Makaleler

Hamilelikte Seyahat İçin Öneriler

Yazar: Handan Temirci
Hamilelikte Seyahat İçin Öneriler

Hamilelikleri sırasında birçok anne eve çakılacağını, gezemeyeceğini, seyahat edemeyeceğini düşünür. Oysaki hamile kadınlar da, doğru kararlar verdikleri sürece seyahat etmelerinde bir sakınca yoktur.

Hamileliğin en rahat olduğu, sabah bulantılarının azaldığı, annenin bedeninin bir bebek taşımak için uygun duruma geldiği ikinci üç aylık dönem, yani hamileliğin 4,5 ve 6. ayları, seyahat etmek için de en uygun dönemdir.

Bunun yanında kalp, böbrek rahatsızlığı, diyabeti olan anneler ise seyahate çıkmadan önce doktorlarına danışarak seyahatle ilgili detaylı bilgi almalıdır.

Hamilelikte yapılacak seyahatlerde en önemli konu, doğru seyahat aracını seçmektir. Doğru seyahat aracı genellikle yolculuğun en kısa sürdüğü araçtır ama tabii bu mevzuda maddi ve zamansal konular da göz önünde bulundurulmalıdır.

Hava yolculuğu %80 oranında hamile kadın için tehlike teşkil etmez. Kısa sürdüğü için de hamile kadınların en çok tercih ettiği seyahat biçimidir. Fakat yine de uçak bileti alınmadan önce doktorla konuşmak mantıklı olacaktır. Erken doğum yapma riski olan hamile kadınların uçak yolculuğu yapması tavsiye edilmez. Ayrıca hava yolculuğu, pıhtılaşma bozukluğu ya da orak hücre anemisi sorunları yaşayan kadınlarda doğum sırasında komplikasyonlara sebep olabilir.

Hava yolculuğu sırasında hamile kadınların kemerini bağlaması, güvenli olduğu zamanlarda uçağın koridorunda yürüyüş yaparak kan dolaşımını sağlaması, ve bol miktarda sıvı tüketmesi önerilir.

Deniz yolculuğu da hamile kadınları için oldukça güvenli bir seyahat şeklidir. Gemi yolculuğu sırasında bulantı ve kusma sorununun artabileceği unutulmamalıdır.  Bulantıdan şikayetçi olan kadınlar bulantı bantları kullanabilir. Buna alternatif olarak bulantıyı önleyen ilaçlar da doktorun tavsiyesiyle edinilebilir. Ayrıca güvertelerin kayıp düşmemek için kuru olduğundan emin olunmalıdır.

Araba yolculuğu, özellikle de uzun olanları hamileler için tavsiye edilmez. Cenin ölümlerinin en önemli sebebi anne adaylarının darbeye maruz kalmasıdır ve hamile  kadınların maruz kaldığı en şiddetli travma da araba kazalarıdır.

Eğer araba yolculuğuna çıkılacaksa düzenli olarak mola vermek, kan dolaşımını sağlamak, bol sıvı tüketmek önerilir. 6 saatten daha uzun araba yolculukları da anne adayları için önerilmez. 

Yorumunuzu Paylaşın