Makaleler

Gonca Sarıyıldız Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Gonca Sarıyıldız Kimdir

Son dönemde rol aldığı Diğer Yarım dizisiyle ünlenen oyuncu Gonca Sarıyıldız, 10 Şubat 1986 doğumludur. Güzel oyuncu yurtdışında dünyaya gelmiştir. 28 yaşındaki oyuncunun boyu 1.75 cm, kilosu 55 kg. ve burcu da kovadır.

Doğumundan sonra ailesi ile birlikte Ankara’ya yerleşen oyuncu Ankara Anıttepe Lisesi’nde eğitim görmüştür. Ortaokul ve lise hayatı sonrası İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nü kazanmış ve bölümden başarıyla mezun olmuştur. Mezuniyetinden sonra, her zaman oyuncu olmanın hayalini kurduğu için Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Tiyatro Oyunculuğu eğimi almıştır. Eğitimi sırasında ve sonrasında birçok tiyatro oyununda yer almıştır. Müjdat Gezen’in kaleme aldığı 1881 adlı oyun bunlardan biridir.

Aldığı eğitimi takiben, 2011 ve 2014 yılları arasında televizyonda yayınlanan, başrollerinde Halit Ergenç ve Meryem Uzerli’nin yer aldığı, izlenme rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl adlı dizide rol almıştır. Dizide, Mahidevran Sultan’ın Gülşah Hatun’dan sonraki nedimesi ve Şehzade Mustafa’nın cariyesi olan Fatma Sultan’ı canlandırmıştır. Fatma Sultan, Şehzade Mustafa’nın en büyük oğlu olan Şehzade Süleyman’ın annesidir. Karakter, kişiliğinden ötürü pek sevilmese de Gonca Sarıyıldız’ın oyunculuğu birçok yerde beğeni toplamıştır.

Güzel oyuncu, 2 sezon yer aldığı Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra, Kanal D ekranlarında yayınlanan, Sanem Çelik, Oktay Kaynarca ve Murat Ünalmış’ın yer aldığı İnadına Yaşamak dizisinde oynamıştır. Fakat dizi 6 bölüm sonrasında final yapmıştır.

Sarıyıldız ardından Atv ekranlarında yayınlanan Diğer Yarım adlı dizinin başrolünde yer almaya başlamıştır. Haziran ayında yayınlanmaya başlayan dizide İpek Tuzcuoğlu ve Orhan Kılıç Sarıyıldız ile birlikte başrolleri paylaşmaktadır. Dizi, doğumları sonrası boşanan anne babaları yüzünden ayrı kalan, farklı kültür ve fikirlere göre yetiştirilmiş ikiz kardeşlerin yıllar sonra birbirlerini bulmalarını işlemektedir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın