Makaleler

Kurşunkalem ve Kuruboya Teknikleri

Yazar: Ahmet Polatlı


Kurşunkalem, şekil ve kompozisyon araştırmalarında esnek çalışma olanağı sağlar. Kullanım amacına göre farklı sertlik derecelerinde üretilir. H serisi içinde mekan alan kalemler sert uçludur; teknik çizimlerde, ayrıntılarda ve kontur çizimlerinde iyi netice verirler. şekil araştırmalarında, süratli taslak ve tonlamalarda kullanılan yumuşak uçlu kalemler ise B serisinde toplanmıştır.
Kurşunkalem; en eski, en ucuz ve en yaygın çizim ve makale aracıdır. Ucunun arada sırada sivriltilmesi dışında hiçbir hazırlık gerektirmez. Kalemtrıraş ve silgi; 2 vazgeçilmez yardımcısıdır. Kurşunkalem çalışmaları; sanat ve tasarım eğitiminin ilk basamağında mekan alır. Kurşunkalemle; karalamalardan, gerçekçi ve detaylı resimlemelere kadar bütün türlü çalışma yapılabilir. dar ve epey sayıda ince çizgi darbesi birlikte gerçeğe epey yakın ton geçişleri elde edilebilir. Birçok tasarımcı, yaratıcı 1 düşünceyi görselleştirme amacıyla yaptığı ilk karalamalarda kurşunkalemden yararlanır. İllüstratörler de ön çizimlerinde kurşunkalem kullanırlar.
Kuruboyalar ise kalem bi şekilde veya uçlar halinde, kutularda veya tek tek satılmaktadır. Günümüzde kuruboyaların suda eriyebilen tipleri de bulunmaktadır. Bunlar marker, anilin boya ve mürekkeple ile kullanılabilir.
Kurşunkalem ve kuruboya çalışmalarında eşdeğer tekniklerden yararlanılır. Kuruboya birlikte çalışırken daima en açık tonlarla boyamaya başlanmalıdır. Kuruboya, istenilen renk değeri elde edilinceye kadar eşdeğer yüzey üzerine derece derece uygulanabilir fakat koyu 1 rengi açmak olanaksızdır.
Kuruboya çalışmalarında yüzey ve gölgelerde zengin 1 renk dizisi kullanıldığında, etkileyici neticeler elde edilmektedir. mesela, 1 yüzeyi yeşile boyarken; yeşilin farklı tonlarının yanı dizi, açık mavi, sarı ve kahverengiden de yararlanılabilir. detay gerektiren çalışmalarda ince grenli ve düzgün yüzeyli kağıtlar tercih edilmelidir. Kuruboya; taslaktan epey, illüstrasyon çalışmaları için idealdir. Silinme, yayılma ve bulaşmayı önlemek sebebiyle, biten çalışma üzerine sabitleştirici vernik (fixative) püskürtülebilir.

Yorumunuzu Paylaşın