Makaleler

Feo Aladağ Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Feo Aladağ Kimdir

Asıl ismiyle Feodora  Aladağ, Avusturyalı  yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncudur. Yönetmeni olduğu, çok bilinen filmi 2010 yılında Türkiye’de Ayrılık ismiyle yayınlanan Die Fremde’dir.

1972 yılında Avusturya’nın Viyana şehrinde Feodora Schenk olarak dünyaya gelmiştir. 1990-1995 yılları arasında Londro ve Viyana’da aldığı oyunculuk eğitiminin ardından sinema kariyerine oyuncu olarak başlamıştır. Oyunculuk okumaya devam ederken aynı zamanda psikoloji ve gazetecilik alanında master yapmış ardından 2000 yılında yine psikoloji alanında doktorasına devam etmiştir.

Avrupa Film Akademisi’nde ve Alman Film ve Televizyon Akademisi’nde birçok ders verirken ve seminerler yönetirken, birçok filmde ve televizyon yapımında da yer almaya devam etmiştir. Bu dönemde ayrıca başarılı bir senarist ve reklam yönetmeni olarak sağlam bir kariyer oluşturmuş, Uluslararası Af Örgütü için birçok reklam spotu ve Alman televizyon serisi Tatort için senaryolar yazmıştır.

1996 yılında günümüze kadar 5 kısa film, 19 televizyon dizisi, 5 uzun metrajlı filmde yer alan Feo Aladağ’lının en bilinen projelerinden biri 2006 yılında yer aldığı Lucy adlı filmdir.

2002 yılında Türk asıllı Alman yönetmen ve senarist Züli Aladağ ile evlenmiştir.

Aladağ’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan ve 2010 yılında seyirciyle buluşan Ayrılık filmi birçok ödül almıştır. Dünya prömiyeri 60. Berlin Film Festivali’nde yapılan film, Avrupa Sinemaları Label Ödülü’nü kazanmıştır. Aynı zamanda 2010 yılında Tribecca Film Festivali’nde de ödül kazanmıştır.

Sao Paula Uluslararası Film Festivali gibi birçok festivalde gösterimleri yapılan ve birçok ödül kazanan film 2010 yılı Almanya Oscar adayı olarak Akademi Ödülleri’nde yer almış ancak finalist olamamıştır.

Başrolünde Sibel Kekilli, Uğur Bayraktar ve Settar Tanrıöğen gibi isimlerinyer aldığı film, zalim evliliğinden kaçarak oğlunu da yanına alarak ailesinin yanına kaçan ancak ailesinde birçok çatışmaya neden olan Umay’ın hikâyesini anlatmaktadır.   

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın