Makaleler

İzzet Özilhan Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
İzzet Özilhan Kimdir?

İzzet Özilhan, 1960’lı yıllardan günümüze başarılı işler yapan Anadolu Grubu’nun kurucu ortaklarından Türk sanayici ve iş adamıdır.

11 Mayıs 1920 tarihinde Kayseri’nin en büyük yerleşim merkezlerinden biri olan Develi’de, Pusatlı Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Özilhan, henüz küçük bir çocukken bile zahire tüccarı olan babasının yanında çalışmış ve ileride yapacağı başarılı işlerin sinyalini vermiştir. İlkokulu Develi’de Merkez İlkokulu’nda tamamlamıştır.

Özilhan’ın küçük yaşlarında girişimci ruhu ön plana çıkarmış, ilçeye gelen demiryolu inşaatçıları sayesinde Develi’nin önemli bir özelliğe sahip olduğunu keşfetmiştir. O yaşlarında babasına işçilere yakın bir bölge olan Şeytanköprü’de bir mini market açması önerisinde bulunmuştur. Babası da bu öneriye uymuş ve bu işte başarılı olmuştur. Kısa bir süre sonra da İzzet Özilhan yanına giderek onunla birlikte çalışmaya başlamıştır. Ancak yaz tatili bittikten sonra babasını yalnız bırakmak istememiş ve onunla kalarak eğitimini yarıda bırakmıştır. Babasına çıraklık yaptığı yıllarda iyice deneyim sahibi olmuş ve ticareti ilk elden öğrenmiştir.

Ardından 1935 ve 1938 yılları arasında babası ile birlikte Sivas-Erzurum hattında çalışmaya devam etmiş, 1942 yılına kadar da Diyarbakir –Cizre hattında kalmışlardır. Ardından yine birlikte Develi’ye temelli dönüş yapmışlardır.

Bu sırada Özilhan, kendisinden 7 yaş küçük, Türkan isminde bir kızla evlenme niyetine girmiştir. Kızın ailesinden başta ret cevabı alsa da sonrasında ikili dünya evine girmiştir.

1947 yılında Özilhan biriktirdiği bir miktar parayı babasına vererek Bitlis’ten ceviz alıp, onları İstanbul’da satması öğüdünü vermiştir. Ardından babası bir telgraf göndererek onu İstanbul’a çağırmış, bir bakkal dükkânı bulduğunu söylemiştir. Bu haberden sonra Özilhan soluğu İstanbul’da, babasının dükkânı bulduğu Tepebaşı’nda almıştır. Gündüzleri bakkal, akşamları da büfe olarak çalıştırdıkları dükkânları Pera Palas karşısında iş yapmaya başlamıştır.

Tepebaşı’ndaki dükkanında işler giderek artarken kısa bir süre sonra Tahtakale civarında kırtasiye toptancısı ve tuhafiyeci işine girmiştir. İleriki yıllarda birlikte büyük işler yapacağı ortağı Kamil Yazıcı ile de bu dönemde tanışmıştır. 1950’li yıllarda Yazıcı ile birlikte ortak işletmeciliğe başlamışlar ve 1960’lı yılların sonunda da Anadolu Grubu’nu kurmuşlardır. Anadolu Grubu bugün, içecekten otomotiv fabrikalarına, perakende işletmelerden enerji üreticilerine kadar birçok şirketi kapsamaktadır.

Yine Kamil Yazıcı ile birlikte kurduğu Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, birçok sosyal sorumluluk projesine imza atmıştır.

İzzet Özilhan, 22 Haziran 2014 yılında vefat etmiştir. Kendisi ölümüne kadar Anadolu Holding Onursal Başkanı olarak görevde kalmıştır. Aynı zamanda torunu(Tuncay Özilhan'ın oğlu) kendi ismini taşımakta ve Anadolu Grubu yönetim kurulu üyeliğini sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın