Makaleler

Fatoş Sarıgül Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Fatoş Sarıgül Kimdir

Fatoş Sarıgül, Altınbaş yönetim kurulu başkanı Ali Altınbaş'ın kızı ve 

eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül’ün eşidir. Fatoş Sarıgül, gerek şık giyim tarzıyla, gerekse başrolü oynadığı sosyal sorumluluk projeleri ile adından bahsettirmektedir.

14 Nisan 1981 yılında Kıbrıs’ta dünyaya gelmiştir. Babası Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Altınbaş, annesi de Muhlet Altıbaş’tır. Çocukluğunun ilk yıllarını Kıbrıs’ta geçiren Sarıgül, babasının işi vesilesiyle ilkokula başladığı yıl İstanbul’a taşınmıştır. İlköğretim ve lise eğitimini İstek Vakfi Bilge Kağan Lisesi’nde tamamlamıştır. Ardından üniversite eğitimi için Ankara’ya giden Fatoş Sarıgül, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimi devam ederken ayrıca birçok kez dil eğitimi için yurtdışında bulunmuştur. Üniversiteden mezun olduktan sonra master eğitimi için Milano’ya gitmiş ve 2 sene orada yaşamıştır. Master eğitimini Politecnico di Milano Üniversitesi’nde tamamlayan Sarıgül, ardından İstanbul’a geri dönmüştür.

İş hayatına atılacağı dönemde hangi işle ilgilenmek istediğini iyice düşünmüş ve kararı, aile şirketleri olan Altınbaş’tan yana olmuştur. İşin gereklerini mutfağında öğrenmek amacıyla mücevherat sektöründeki şirketin imalat fabrikasında 6 ay boyunca staj yapmıştır. Ardından hem Altınbaş şirketinin markalarına hem de iç piyasaya kıymetli taşlar temin eden Alstone şirketinde yönetici olarak çalışmaya başlamıştır. Bu görevi esnasında Belçika, Hong Kong ve Dubai gibi ülkelere iş seyahatleri yapmıştır. Ayrıca Londra’daki pırlanta derecelendirme enstitüsü olan GIA’da 2 aylık bir eğitim almıştır.

Ardından 2007 yılında bir arkadaşı vasıtasıyla Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül ile tanışan Fatoş Sarıgül, kısa bir süre sonra evlenmiştir. Evlilik hazırlıklarının da yoğunluğu sebebiyle iş hayatına ara vermiştir. Ancak 2011 yılında akademik kariyerine devam etmiş ve Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Antropoloji Bölümü’nde doktora yapmaya başlamıştır. Doktora eğitimi devam eden Sarıgül,  Mehmet Altınbaş Vakfı Kemerburgaz Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

iki çocuk annesi Fatoş Sarıgül, eşi ile sık sık sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın