Makaleler

Kendi Giyim Tarzını Yarat

Yazar: Hakan Kutluay

Günümüzde pek çok giyim tarzı ve seçeneği bulunsa da tamamen farklı bir moda anlayışına sahip olmak diye bir şey mümkün değil. Bunlara rağmen kendinize ait özgün giyim tarzına kavuşmanız mümkün. Bu yazıda kendi tarzınızı oluşturmanız için adım adım önerilerde bulunacağız.

Dolabınızı değerlendirin. Sahip olduğunuz kıyafetlerin içinden gerçekten neleri sevdiğinize karar verin. Farklı görünüşlerdeki giysileri harmanlamak ilginç bir şekil oluşturabilir. Üzerinize tam oturan parçalar genel görünümünüze artı katacaktır. Dışarı çıkarken giymek için tereddüt ettiğiniz eşyalarınızı hemen çöpe atın veya birilerine bağışlayın. Size bir ipucu: 6 ay boyunca hiç giymediğiniz bir kıyafetiniz varsa (kışlık kazak gibi giysiler veya yazlık mayo tarzı giysiler hariç) ondan derhal kurtulun.

Beğendiğiniz eşyaların listesini çıkarın. Halihazırda sahip olduğunuz giysilerinizdeki sevdiğiniz özellikleri bir kağıda yazın. Kesim şekli, kolları, rengi ve süslemeler gibi özelliklerin hangileri hoşunuza gidiyor? Bunlara tam olarak karar vermek sizin için önemli bir adım olacaktır. Alışverişlerinizde göz önünde bulundurmak için bu özelliklerin listesini çıkartın.

Başkalarından esinlenin. Kendi giyim tarzınızı yaratmanın başka bir yolu da çevrenizdeki 

Kendi Giyim Tarzını Yarat

insanlarda

 nelerin hoşunuza gittiğine bakmaktır. Dergileri karıştırarak veya televizyondaki moda programlarına bakarak hoşunuza giden tarzları ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer insanlar sizi sık sık belirli bir ünlüye benzetiyorsa o kişinin nasıl giyindiğini ve hangi renkleri giydiğini internetten araştırabilirsiniz. Çekinmeyin, bu kopya çekmek değil, ilham almak olarak nitelendirilebilir. Buna alternatif olarak kalabalık insan topluluklarının bulunduğu alışveriş merkezleri, yürüyüş yolları gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. İnsanların neler giydiğine dikkat edin ve nelerin hoşunuza gittiğine karar verin. Gardrobunuzda çeşitli alt kültür tarzlarına ait parçaları birleştirebilirsiniz. Bu, çoğu kez kendi tarzınızı oluşturmakta size yardımcı olacaktır. Elbette belirli bir alt kültüre ait abartılı ve tuhaf giysilerin tamamını kabul etmek zorunda değilsiniz, ama ilham almak için onlara bakabilirsiniz. Örneğin, bir parça gotik tarz veya çingeneler tarafından tercih edilen uçuşan eteklere göz atabilirsiniz. Ne kadar aykırı olursa olsun hoşunuza giden bir şey gördüğünüzde onu dolabınızdaki diğer kıyafetlerinizin yanına katmak için çekingen olmayın.

Yardım isteyin. Eğer ilham almakta güçlük çekiyor veya kötü tercihler yapmaktan çekiniyorsanız bir dış görüşten yararlanabilirsiniz. Hayran olduğunuz tarz hakkında yakın arkadaşlarınızın ya da aile üyelerinizin fikirlerini alın ve onlara bu tarzın sizde nasıl duracağını sorun.  Bir diğer yol da, moda kıyafetler satan bir mağaza veya butiğe giderek hoşlandığınız bir satış danışmanının görüşlerini alabilirsiniz. Çekinmenize gerek yok. Yakın arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz mutlu olmanız için ellerinden geleni yapacaklardır. Aynı zamanda giyim mağazalarında uzun süre çalışan insanlar yılların verdiği etkiyle iyi bir moda gözüne sahip olmaktadırlar.

Kendi Giyim Tarzını Yarat

Ayakkabıları unutmayın. Genel tarzınıza uygun bir ayakkabı bir kadının şık görünümü için olmazsa olmazlardandır. Rahat ve şık bir ayakkabı seçimi yapın.

Alışverişe gidin. Kendinizi hazır hissettiğinizde alışverişe başlayabilirsiniz. Bir seferde tüm gardrobu doldurmak zorunda değilsiniz. Haftada bir gibi küçük aralıklarla alışverişe çıkarsanız yeni tarzlar keşfetmek için zamanınız da olur. Alışveriş merkezleri, outletler, butikler ve online satış mağazalarını ziyaret ederek maddi açıdan uygun olanına karar verebilirsiniz. Alışverişe giderken yanınızda yumuşak ve yapıcı eleştiri yapmaktan korkmayan bir arkadaşınızı da alın. Bu şekilde hata yapma ihtimaliniz azalır. Ayrıca sezon sonu alışverişleriyle bütçenizi sarsmadan şık alışverişler yapabilirsiniz. Örneğin sonbaharda şort ve mayo, ilkbaharda da kazak satın alabilirsiniz.

Opsiyonel olarak bir terzi veya moda danışmanıyla çalışabilirsiniz. İş dünyasındakiler için giyim tarzı bir hobi olmaktan çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda zevkinize uygun ve üzerinize tam oturacak giysilerle ilgi çekici bir görünüme ulaşabilirsiniz. Terziye vereceğiniz para o kadar da gözünüzü korkutmasın. Çoğu zaman hazır giyimde satılan elbiseler maliyetinin çok üstüne satılır. Terziye diktireceğiniz elbisenin kumaşı oldukça uygun olacaktır.

Aksesuarları da unutmayın. Birkaç ilginç aksesuar ile sıradan görünüşünüzü ilginç hale getirebilirsiniz. Bu ayakkabılar için değişik bağcıklar satın almak veya dar tokalı bir kemer kadar basit olabilir. Diğer yandan mücevher, eşarp, şapka ya da ilginç tokaları da ihmal etmeyin. 

Zaten sahip olduklarınızı süsleyin. Küçük bir dikiş becerisiyle elbiselerinize şeritler, boncuk ya da toka gibi ilginç detaylar ekleyebilirsiniz.

Kombin ve uyum. Farklı ve ilginç bir görünüm için birbiriyle alakasız parçaları eşleştirmeyi deneyin. Belki de tek ihtiyacınız olan geçen yazdan beri giymediğiniz kıyafetleri bir arada giymektir.

Saç modelinizi değiştirin. Haklısınız saç giyimin bir parçası değildir, ancak büyük ölçüde giyiminize etki eder.  Sabahları saçınıza başka bir görünüm vermeyi deneyin. Ya da şampuanınızı değiştirebilir, bakım kremi gibi ek ürünler kullanabilirsiniz. Daha kökten bir değişim için kuaförünüzle görüşmeyi de düşünebilirsiniz. Dergilerde gördüğünü saç modellerini fikir almak için kuaförünüze götürebilirsiniz.

Son olarak kendiniz olun. Yeni görünümle ilgili en önemli şey kendinizi iyi hissetmenizdir. Kendi tarzınızı oluşturmak, gerçekten giymek istediğiniz şeyleri giymekle mümkün olur. Daha olumlu düşünün, fikirleriniz konusunda daha yapıcı olmaya çalışın.

Kendi Giyim Tarzını Yarat

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın