Makaleler

Komi Nedir? Ne İş Yapar?

Yazar: Sena Ayaydın
Komi Nedir? Ne İş Yapar?

Komi, restoran ve otellerde görev yapan, servis öncesi ve sonrasında servis elemanlarına yardım eden kişilere denmektedir. Yani garson ile birlikte çalışan ve servis yapma sürecinde garsona yardımcı olan restoran ve otel personeli komidir. Genellikle garsonun sağ kolu olarak görev yapan komiler, hizmet sektöründe çalışmaya yeni başlayan genç insanlardan oluşmaktadır. Bu görevinin dışında aşçılara da yardımcı olabilmektedirler. Komilik görevi yapan kişi, belirlenen kurallar ve standartlar doğrultusunda kendilerine verilen görevi yerine getirmekle yükümlüdür. Ayrıca komilerin çalışma saatleri vardiyalı olabilmektedir.

Komilerin Görevleri

Komilik, hizmet sektörü için son derece önemli bir meslektir. Restoran içerisindeki işleyişin devam edebilmesinde komilere önemli görevler düşmektedir. Masanın servise hazırlanması ve müşterilerin isteklerinin karşılanması gibi talepleri karşılamakla sorumludurlar. Rütbe olarak sıralama yapıldığında en alt rütbede yer alan komiler, kendilerinin üstünde görev alan garsonların ve şef garsonların emirlerine uygun hareket etmek zorundadırlar. Restorandan restorana farklı görevleri bulunmaktadır. Bu nedenle görev tanımlarında sınırlamalar yapmak pek doğru değildir. Fakat genel olarak komilerin görevleri aşağıdaki şekildedir:

 • Komilerin başlıca görevi; müşteriler gelmeden önce masayı temizlemek ve masayı servise hazır hale getirmektir. Eğer masa örtüleri kirlenmişse ve yıkanması gerekiyorsa onları çamaşırhaneye götürmekle de sorumludur.
 • Restoran açılmadan önce etrafı temizlemek ve düzenlemek de komilerin görevleri arasındadır. Yani restoranın genel temizliğiyle komiler ilgilenmektedir.
 • Komiler, restoran temizliğinden sonra masa örtülerini örterler. Tuz, karabiber, şeker, peçete, küllük, kürdan gibi eksikliklerin giderilmesini sağlarlar. Servis tabağı, kaşık, çatal, bıçak ve bardakların da temiz ve eksiksiz olması komilerin sorumluluğundadır.
 • Ana yemek öncesinde getirilecek olan ekmek, su, salata gibi ihtiyaçların servisini komiler yapmaktadır.
 • Yemekleri mutfaktan masaya kadar komiler taşımaktadır. Garsonun arkasında durarak onun emirlerine uygun hareket eden komiler, mutfağa gidip yiyecekleri ve içecekleri tepsiyle alarak garsona götürür ve garsona serviste yardım eder. Fakat komiler, servis işini tek başına yapmaz. Mutlaka bir garsonun yardımcısı olarak servis yaparlar. Sadece zorunlu kalınan durumlarda servis yapabilirler.
 • Yemekler yendikten sonra komiler, boş tabak ve bardakları toplayarak mutfağa götürürler. Masanın temizliğini yaparak bir sonraki servis için uygun hale getirirler.
 • Restorandaki tüm servisler bittikten sonra komiler, restoran temizliğini yaparak restoranı bir sonraki güne hazır hale getirmekle de görevlidirler. Kirlenmiş masa örtülerini çamaşırhaneye, kirlenmiş bulaşıkları da bulaşıkhaneye götürürler.
 • Düğün, nişan, doğum günü gibi özel etkinliklerde mekânın ve masaların süslenmesini de komiler yapmaktadır.
 • Restoranın genel olarak düzeniyle ve masaların düzeniyle tamamen komiler ilgilenmektedir. Komiler restoran şefi ile garsona bağlı olarak çalışır. Bu nedenle onların emirlerine uygun hareket ederler.

Komi ve Garsonun Görev Olarak Farkları

Komilik ve garsonluk sıkça karıştırılan iki meslektir. Görev tanımları birbirlerine oldukça benzer olan bu mesleklerin arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin; komiler, servis öncesinde masanın düzeniyle ilgilenirler. Garsonlar, servis öncesi müşterilerden siparişi alarak komiye iletirler. Yani müşterilerle bire bir muhatap olan taraf garsondur. Komiler sadece siparişi mutfağa iletmekle ve mutfaktan getirmekle yükümlüdür. Komiler, garsonlar olmadan sipariş alamazlar fakat müşterilerin su, ekmek, peçete gibi isteklerini yerine getirebilirler.

Komilerin Sahip Olması Gereken Nitelikler

 • Komilerin, müşterilerle iletişim içerisinde olmasalar bile düzgün bir diksiyona sahip olmaları gerekmektedir. Restoranın izlenimi açısından bu oldukça önemli bir niteliktir.
 • Müşterilere karşı güler yüzlü olmak çok önemlidir. Bu nedenle komiler, müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi için insan ilişkilerinde başarılı kişilerden seçilmektedir.
 • Restoranlar oldukça hareketli ve yüksek tempolu mekânlardır. Sürekli bir müşteri sirkülâsyonu vardır. Bu nedenle komilerin de hareketli ve yüksek tempoya ayak uydurabilecek yapıda olmaları gerekmektedir. Bu tempoda çalışabilmek için genç ve dinamik de olmak gerekir. Dolayısıyla komiler genellikle gençlerden seçilmektedir.
 • Öğrenmeye istekli olması ve ekip çalışmasına uyum sağlayabilen karakterde olması, komiler için aranan niteliklerden biridir.
 • Komilerin dış görünümlerine özen göstermesi, kişisel bakımlarına dikkat etmesi de önemli bir detaydır. Restoran içerisinde kendisine verilen kıyafetleri giymeleri ve kılık kıyafet kurallarına dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • İş disiplini ve işini ciddiye alarak çalışmak, her meslek dalında olduğu gibi komilikte de sahip olunması gereken başlıca önemli niteliklerdendir.
 • Müşteri memnuniyetini artırmak ve servis kalitesinin iyi olması için komilerin görev ve sorumluluklarını eksiksiz bir biçimde yerine getirmeleri ve garsonlar ile koordine olacak bir biçimde çalışmaları gerekmektedir. Bu nedenle komilerin uyumlu ve bilinçli bir karaktere sahip olmaları aranan bir niteliktir.
 • Turistik bölgelerdeki restoran ve otellerde çalışan komiler için yabancı dil bilgisine sahip olmak aranan bir niteliktir. Bu bölgelerdeki restoranlar genellikle yabancı turistlerin sıklıkla uğradığı yerlerdir. Bu nedenle komilerin de yabancı dil bilmeleri büyük bir avantaj oluşturmaktadır.
 • Diğer meslek dallarının aksine komilik mesleğinde tecrübe sahibi olmak çok fazla aranan bir nitelik değildir. Yukarıdaki niteliklere sahip olan komiler, işlerinde kolaylıkla yükselebilmektedirler.

Yorumunuzu Paylaşın