Makaleler

Ekrem Dumanlı Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Ekrem Dumanlı Kimdir

Ekrem Dumanlı, 14 Aralık 2014 tarihinde paralel yapı ile ilişkisi olduğu yönündeki iddialar sebebiyle gözaltına alınan, Zaman Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliği görevinde bulunan Türk gazetecidir.

Dumanlı, 1964 yılında Yozgat’ta dünyaya gelmiştir. İlkokul hayatı Yozgat’ta geçen Dumanlı, lise 2. Sınıf zamanlarında Ankara’ya yerleşmiş ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. 16 yaşına girdiği yıl, 1980 darbesi gerekçesiyle tutuklanmıştır. Yargılanmasına kadar geçen 1 yıllık dönemde cezaevinde kalmış, yargılanmasının yapılmasının ardından ise tahliye edilmiştir.

Cezaevinde geçirdiği bir yılın ardından İstanbul Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanan Dumanlı, 1987 yılında bölümünden mezun olmuştur. Kısa bir süreliğine çeşitli kurumlarda edebiyat öğretmenliği ve Fatih Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevlerinde bulunan Dumanlı, 1993 yılında Zaman Gazetesi için muhabirlik yapmaya başlamıştır. Bu görevde yer aldığı 4 yılın ardından medya üzerinde uzmanlaşmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir.

Bostan’da Emerson College’da yüksek lisansı eğitimini takiben 11 Haziran 2001 tarihinde Türkiye’ye dönmüş ve Zaman Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliği görevini üstlenmiştir.

Dumanlı, bir dönem Medya Derneği’nin başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir ve aynı zamanda Beşiktaş Spor Kulübü’nün kongre üyelerinden biridir. 10’dan fazla yayınlanmış kitaba sahip olan Dumanlı’nın Son Duruşma adlı eseri, bir dönem İstanbul Dünya Sahnesi oyuncuları tarafından sergilenmiştir.

Ekrem Dumanlı, ilk evliliğini Aker eşarplarının sahibi İzzet Aker’in kızı ile yapmıştır. Ancak Dumanlı, 2009 yılında eşinden boşanmış ve bir lise öğretmeni olan yeni eşiyle kapalı bir nikâhla evlenmiştir. Boşandığı eşi türbanlı olan Dumanlı’nın, yeni eşinin türbansız olması medyada tartışmalara neden olmuştur. İkisi ilk eşinden olmak üzere Dumanlı’nın üç tane çocuğu vardır.

Ekrem Dumanlı’nın ismi, 14 Aralık’ta paralel yapı iddiaları nedeniyle gözaltına alınması nedeniyle sıkça medyada yer almaktadır. Gözaltına alındığı günün sabahında gazetede bir basın açıklaması yaparak polisleri beklediğini açık bir şekilde ifade etmiştir. Dumanlı’yı gözaltına alan polisler, evinde de ayrıntılı bir arama yapmıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde tutulan Dumanlı, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fuzuli Aydoğdu’na 22 sayfalık ifade vermiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın