Makaleler

Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Yazar: Çisem Soylu

Yaptığınız makyajın başarılı olması için ilk kural ona uygun bir zemin hazırlamanızdır. Bu zemini de ancak cildinize uygun bir fondötenle hazırlayabilirsiniz. Cilt tipinize ve renginize göre seçilmiş bir fondöteni doğru bir şekilde uyguladıktan sonra geriye çok fazla detay kalmıyor. Ufak tefek rötuşlarla detaylı bir makyaj yapmadan da sağlıklı ve güzel görünen bir yüz elde edebilirsiniz.

Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

  • Fondöten rengini belirlerken cildinizin alt tonuna göre hareket etmelisiniz. Beyaz tenli bir kadınsanız alt tonunuzda pembelik olup olmadığı önemli bir unsurdur. Aynı şekilde esmer tenli iseniz alt tonlarda sarılık olup olmadığı da tespit edilmelidir. Böylece daha yatıştırıcı ve doğru görüntüyü kazandıracak ürünü seçebilirsiniz. Bu seçimi yaparken profesyonel bir destek almalısınız. Bu desteği bir makyözden ya da kozmetik mağazalarındaki güzellik uzmanlarından alabilirsiniz. Eğer birden fazla ürünün satıldığı bir mağazadaysanız daha dikkatli olmanız gerekebilir zira bu tür mağazalarda her uzman görevli olduğu markanın ürün satışını yapmaya odaklı olduğu için sizi diğer markalardan uzak tutabilir.
  • Fondöten seçerken en önemli noktalardan biri de deneme yaptığınız bölgedir. Yıllardır insanların kafasına kazınmış en yanlış bilgi fondöteni bilek içinde deneyin tekniğidir. Mümkünse size uygun fondöten alternatiflerini 2-3 çeşide indirin ve bunların yüzünüzün alt kısmında deneyin, çenenize doğru olan bölümde. Böylece hem yüzünüze uygun rengi bulursunuz hem de boynunuzla fark oluşmayacağı için maske görüntüsünden uzaklaşırsınız. Alternatifler arasından en uygun olana karar vermeden önce de onu tüm yüzünüze uygulayın ve zamanınız varsa almadan bir yarım saat vakit geçirin. Cildinizin ürünü tutuşuna bakın.

  • Kuru bir cilde sahipseniz mutlaka nemlendirici özelliği olan bir ürün seçin. Aksi takdirde cildinizde gereksiz dökülmelere yol açabilir.

  • Yağlı bir cilde sahipseniz nem dengeleyici özelliği olan bir ürün seçin. Aksi takdirde sabah oldukça ferah görünen yüzünüz günün ilerleyen saatlerinde parlamaya başlar ve pudra ile takviye yapmak zorunda kalabilirsiniz.

  • Aldığınız ürünün güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliği olsun, ne kadar esmer tenli olursanız olun günün belli saatlerinde güneşle direkt temas cildin erken yaşlanmasına ve bir takım cilt hastalıklarına sebep olur. Bu durum kış mevsimi için de geçerli. Koruyucu özelliği olan bir ürün kullanırsanız cildinizi güzelleştirirken aynı zamanda koruma da sağlayabilirsiniz.

Bazlarına göre fondöten türlerine göz atacak olursak;

  • Yağ bazlı fondötenler;  adından da anlaşılacağı üzere yağlı bir kıvama sahip olan ürün grubudur. Dolayısıyla kuru ciltler için idealdir. İçeriğindeki çeşitli bitkisel ve mineral yağların ya da lanolin sayesinde nemlendirici etkisi yüksek seviyededir. Kıvamları diğer fondötenlere göre daha kalındır. Genellikle kremsi bir yapıya sahip olurlar. Yağ bazlı oldukları için oldukça kalıcıdırlar.

  • Su bazlı fondötenler; yağ bazlı ürünlere göre daha az yağlı ve daha fazla su barındıran ürünlerdir. Kuru ve normal ciltler için kullanılması uygundur. İçeriğindeki yağ miktarı azdır ancak bu miktar bile yağlı ciltlerde sıkıntı yaratabilir. Cildi oldukça parlak gösteren sıvı formlu bir üründür.

  • Pudra bazlı fondötenler; sıkıştırılmış pudra yapısına sahip ürünlerdir. Normal ve az yağlı cilde sahip olanlar rahatlıkla kullanabilirler. Cilde matlık kazandırırlar. Ürünü kullanırken krem gibi görünse de yüze uygulandığında pudra görüntüsü kazanırlar.

  • Yağsız fondötenler; sivilce problemi olan ve/veya yağlı ciltler için uygundur. İçlerinde yağ olmadığı gibi matlaştırıcı etkileri de vardır.

  • Susuz fondötenler; daha ziyade özel makyajlar için kullanılan ürünlerdir. Bünyelerinde su bulundurmazlar, suyla çıkmazlar. Özel makyaj temizleyicilerle çıkarmak gerekir.

Fondöteni uygularken türüne göre bir makyaj süngeri ya da fırça kullanmaya özen gösterirseniz daha başarılı bir uygulama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın