Makaleler

HGS Nedir, Nasıl Alınır

Yazar: Hakan Kutluay

HGS, açılımı Hızlı Geçiş Sistemi olup, köprü geçiş sistemlerinden biridir. 2012 yılının eylül ayında kullanımına başlanan sistem, KGS sisteminin yerine getirilmiş, bu uygulamayla arabaların dur kalklarından kaynaklanan trafik sıkışıklığını, kontör bitmesi durumlarında sürücülerin zor durumda kalmasını önlemek amaçlanmıştır. Sistem, PTT ve Karayolları’nın ortak çalışması sonucu geliştirilmiştir. Sistemin kullanıma girmesiyle beraber, yaklaşık 10 milyon KGS kartı, HGS etiket ve kartlarıyla kademeli olarak değiştirilmiştir.

HGS iki çeşit olup, biri eski sistemlerde olduğu gibi kart, diğeri ise arabanın ön camına yapıştırılan sticker şeklindedir. Bu iki çeşitte de akıllı bir çip bulunmakta, böylece oluşabilecek karışıklıklar da önlenmiş bulunmaktadır. Sticker şeklinde olan HGS’nin ücreti 5 TL iken, kart HGS’nin ücreti 15 TL’dir. Bu HGS cihazlarının ömrü ise 10 yıldır.

HGS’ler PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan temin edilebilmektedir. HGS alacak sürücünün ruhsatıyla beraber buralara başvurması yeterlidir. Dolumları Türkiye çapında 4,200 şubeye sahip olan PTT’lerden, anlaşmalı bankalardan, büfelerden, benzin istasyonlarından, sınır kapılarından, internet, cep telefonu, tablet bilgisayarlar üzerinden yapılabilen HGS’ler, pil bulundurmadığı için herhangi bir bakım maliyeti de gerektirmemektedir. Dolumlar sırasında da sürücünün kimlik numarası ya da plaka numarasını belirtmesi yeterli olacaktır.

HGS’lere geçişten sonra ilk dolumda yapılması zorunlu olan bakiyeler vardır. Bunlar birinci sınıf araçlar için 30 TL, ikinci sınıf araçlar için 37,50 TL, üçüncü sınıf araçlar için 53 TL, dördüncü sınıf araçlar için 67,50 TL ve beşinci sınıf araçlar için 81,50 TL’dir.

PTT, sistemin hızla yayılmasını takiben yapılacak yeni uygulamalarla kullanıcıların, kartlarına tuttukları takım vs. için özel tasarımlara sahip olmalarına da olanak verileceğini belirtmiştir. Ayrıca toplu kullanımlarda rahatlık olması amacıyla tek karta, 5 farklı plakanın yüklenmesi de üzerinde çalışılan uygulamalardan biridir.

HGS’nin sağladığı avantajlar;

  • HGS, eski sistemlerden biri olan KGS’ye ve hâlâ kullanımda olan OGS’ye göre çok daha kullanışlıdır. Bakım maliyeti olmayan HGS’lerin kullanımı, doldurulması bir hayli kolaydır.
  • HGS’de kalan kontörlerin internet üzerinden kontrolü mümkündür. Ayrıca kullanıcıların, kontörleri azaldığında bunun mesaj ve mail yoluyla bildirimini sağlamaları mümkündür. Böylece yola çıkan sürücünün köprü ve otoyollarda zor durumda kalması ve bununla birlikte trafiğin de günlük hayatı kötü etkilemesi engellenmektedir.
  • HGS ile birlikte kaçak ya da suça tabii araçların izlenerek kolayca yerlerinin tespit edilmesi sağlanabilmektedir.
  • HGS ile birlikte köprü ve otoyollarda, KGS’ye oranla %20 indirimli geçiş fırsatı verilmektedir. 
  • HGS kartlarındaki kontörün geçiş için yeterli olmadığı durumlarda, sürücü geçişten sonra  7 gün içerisinde hesabına para yatırması durumunda ceza kesilmemektedir.

Yorumunuzu Paylaşın