Makaleler

Efkan Ala Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay

Efkan Ala, Aralık 2013 - Mart 2015 arası İçişleri Bakanlığını sürdürmüş eski İçişleri Bakanı, Türk siyasetçi, bürokrat.

Efkan Ala Kimdir

1965 yılında, Erzurum’un Oltu ilçesinde dünyaya gelmiştir. Oltu’da doğup büyümüş olan Temel ve Gönül Ala’nın oğludur. İlkokul eğitimini Çanakpınar Köyü’nde alan Ala, ortaokul eğitimine de Oltu’da devam etmiştir. Liseyi de Erzurum’da bitirmiş ve ardından üniversite eğitimi için İstanbul’a gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1987 yılında mezun olmuştur.

Eğitim hayatını takiben 1988 yılında kaymakamlık stajına başlamış ve takip eden 2 yıl boyunca Sakarya Valiliği’nde maiyet memuru olarak çalışmıştır. Ardından görevi için İngiltere’de bir yıl boyunca eğitim almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra iki yıl Trabzon Dernekpazarı ilçesinde, iki yıl da Ordu’nun Kabataş ilçesinde kaymakamlık yapmıştır.

Sonraki yıllarda Tunceli’de vadi yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı’nda Eğitim Şube Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı’nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve müşavirlik gibi görevler almıştır. 30 Ocak 2003 tarihinde de Batman Valisi olmuştur.

Türkiye’nin en genç valisi unvanını da kazanan Ala, dönemin karışık illerinden Batman’da başarılı işler yapmıştır. Askeri bir takım bölgelerin turizme açılarak değerlendirilmesine yardımcı olmuştur. Batman’ın küçük köylerine götürdüğü hizmetler de Batman halkının sevgisini kazanmasını sağlamıştır. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Batman’a yaptığı bir gezi sırasında Ala’nın fazla sigara içtiğini görünce ona kötü alışkanlığından kurtulması gerektiğini söylemiş ve bu sayede Ala sigarayı bırakmıştır.

Batman’da halkla kurduğu güzel ilişkilerin de yardımıyla, Gaffar Okkan’ın ölümünün ardından 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği’ne atanmıştır. Diyarbakır’daki görevine DTP’li belediye başkanlarının da desteğiyle başlayan Ala, burada da halkın sevgisini kazanmıştır. İlk iş olarak 10 alanda bulunan gösteri yasağını kaldırmış ve polisin, sivil toplum örgütlerince yapılan gösterilere müdahale etmemesini sağlamıştır. Diyarbakır’ın büyük sorunlarından biri olan, gençlerin kapkaç çetelerine katılmasını sorununu da hazırladığı bir projeyle önlemeye çalışmıştır. Ala’nın görevde olduğu dönemde, Diyarbakır’da binden fazla köy ve mezra içme suyuna sahip olmuş, birçok yeni derslik yapılmış, köylere giden yollar yeniden düzenlenmiştir. Devlet hastanesinin kapasitesi artırılmış, ilk hava ambulansı Diyarbakır’da hizmete girmiştir. Diyarbakır’daki görevi esnasında, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da diğer valilere ‘örnek vali’ olarak gösterilmiştir.

Diyarbakır Valiliği’nden sonra 8 Eylül 2007 tarihinde Başbakan Müsteşarı olan Efkan Ala, 2013 yılına kadar görevine devam etmiştir. 17 Aralık 2013’te gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonuyla birlikte istifa eden Muammer Güler’in yerine, milletvekili olmadığı halde dışarıdan İçişleri Bakanı olarak atanmıştır. 17 Aralık operasyonunu ise devlete içten uygulanan bir darbe olarak yorumlamıştır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın