Makaleler

Emine Ülker Tarhan Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Emine Ülker Tarhan Kimdir

Emine Ülker Tarhan, 29 Kasım 1963, Tarsus Mersin doğumlu, Türk siyasetçi ve hukuk insanıdır. Girit göçmeni babasının adı Ali, annesinin adı ise Halise’dir.

Emine Ülker Tarhan’ın çocukluk yılları Tarsus’ta geçer. Çok kimlikli bir yerde yaşamanın da etkisiyle hep dışa dönük, liderliği ve aynı zamanda oyunu seven bir çocuk olur. Üniversite yıllarında uzun saçlarından dolayı takma ismi ‘rapunzel’dir. Lise yıllarında lisanslı hentbol ve basketbol oynayan Tarhan, her zaman spora meraklı olur.

1981 ve 1986 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimi alır. Üniversite birinci sınıfta tanıştığı ve ilk sevgilisi olan Mehmet Umur Tarhan ile bir yıl sonra evlenir. Üniversitenin son yılında ilk çocuğu olan Tuğçe Tarhan’ı doğurur. Henüz üniversite öğrencisi olan Tarhan, bir yandan çocuğunu büyütmeye çalışırken diğer yandan da sınavlara çalışır.

Mezuniyeti sonrası bir süre serbest avukatlık yapan Tarhan, daha sonra kamu avukatlığı yapmaya başlamıştır. 1994 yılında İslahiye’de yargıçlık yapan Tarhan, yargıçlık mesleği nedeniyle Türkiye’nin bir çok yerinde görev almıştır. 2001-2011 yılları arasında Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nde tetkik hakimi olarak görev yapmıştır. Ağustos 2007’de Yetkin Basım Yayın ve Dağıtım tarafından basılan, hürriyete karşı suçları, tehdit ve hakaret suçlarını, devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçları irdelediği Yeni Türk Ceza Yasası’nda Tehdit ve Hakaret Suçları isimli bir kitabı çıkmıştır.

1993 yılında, Alaz adında bir çocuk daha dünyaya getirmiştir. O dönemlerde Erzurum’da görev aldığı için oğluna bu ismi koymuştur.

2006 yılında YARSAV‘ın (Yargıçlar ve Savcılar Birliği) kuruluşunda kurucu üye olarak rol alır. Daha sonra genel sekreterlik ve 15 Kasım 2009 ile 10 Mart 2011 tarihleri arası YARSAV Başkanlığı görevlerinde bulunur. Milletvekili aday adayı olmak için 2011′de yargıçlık görevinden ve YARSAV başkanlığından istifa eder.

Emine Ülker Tarhan, 12 Haziran 2011 Seçimleri'nde TBMM 24. dönem Ankara Milletvekili seçilir. 29 Haziran 2011 tarihinden 26 Haziran 2013'e değin CHP Grup Başkanvekilliği yapar. 10 ağustos’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesinde, CHP’nin cumhurbakanı adayı olacağı söylentisi çıkmış fakat kendisi böyle bir adaylıkta ve görevde bulunmayacağını belirtmiştir.

Tarhan’ın, 2014 yılında Ka Kitap’tan çıkan Beni Susturabilecek Tek Şey isimli bir kitabı vardır. İyi bir motorsiklet binicisi olan Emine Ülker Tarhan’ın bir de 1973 model Vosvos arabası vardır. Ayrıca kedilere çok düşkün olan Tarhan’ın Sofi isminde bir kedisi vardır. 

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın