Makaleler

Güldal Mumcu Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Güldal Mumcu Kimdir?

Şükran Güldal Mumcu, 2011 seçimleri ile birlikte İzmir Milletvekili olan ve halen Türkiye Büyük Milelt Meclisi Başkanvekili görevinde olan siyasetçidir.

20 Eylül 1951 tarihinde Denizli’de, Süreyya ve Emine Necla Mumcu’nun kızı olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluk yaşlarının bir kısmını Denizli’de geçirmiş, ardından ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınmıştır. Türkiye Eğitim Derneği Ankara Koleji’ni bitirmiş ve üniversite hayatına Ankara Üniversitesi’nde devam etmiştir. 1974 yılında, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

Mezuniyetinin ardından bir dönem okuduğu bölümle alakalı işler yapmayı seçmiştir. 1975 ve 1979 yılları arasında Devlet Yatırım Bankası’nda proje değerlendirme uzmanı olarak görev almıştır.

Mumcu’nun hayatını değiştiren en büyük olaylardan biri 1976 yılında, ünlü gazeteci ve yazar Uğur Mumcu ile evliliği olmuştur. Çiftin, evliliklerinden bir yıl sonra Özgür adında bir oğulları ve 1981 yılında da Özge adında bir kızları olmuştur.

Güldal Mumcu için evliliği hayatında ne kadar büyük bir rol oynamışsa, eşini kaybedişi de o kadar büyük olmuştur. Eşi Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde bir suikast sonucu öldürülmüştür. Arabasına kurulan, harekete duyarlı bombanın patlamasıyla hayatını kaybetmiştir. Gazeteci yazarın failleri halen bulunamamıştır.

Eşinin ölümünün ardından Güldal Mumcu da, onun anısını yaşatmak adına bir takım çalışmalara başkanlık etmiştir. 1994 yılının ekim ayında, oğlu ve kızı ile birlikte Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nı kurmuş ve vakfın başkanlığını yapmıştır. Vakfın amacı, gazeteci olmak isteyen gençleri mesleğe başarılı bir şekilde kazandırabilmek ve Uğur Mumcu’nun ilkeli kişiliğini gelecek kuşaklara da aktarabilmektir.

Güldal Mumcu, 2007 yılındaki seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İzmir Milletvekili olmuştur. 10 Ağustos 2007 tarihinde de TBMM Başkanvekilliği görevine getirilmiştir. 2011 yılında yapılan seçimlerle yeniden meclise giren Mumcu, başkanvekilliği görevine de devam etmiştir. kendisiyle aynı görevde olan Meral Akşener’le birlikte, Nermin Çiftçi’den sonra bu görevi üstlenen ikinci kadın siyasetçidir.

Çok iyi derecede İngilizce bilen Güldal Mumcu’nun, 2012 yılında, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından basılan İçimden Geçen Zaman isimli bir de kitabı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın