Makaleler

Leyla Alaton Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Leyla Alaton Kimdir?

Leyla Alaton, Türkiye’nin en önemli ve başarılı Türk iş kadınlarından biridir. Türk İş dünyasının kendine has üslubu, ilgi alanlarındaki farklı ve cesur yaklaşımlarıyla dikkat çeken, Leyla Alaton, 1961 İstanbul doğumludur. Babası, 11 Eylül 2016 tarihinde hayatını kaybeden, iş adamı ve Alarko Holding’in kurucusu İshak Alaton’dur. Leyla Alaton, Türk iş kadınları arasında en renkli sima olarak dikkat çekmektedir.

Türk asıllı Musevi bir ailenin çocuğu olan Leyla Alaton’un annesi İsveçlidir. Köklü bir aile geleneğine sahip olan Alaton, eğitim hayatına Şişli Terakki Lisesi’nde başlamıştır. Daha sonra Sainte- Pulcherie Fransız Lisesi’nde ortaokulu ve Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde de lise eğitimini tamamlamıştır. ABD’nin New Jersey eyaletinde Fairleigh Dickinson Üniversitesi’nde iş idaresi ve yöneticilik üzerine lisans eğitimi almış, ardından New York Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Endüstri Psikolojisi alanında da yüksek lisans yapmıştır.

1986 yılından beri iş hayatında aktif olarak çalışan Leyla Alaton, çok gelişmiş bir gözlem yeteneğine sahiptir. Bu yeteneği sayesinde kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya başlamıştır. Öyle ki ABD’ de öğrenim gördüğü yıllarda küçük çaplı ticaret yapamaya başlamıştır. Babasının varlıklı ve geniş imkanlara sahip olduğunu üniversite bitene kadar hissetmediğini ve hep mütevazi yaşadığını söyleyen Alaton, Türkiye’den getirdiği erkek kemerlerini, elinde bir bavulla Amerika’da pazarlamaya başlamıştır.

İş hayatına çok erken başlayan Alaton, 1986 yılında Türkiye’ye dönmüş ve kariyer yolculuğuna babası İshak Alaton ve ortağı Üzeyir Garih’in kurduğu Alarko Holding’te devam etmiştir. Alarko Holding’de Alkent- Etiler Uyduşehir ve Alsit Villakent projelerinin tanıtım pazarlama faaliyetlerini yürütmüştür. 1989 yılında da Alarko Holding’in tanıtım koordinatörlüğü görevini üstelenmiştir.

Leyla Alaton, 1993 yılında ilk defa Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda seçilen “Geleceğin Liderleri” arasında yer almıştır. Yine aynı yıl, Megatrend Halkla İlişkiler Danışmanlık Şirketi’ni kurarak, Aerospatiale ve Alcatel gibi dünya devi şirketlere danışmanlık yapmıştır.

Leyla Alaton çok yönlü, girişimci ve sosyal yönü çok gelişmiş bir iş kadınıdır. Birçok sivil toplum kuruluşu ve uluslararası kurumda aktif olarak görev almaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Genç Yönetici Ve İşadamları Derneği (GYIAD) Kurucu Üyeliği 
 • Global İlişkiler Forumu (GİF) Üyeliği 
 • New York Leadership Council Üyeliği 
 • Contemporary Art İstanbul Danışma Kurulu Üyeliği 
 • Bir Dilek Tut (Make A Wish) Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği 
 • Darüşşafaka Eğitim Kurumları Danışma Kurulu Üyeliği 
 • Wold Presidents Organization (WPO) Üyeliği 
 • Cartier Dünya Kadın Girişimcilik Ödülü Jüri Üyeliği 
 • New Museum Üyeliği 
 • Womens Forum Üyeliği 
 • Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Kurucu Üyesi 

Leyla Alaton, “Bir Fikrin Mi Var” isimli televizyon programında da jüri üyeliği yapmıştır. Programda taze ve yeni fikirlerin vücut bulması için girişimcilere uzun yıllar boyunca elde ettiği tecrübesiyle tavsiyelerde ve önerilerde bulunarak programa katkıda bulunmuştur.

Kadın ve Kadın İstihdamının En Büyük Destekçilerinden Biri: Leyla Alaton

Leyla Alaton, kadınların toplum içerisinde öne çıkması, kariyerlerinde başarılı olması ve kendi kendilerine yetebilmeleri için birçok çalışma yapmış ve hemcinslerini cesaretlendirmiştir. İş yaşamında kadınlara destek olunması gerektiğini savunan Alaton, özellikle girişimcilik, kadın istihdamı ve inovasyon konularında uzman, popüler ve aktif bir konuşmacıdır. Birçok televizyon programında, üniversitelerde, çeşitli vakıflarda, derneklerde ve organizasyonlarda konuşmacı olarak yer almaktadır.

Mutlu ve Özgür Kadınlar İçin Free’n Happy Kampanyası

Kadın ve kadın istihdamına çok önem veren Leyla Alaton, yine kadınlar için Free’n Happy isimli bir hareket başlatmıştır. Özgür ve mutlu anlamına gelen Free’n Happy hareketine göre; kendi parasını kazanan kadın ayakta durabilir ve kendi seçimlerini kendisi yapabilir. Böylece kadın daha mutlu olur ve zorluklarla daha kolay başa çıkabilir. Kendi parasını kazanabilen kadın her zaman kendini daha güçlü hisseder. Leyla Alaton’un Free’n Happy hareketi birçok kadına güç ve ilham vermiştir.

Leyla Alaton aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır. Sosyal medyanın gücüne inan ve sosyal medyayı bugünün en önemli iletişim aracı olarak gören Alaton, hemen hemen bütün sosyal mecraları kullanmaktadır. Sık sık paylaşımlar yapan Alaton sevenlerine ve sevdiklerine sosyal medya aracılığıyla ulaşmaktadır. Sosyal medyadaki yenilikleri takip ederek, yaptığı paylaşımlarıyla takipçilerini sürekli motive etmektedir.

Sanat Tutkunu İş Kadını

İş hayatındaki yoğun faaliyetlerinin yanı sıra sanatsal faaliyetleri ve koleksiyonlarıyla da tanınan Leyla Alton, modern sanatlara ve resme üniversite yıllarından beri ilgi duymaktadır. Sıra dışı bir sanat anlayışı olan Alaton’un geniş bir resim koleksiyonu vardır.

Leyla Alaton’un Aldığı Nişan ve Ödüller

 • Légion d'honneur, Fransa Nişanı, 2014 

Leyla Alaton’a Türkiye ve Fransa ilişkilerine yaptığı katkılarından dolayı Fransa Türkiye Büyükelçisi tarafından Fransa’nın en büyük devlet nişanı verilmiştir.

 • Tescilli Markalar Derneği, 2016, Özel Onur Ödülü 

Her yıl kadınların iş hayatında ilerlemesi için rol model olan, yaratıcı fikirleri ve sosyal sorumluluk projeleriyle topluma katkı sağlayan kadınları ödüllendiren Tescilli Markalar Derneği’nin “2016 Yılı Özel Onur Ödülü” nü Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton almıştır.

 • Milli Prodüktivite Merkezi, (Verimlilik Genel Müdürlüğü) 1992, Yılın İş Kadını Ödülü  

 2011 yılında Verimlilik Genel Müdürlüğü olarak adı değiştirilen Milli Prodüktivite Merkezi, 1992 yılında “Yılın İş Kadını Ödülünü” güçlü ve başarılı iş kadını Leyla Alaton’a vermiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın