Makaleler

Dünyaca Ünlü İsveç Markaları

Yazar: Büşra Sunal
Dünyaca Ünlü İsveç Markaları

İsveç denildiğinde ilk akla gelen şeylerden bazıları iyi bir eğitim sistemi, refah seviyesindeki yükseklik, çok iyi bir şekilde işleyen sağlık sistemi, göz kamaştıran doğa manzaraları ve saygı duyulan bir halktır. Bu nedenle birçok kişi zaman zaman acaba İsveç’e mi yerleşsek diye düşünür. Yerleşemeyen ve bu ülkeyi merak edenler ise en kısa zamanda İsveç’i ziyaret etmek için seyahat planları yaparlar. Ancak bu güzel ülke söz konusu olduğunda birşey daha gelmektedir akıllara: İsveç markaları! Peki, nelerdir bu İsveç markaları?

H&M

h and m

Ülkemizde de çok sayıda mağazası bulunan H&M en bilindik İsveç markalarından bir tanesidir. 1947 senesinden beri var olan H&M kadın, erkek, çocuk ve ev ürünleri satmaktadır. Modayı yakından takip eden ve ayrıca moda dünyasında önemli bir yeri olan H&M’in 2017 itibariyle dünya genelinde 4300’den fazla mağazası vardır.

H&M’in açılımı Hennes&Mauritz’tir ve markanın serüveni 1947’de Vasteras’ta sadece kadın kıyafetleri satan bir mağaza açmasıyla başlamıştır. Bugün ise dünyanın dört bir köşesindeki mağazalarıyla müşterilerine çeşit çeşit ürünler sunmaktadır.

IKEA

ikea logo

Söz konusu İsveç olduğunda ilk akla gelen markalardan bir diğeri ise IKEA’dır. Açılımı “ Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd “ olan IKEA 1943 senesinde o zamanlar 17 yaşında olan Ingvar Kamprad tarafından kurulmuştur.

IKEA’da mobilyadan ev tekstiline, mutfak eşyalarından ofis malzemelerine çok sayıda ürün satılmaktadır. Yani bir evi döşemek için ihtiyaç duyulan birçok şeyi İKEA’da bulabilmek mümkündür. 

IKEA mağazalarında ayrıca yeme-içme bölümü ve bisküvi, çikolata, dondurulmuş gıda gibi ürünlerin satıldığı market de vardır. Gezinirken yorulanlar restoranda mola verip birşeyler yiyip içebilmekte, dileyenler de IKEA’dan çıkmadan önce marketine uğrayarak alışveriş yapabilmektedir.

Birçok IKEA ürünü kolay taşınabilmesi için yassı kutularda satılmaktadır. Dileyenler satın aldıkları ürünleri kendi araçlarıyla taşımakta, dileyenler de kargo hizmetinden yararlanmaktadır. Nakliye ve montaj konusunda detaylı bilgiyi ziyaret ettiğiniz IKEA mağazasındaki yetkililerden edinebilmeniz mümkündür.

Ayrıca çok sayıda ürün IKEA’nın websitesinde de satılmaktadır. Online alışveriş yapmayı düşünenler de ödeme, nakliye, montaj gibi bilgilere websitesinden ulaşabilmektedirler.

Acne Studios

acne studios

Stockholm merkezli Acne Studios kadın ve erkek giysilerinin, ayakkabıların ve aksesuarların satıldığı bir İsveç markasıdır. Acne Studios’un Kopenhag, Berlin, New York, Sidney, Londra, Tokyo, Paris gibi çok sayıda yerde mağazaları vardır. Ülkemizde ise markanın ürünlerini Beymen’de bulabilmek mümkündür.

Daniel Wellington


2011 senesinde Filip Tysander tarafından kurulan Daniel Wellington bir İsveç saat markasıdır. Minimal bir tasarıma sahip olan saatler aynı zamanda şık bir görünüme de sahiptir ve belki de bu sayede marka kısa sürede dünya çapında bir bilinirlik kazanmış ve ciddi satış rakamlarına ulaşmıştır.

Hastens

hastens

1852’de kurulan Hastens yatak, yastık, yorgan, çarşaf gibi ürünler satan bir İsveç markasıdır. Dünya genelinde birçok ülkede mağazaları bulunan Hastens’in ülkemizde de mağazaları vardır.

Electrolux

electrolux

Bir diğer İsveç markası ise ev cihazları ve profesyonel cihazlar satan Electrolux’tür. Electrolux denildiğinde ilk akla gelen ürünlerden bazıları bulaşık makinesi, çamaşır ve kurutma makineleri, buzdolabı, elektrikli süpürgeler, ütü ve kahve makinesi gibi küçük ev aletleridir.

Hasselblad

hasselblad

1941 senesinde kurulan Hasselblad fotoğraf makinesi ve lens konusunda önemli bir markadır. Hasselblad fotoğraf makineleri ikonik ergonomik dizaynları, görüntü kalitesi ve yüksek performansları ile bilinirler. Hasselblad fotoğraf makineleri dünyadaki önemli anları fotoğraflamada kullanılmaktadır ve bunlardan bir tanesi aya ilk adım atan kişinin fotoğraflanmasıdır.

Çok sayıda önemli fotoğrafçı tarafından tercih edilen Hasselblad yüksek görüntü kaliteli ürünler yaratmaya devam etmektedir.

Ana merkezi Gothenburg’ta olan Hasselblad’ın New York, Tokyo, Hamburg, Paris, Londra, Kopenhag’ta ofisleri ve dünyanın birçok yerinde de distribütörleri vardır.

Fjallraven

fjallraven re-kanken

Sırt çantası, mont, çadır, şapka ve daha çok sayıda ürünü bulunan Fjallraven bir dış mekan markasıdır. Kadın, erkek ve çocuklar için yürüyüş montları, açık hava pantolonları, şapkalar, T-shirtler ve bunlar gibi birçok ürünün satıldığı Fjallraven markası 1950 senesinde 14 yaşındaki bir çocuğun o zamanların sırt çantalarınının rahat olmadığını düşünüp bununla ilgili birşeyler yapmaya karar vermesiyle başlamıştır. Ake Nardin isimli bu çocuk 1960 senesinde Fjallraven ismini verdiği firmasını kayıtlara geçirmiştir. 

Oriflame

oriflame

Türkiye’de birçok kişinin tanıdığı bir marka olan Oriflame’i 1967 senesinde İsveçli Jochnick kardeşler kurmuştur. Markanın satış yapan ve bu satışlardan komisyon kazanan temsilcileri vardır.

İsveç kökenli bir firma olan Oriflame’in kurumsal ofisleri İsviçre’de yer almaktadır. Oriflame’in satmakta olduğu ürünlerden bazıları kokular, makyaj malzemeleri, nemlendiriciler ve aksesuarlardır.

Björn Borg

bjorn börg

Özellikle iç çamaşırlarıyla ünlü olan Björn Borg da bir İsveç markasıdır. Bu marka sportif, yaratıcı ve inovatif olması ile bilinmektedir.

Scania

scania

1891’de kurulan Scania kamyonları ile dünya çapında tanınmış bir İsveç markasıdır. Scania’nın bir diğer ürünü ise motorlarıdır.

Halsa


Bir diğer İsveç markası olan Halsa bugün dünya çapında bilinen yatak markalarından bir tanesi haline gelmiştir. Halsa markasının ürünleri ülkemizde de satılmaktadır.

Son Olarak…

İlk akla gelen İsveç markalarından bazılarını yukarıda sizler için derledik. Bu arada 2003 senesinde bulunan ve özellikle farklı ülkelerde yaşayan kişilerin birbirleriyle ücretsiz bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayan Skype ile müzik dünyasına farklı bir açı getiren ve 2006 senesinde ortaya çıkan Spotify gibi uygulamaların da İsveç menşeeli olduğunu belirtmekte fayda var.

Yorumlar
CAN SAS 2023-01-23 20:42:34

Son skandal İsveç'te yakılan Kuran-ı Kerim'den sonra hiçbir marka modelinin bir önemi yok almamak satmamak en güzeli

selam cengiz 2023-01-02 15:49:39

Volvo

talu 2021-05-19 16:58:34

ibrahimoviç :)))

Ali kızılkanat 2020-10-25 11:26:40

Arkadaşlar Volvo yu 2005 yılında Çinli Gelly firması satın aldı.
O yüzden Volvo 15 yıldır Çin markaları kategorisinde sayılıyor.

Ali Aras Kadıoğlu 2020-06-22 14:04:43

Diğer araba markalarını unuttunuz galiba. (Volvo vb.)

Fırat 2019-11-16 20:58:22

Japonlara sattıkları Ericsson, Çinlilere sattıkları Saab markaları, ünlü İsveç çeliği, jet motoru üreticisi, yarı iletken teknolojisindeki ortaklıkları ve atmel işlemcileri...
Bunları söylediğim zaman batı hayranı olmakla anılmam. Bir keresinde vatan haini denilmesi...

ramazan 2018-07-25 17:38:31

Volvo olmazsa olmazlardandır.

Emin 2018-01-21 15:40:48

Volvo'yu unuttunuz galiba.

Yorumunuzu Paylaşın