar.

Road Runner karakteri, hızı ile Coyote’nin bütün tuzaklarından kurtulmayı başarır. Her seferinde Coyote’i kendi silahı ile vurur.

Pepe Le Pew

pepe le pew

Looney Tunes’in en orijinal kişiliğe sahip karakterlerinden biridir. Bir kokarca olan ve romantik bir kişiliğe sahip olan Pepe Le Pew, gerçek aşkını arar. Paris’te çıktığı bu aşk arayışında sırtına beyaz boya bulaştığı için kokarcaya benzeyen bir kediye aşık olur ve bu kediye kur yapmaya başlar. Kokarca’ya benzeyen kedi karakterin ismi ise Penolope Pussycat’tir. Penolope Pussycat, Pepe’nin kur yapmasından değil Pepe’nin kötü kokusundan kaçmaktadır.

Tazmanya Canavarı


Robert McKimson tarafından yaratılan hayali çizgi karakterdir. Tazmanya Canavarı veya Taz olarak anılan ve kendi etrafında dönerek önüne çıkan her şeyi parçalayan bu karakter Looney Tunes’in en popüler çizgi karakterlerindendir. Karakter o kadar sevilir ki Taz-Mania adında Taz ve ailesini anlatan bir çizgi dizi bile yapılır.

Foghorn Lerghon

Looney Tunes’in beyaz horoz karakteridir. Kendi kümesinin lideri olan bu çizgi karakteri kümesini korurken ya da çiftliğin köpeğine eziyet ederken görürüz. Köpeğe yaptığı ilginç şakalar ile seyirciye kendini sevdiren bir karakter olan Foghorn Lerghon adlı çizgi karakter, Robert McKimson ve Warren Foster tarafından 1946 yılında yaratılır.

Diğerleri

Yukarıda hakkında bilgi verdiğimiz karakterler dışında da Looney Tunes’in birçok sevilen çizgi karakteri vardır. Bunlar: Domuz Porky, Petunia Pig (Dişi domuz), Marslı Marvin, Ledy Melissa (Dişi ördek) ve Beaky Buzzard (Akbaba) gibi karakterler akıllarda iz bırakmayı başaran çizgi karakterlerdir.

Kaynaklar

wikia.com

Yorumunuzu Paylaşın