Makaleler

İsmini Çok Duyduk, Peki Kimdir Florence Nightingale? (1820 ? 1910)

Yazar: Nilay AYDIN
İsmini Çok Duyduk, Peki Kimdir Florence Nightingale? (1820 ? 1910)

Bütün dünyada çağdaş hemşirelik mesleğinin kurucusu olan İngiliz asıllı hemşire adını doğduğu İtalya'nın Floransa kentinden almıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Florence Nightingale, ailesinin maddi durumu sayesinde rahat, sıkıntısız bir hayat yaşamaktansa, hasta bakmayı, sağlık koşullarını iyileştirmeyi tercih etmiştir. Babası tarafından eğitilen Florence, Yunanca, Latince, Almanca, İtalyanca, Fransızca, matematik ve tarih konularında bilgili, aydın ve eğitimli bir kadın olarak yetişti. Döneminde hastaneler bakımsız, kalabalık, hasta bakıcılar ise kaba ve eğitimsiz olduğundan, ailesi bir hastanede çalışma isteğine karşı çıktı. Bunun üzerine hastaneleri dolaşıp, hastaları gözlemleyerek, hastanelerin nasıl düzene girebileceği hakkında deneyim kazandı.

1851 yılında Almanya'da bir kuruluşun hemşirelik kursuna katılan Nightingale, iki yıl sonra ailesinin karşı çıkmasına rağmen, Londra'da kadın hastaların bakıldığı bir hastanede yönetici oldu. Hastaneler hakkındaki bilgi ve yeteneği kısa zamanda anlaşıldı ve karşısına büyük bir fırsat çıktı.

O yıl Mart ayında Kırım Savaşı meydana geldi ve İngiliz askerlerinin durumunun kötü olduğu öğrenildi. Yakın arkadaşı olan Savaş Bakanı Sidney Herbert , Üsküdar'da bulunan Selimiye Kışlası'ndaki hastanede görev yapmak üzere bir kadın hasta bakıcı grubu oluşturmasını istedi. 21 Ekim'de gönüllü 38 kadınla beraber yola çıktı. Üsküdar'a vardığında hastanenin bakımsız olduğunu ve insanların savaş yaralarından çok, sıtma ve çeşitli bulaşıcı hastalıklar nedeniyle öldüğünü gördüler. Yoğun bir çalışma sonucu, gerekli malzeme ve eksiklikleri gidererek, hastaneyi sağlık koşullarına uygun bir hale getirdi. Bu uğraşların sonucunda ölüm oranı yüzde 42'den yüzde 2'ye indi.

Ulusal bir kahraman olarak görülen Nightingale 1860'ta Londra'daki St. Thomas Hastanesi'ne yaptığı 45 bin sterlin civarındaki bağışla Nightingale Hemşirelik Okulunu açtı ve bu adımla hemşirelik bir meslek olarak kabul edildi. Hemşire yetiştirmede çağdaş yöntemlerin uygulandığı aynı yıl, yazdığı Notes on Nursing (Hemşirelik Üzerine Notlar) isimli kitabı yayımlandı ve yabancı dillere çevrildi.

Bozulan sağlığı zamanla işini yapmasına engel olsa da, Hindistan'daki İngiliz askerlerinin sağlık sorunlarıyla ilgileniyor, sağlık örgütlerinin gelişimi konusunda çalışmalar yapıyor ve bölgesel hemşirelik hizmetlerine destek veriyordu. 1907 yılında daha önce hiçbir kadına verilmemiş olan liyakat nişanıyla ödüllendirildi.

Florence Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs'ı izleyen hafta, bütün dünyada hemşirelik haftası olarak kabul edilir. Ülkemizde adını taşıyan bir hemşirelik okulu hastaneler bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın