Makaleler

Liam Neeson Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Liam Neeson Kimdir

Liam John Neeson, ülkemizde özellikle Schindler’in Listesi ve Taken(Takip) filmleri ile tanınan, İrlandalı aktördür.

Liam Neeson, 7 Haziran 1952 yılında Kuzey İrlanda’da Ballymena’da dünyaya gelmiştir. Annesi bir aşçı olan Katherina Neeson ve babası da bir anaokulunda bakıcı olarak çalışan Bernard Neeson’dır. Roman Katolik olarak yetiştirilmiştir ve adını yerel bir rahipten almıştır. 4 kardeşten erkek olan tek çocuktur, Elizabeth, Bernadette ve Rosaline adında 3 kız kardeşi vardır. Dokuz yaşında boks dersleri almaya başlayan Neeson, ardından Ulsters’ta amatör boks şampiyonu olmuştur. 11 yaşındayken sahneye ilk kez çıkan Neeson, İngilizce hocasının isteği üzerine bir tiyatro oyununda yer almıştır. İsteği kabul etmesinin sebebi ise onunla başrolde yer alan genç kızdan hoşlanmasıdır. Sonraki yıllarda da okul tarafından düzenlenen birçok tiyatro oyununda yer almıştır.

Liseyi tamamladıktan sonra Kuzey İrlanda’da Queen’s University Belfest’te fizik ve bilgisayar bilimleri okuyan Neeson ardından okulu bırakarak ünlü bir bira markası olan Guinness için çalışmaya başlamıştır. Queen’s’te bulunduğu dönemde futbola da yeteneği olduğunu görmüş ve Bohemian F.C.’den Sean Thomas tarafından keşfedilmiştir. Dublin’de yapılan bir oyuncu seçmesine katıldıysa da hiçbir kulüple masaya oturmamıştır.

Üniversiteyi bıraktıktan sonra forklift operatörlüğünden kamyon şoförlüğüne, öğretmenliğe kadar birçok işte çalışan Neeson, Lyric Players Tiyatrosu’na girmiş ve 2 yıl boyunca sahne almıştır. İlk sinema deneyimi, 1977 yılında yer aldığı Pilgrim’s Progress adlı filmle olmuştur. 1978 yılında Dublin’e taşındıktan sonra Ron Hutchinson’ın filmi Says I, Says He adlı filmde oynaması için teklif almıştır. Ardından birçok yapımda yer almış ve Abbey Tiyatrosu’na girmiştir.

1980 yılında Neeson’ı sahnede gören John Boorman ona Excalibur adlı filminde Sir Gawain rolünü vermiştir. Excalibur filminden sonra Londra’ya taşınmış ve burada sahneye çıkmaya, filmlerde ve televizyonda küçük roller almaya devam etmiştir. Bu dönemde, Excalibur’un çekimleri sırasında tanıştığı Helen Mirren ile birlikte yaşamaya başlamıştır. 1982 ve 1987 yılları arasında Neeson beş filmde rol almıştır. Bunlardan en kayda değerleri, 1984 yılında Mel Gibson ve Anthony Hopkins ile oynadığı "Gemide İsyan", 1986’da Robert De Niro ve Jeremy İrons ile oynadığı "Misyon" adlı filmlerdir. 1986 yılında 3. Sezonunda yer aldığı Miami Vice’dan sonra Hollywood’a taşınmış ve yüksek bütçeli filmlerde yan rollerde yer almaya başlamıştır.

Oyuncunun kariyerindeki dönüm noktası hiç şüphesiz Schindler’in Listesi’dir. Steven Spielberg "Oskar Schindler" rolünü, onu Broadway’de rol aldığı "Anna Christie" oyununu izledikten sonra önermiştir. Bu rolle ilgilenen Kevin Costner, Mel Gibson gibi oyuncuların arasından sıyrılan Neeson 1992 Aralık’ta resmi olarak rolü almıştır. Filmde Nazilere karşı Yahudileri koruyan bir karakteri canlandıran Neeson, karakteri oynamakta zaman zaman zorlandığını ifade etmiştir. Filmin gösterime girmesinden sonra oyunculuğu herkesçe övülen Neeson, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday olmuş ancak ödülü Tom Hanks’e kaptırmıştır. Ama film 1993 yılının En İyi Film ödülünü kazanmıştır.

Ardından birçok büyük bütçeli filmde yer alan Neeson, 1999 yılında gösterime giren Star Wars: Bölüm 1 Gizli Tehlike filminde "Qui-Gon" karakterine hayat vermiştir. Bu filmdeki rolü hem izleyiciden hem de eleştirmenlerden büyük beğeni toplamıştır. Serinin ikinci filminde de kısa bir rol alan oyuncu, üçüncü filmde de görüneceğinin sinyallerini verse de öyle olmamıştır. Geçirdiği bir motosiklet kazasından dolayı rolü üstlenememiştir.

2008 yılında "96 Saat", 2012 yılında "Gri Kurt" ve "Takip: İstanbul" ve "Kara Şövalye Yükseliyor" gibi başarılı filmlerde yer alan oyuncunun 2014 yılında Martin Scorsese ile bir yapımda yer alacağı belirtilmiştir. Neeson’ın son filmi, aynı adlı romandan uyarlanan "Kanunun Ötesinde" adlı filmdir. Filmde, bir uyuşturucu satıcısının karısının katillerini bulmakla görevlendirilmiş bir dedektifi canlandıran Neeson’ın performansı birçok eleştirmen tarafından oldukça beğenilmiştir.

Özel hayatı konusunda oldukça dikkatli olan Neeson 1980 yıllarda Helen Mirren ile beraber yaşamıştır. 1993 yılında ise Anna Christie oyunu sırasında tanıştığı Natasha Richardson ile beraberliği başlamıştır. 1994 yılında evlenen çiftin Michael ve Daniel adında iki erkek çocukları olmuştur. 18 Mart 2009 yılında Montreal’da yaptıkları bir tatil sırasında Richardson kayak yaparken büyük bir beyin sarsıntısı geçirmiş ve ölmüştür.

İstanbul’da geçen Takip: İstanbul adlı filmin çekimlerinin ardından Neeson’ın İslamiyet’e geçeceği haberleri yayılmıştır. Ancak menajeri açıklama yaparak bu haberin doğru olmadığını ifade etmiştir. İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın