Makaleler

Kudret Narı Nasıl Yetiştirilir, Nasıl Kullanılır?

Yazar: Sena Ayaydın
Kudret Narı Nasıl Yetiştirilir, Nasıl Kullanılır?

Kudret narı, kabakgiller familyasından gelme, tropikal iklim bölgelerinden yetişen bir bitki türüdür. Doğu Afrika’da, Asya’da, Amazon Havzası’nda, Karayip Adaları’nda, Güney Amerika’da ve Uzak Doğu’da yetiştirilir. Başta mide rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Kudret Narı Nasıl Yetiştirilir?

Kudret narı bahçelerde yetiştirilebildiği gibi ev ortamında da kolayca yetiştirilebilir. Siz de aşağıdaki pratik bilgilerle kudret narı yetiştirebilirsiniz.

 • Kabakgiller familyasının diğer üyeleri gibi kudret narı da 13-16 metre uzunluğunda büyüyerek üzüm üretir. 
 • Bitki gün içinde en az 6 saat güneş ışığı görebileceği bir yerde bulunmalıdır. Güney bölgelerinde ise güneşin ve gölgenin tam ortasında bir noktada bulunması bitkinin gelişimi bakımından önemlidir.
 • Kudret narının yetiştirileceği toprak 5.5 ila 6.7 arasında bir pH değerine sahip olmalıdır. Topraktan alınan verimi artırmak için isteğe göre gübre de eklenebilir.
 • Yaz mevsimine yaklaştıkça kudret narının büyümesi ve uzaması hızlanır. Bu da ne kadar güneş alırsa o kadar iyi mantığıyla denk düşer. 
 • Kudret narı meyvesi, nemli toprakta kolayca çürüyebilir bu nedenle sulama miktarı çok fazla olmamalıdır. Ayrıca sarmaşık kafes kullanımı da meyvenin gelişimi açısından önemlidir. Bunu bir çitin veya eşit aralıklı desteklerin arasına yapabilirsiniz. Bu kafes aynı zamanda daha kolay hasat yapmanızı sağlar.
 • Kudret narı asmaya benzer bir bitkidir. Temmuz ve Ağustos’ta sarı renkli çiçekler açar. Eğer hazır olarak almak istiyorsanız dallarından koparılan meyveleri Eylül-Ekim aylarında pazarlardan alabilirsiniz. 

Kudret Narının Faydaları

 • Karaciğer için oldukça faydalıdır.
 • Ülser, kolit, 12 parmak, gastrit gibi mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Günde üç kez birer tatlı kaşığı kudret narı yağı içilebilir.
 • Hücreleri yeniler.
 • Egzama ve sedefin iyileştirilmesinde kullanılır.
 • Bağırsak tembelliğini önler.
 • Rahim yaralarının oluşmasını engeller.
 • Vücuttaki yara ve iltihapların giderilmesini sağlar.

Kudret Narı Nasıl Yenir?

 • Kudret narını, birer tatlı kaşığı kalendula yağı, badem yağı ve jojoba yağıyla karıştırarak nemlendirici etkisi olan ve yara tedavisinde kullanılan bitkisel bir formül oluşturabilirsiniz.
 • Kudret narı meyvesi çoğunlukla bal ve zeytinyağıyla birlikte kullanılır. Bu meyve isteğe göre doğal bitki ürünleri satılan yerlerden sade olarak veya bal ve zeytinyağıyla birlikte satın alınabilir. Dilenirse evde de hazırlanabilir. Kudret narı meyvesi, faydasının görülebilmesi açısından günde 2 kere, sabah kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden önce bir tatlı kaşığı yenebilir. Taze meyvesinin bulunmadığı zamanlarda ise önceden dilimleyip hazırladığınız kudret narını da kullanabilirsiniz. 
 • Kudret narı meyvesinin hazırlanışı ise şöyle; önce meyveyi bol suda yıkayıp temizleyin. Kudret narını acı yapan üzerindeki kabuğudur bu nedenle kabuğunu iyice temizlenene kadar soyun. Temizledikten sonra kendi tercihinize göre küp küp ya da ince ince doğrayabilirsiniz. Doğradığınız parçaları bir tencereye koyun ve üzerine alacak kadar su ekleyin ve suya bir çorba kaşığı tuz ekleyin. Kudret narının acılığının iyice gitmesi bakımından tuz eklemeniz çok önemlidir. Ardından 15-20 dakika kudret narını ocakta bekletin. Piştikten sonra kudret narını zeytinyağıyla dolu bir kaba koyun ve kabın kapağını kapatın. 4-5 dakika kadar bekleyin ve kapağı açıp kudret narının yumuşaklığını kontrol edin. Eğer yumuşadıysa isteğe göre üzerine ceviz, fındık, bal vs. dökerek yiyebilirsiniz. 
 • Ayrıca kudret narı kapsül olarak da satılır. Onu günde 2-3 kere kullanmanız önerilir. Kudret narı aynı zamanda çay olarak da tüketilebilir ve çayının da sağlığa pek çok faydası vardır. Aktarlarda ve yine doğal bitki ürünleri satan yerlerde kudret narı çayını da bulabilmeniz mümkün.

Kudret Narı Çayının Faydaları;

- Kan şekerini düzenler.

- Karaciğer sorunları için kullanılır.

- Kabızlığı giderir ve sindirim sistemini düzenler.

- Kolesterolü düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Öksürüğe iyi gelir.

- Kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini yavaşlatır.

- Bir nevi antioksidan etkisi de barındırır.

- Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına da faydası vardır.

Kudret Narı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kudret narı çayını hazırlamak için öncelikle kudret narı meyvesinin yapraklarından edinmelisiniz. Bunları isterseniz kendi yetiştirdiğiniz meyveden koparabilirsiniz, isterseniz aktarlardan edinebilirsiniz. Eğer kendi yetiştirdiğiniz meyveden kopararak kullanacaksanız öncelikle yaprakları birkaç gün güneşte kurumaya bırakmalısınız. Aktardan aldığınız yapraklara bu işlemi uygulamanız gerekmez çünkü oralarda hazır kurutulmuş olarak satılır. Kudret narı çayını hazırlamak için 2-3 çay kaşığı kurutulmuş yaprağı ya da 2 yemek kaşığı taze kudret narı yaprağını ince ince dilimleyerek 10 dakika demlikte demleyin. Demlendikten sonra süzgeçten geçirerek içebilirsiniz. Çayınızı tatlandırmak için bal veya pekmez kullanabilirsiniz. Kudret narı çayını faydasını görebilmek için günde 3 kere yemeklerden sonra içmenizi öneriyoruz.

Kudret Narının Olası Yan Etkileri;

Kudret narının aşırı tüketimi, ishale ve karın ağrısına yol açabilir. Kudret narı tohumunun aşırı kullanımı da ateş ve baş ağrısı yapabilir. Hipoglisemi, düşük kan şekerine sahip olanların ve hamilelerin kullanması tavsiye edilmez. Bunların haricinde ciddi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Kaynak:

Bonnie Plants: Growing Bitter Melon

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın