Makaleler

Dublin’de Gezilecek Yerler

Yazar: Büşra Sunal
Dublin’de Gezilecek Yerler

İrlanda’nın başkenti olan Dublin her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Renkli kapıları, ılıman havası, birbirinden güzel pubları ve yemyeşil doğası ile turistler bu şehri çok sevmektedir. 

Peki, Dublin’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler nerelerdir? Yazımızda bu sorunun cevabını bulacak ve en kısa zamanda Dublin’e seyahat etmenin yollarını arayacaksınız. 

Temple Bar

temple bar

Temple Bar, şehir merkezinde yer alan ve etrafında Liffey nehri, Dame Caddesi, Westmoreland Caddesi ile Fishamble Caddesi’nin yer aldığı bölgenin adıdır. Temple Bar, her gün binlerce turist tarafından ziyaret edilen, hareketli bir gece hayatına sahip olan ve Dublin’in kültürel kısmı olarak bilinen bir bölgedir. Seyahatiniz süresince ister gündüz ister gece mutlaka buraya uğramalısınız. Buraya gelmişken günün her saati oldukça kalabalık olan Temple Bar’da bir şeyler içmeli, eğer denk gelirseniz canlı performansları izlemeli, ilginizi çeken galerileri ziyaret etmeli, ikinci el kitap satan dükkânları gezmeli ya da restaurantların birinde yemek yemelisiniz.

Trinity Collage

trinity collage

Şehir merkezinin kalbinde yer alan bu bina Dublin’in en dikkat çeken yapılarından birisidir. Oldukça büyük bir alana yayılan ve girişin ücretsiz olduğu kampüsü gezmeli, şehir merkezinde olmasına rağmen oldukça sessiz ve huzurlu olan bahçesinde soluklanmalı, yaklaşık 10 Euro giriş ücreti olan eski kütüphaneyi ziyaret etmeli ve mutlaka “ Book of Kells “ i görmelisiniz. 

Guinness Storehouse

guinness storehouse

Guinness birası hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz 7 katlı bu büyük binayı da mutlaka Dublin’de görülecek yerler listenize eklemeniz gerekmektedir. Geziniz boyunca Guinness’in çeşitli ödüller kazandığı reklam posterlerini görecek, bira yapımında kullanılan makineleri yakından inceleme fırsatı bulacak ve Gravity Bar’da koyu renkli Guinness’inizi yudumlarken 360 derece Dublin manzarasının da tadına varacaksınız. 

St. Stephen’s Green

st stephens green

Oldukça yeşil bir ülke olan İrlanda’nın başkenti Dublin’de de bol bol yeşil alan bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve belki de en eskisi St. Stephen’s Green’dir. Özellikle güneşli bir günde burada yürüyüş yapmalı, öğle yemeğinizi yemyeşil çimlerin üzerinde yemeli, parkın içerisinde yer alan göldeki ördek ve kuğuları izlemelisiniz.

Merrion Square

merrion square

St. Stephen’s Green’de gezindikten sonra Marrion Square’e uğramalı, ünlü yazar Oscar Wilde’ın 1855-1878 seneleri arasında yaşadığı evini ziyaret etmeli ve bir kayanın üzerinde yer alan Oscar Wilde heykelinin önünde resim çektirmelisiniz. 

Grafton Street

grafton street

Grafton Street Dublin’in popüler alışveriş caddelerinden birisidir ve üzerinde birbirinden güzel mağazalar, butikler ve cafeler yer alır. Bu caddede saatlerinizi geçirebilir ve çok hoş parçalar satın alabilirsiniz. Sokak sanatçıları sayesinde oldukça canlı olan bu caddede yer alan yerlerden bazıları Brown Thomas Alışveriş Merkezi, Laura Ashley ve Marks and Spencer’dır. Ayrıca özellikle çikolata tutkunları Grafton Street’de yer alan ve el yapımı lezzetli çikolataları ile ünlü Butler’s Irish Chocolates’a mutlaka uğramalı ve çikolatalarından tatmalıdır.

Henry Street

henry street

Dublin’de alışveriş yapabileceğiniz caddelerden birisi de Henry Street’tir. Zara, Oasis, Mango, Debenhams gibi mağazalara ev sahipliği yapan bu cadde Londra’daki Oxford Street’e benzemektedir. Ancak elbette Oxford Street’den daha küçüktür. O’Connell Street’de çok ucuza birbirinden güzel ürünler bulabileceğiniz Penney’s yer almaktadır. 

St. Patricks’s Cathedral


1220-1260 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen katedral ortaçağ Dublin’inden kalan birkaç yapıdan bir tanesidir. Şehrin en büyük katedrali olan St. Patrick’s Cathedral ismini İrlanda’ya Hıristiyanlığı getiren azizden almıştır. Eğer bu görkemli binayı ziyaret etmek isterseniz yaklaşık 5,5 Euro olan giriş ücretini ödemeniz gerekecektir. 

Dublin Kalesi


Şehrin ana caddelerinden birisi olan Dame Street üzerinde yer alan bu kale 13. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kaleyi ve çevresini görmekle yetinebilir ya da giriş ücreti karşılığında içeri de girebilirsiniz. Eğer içeri girerseniz Dublin Castle’ın bahçesinde yer alan Chester Beatty Kütüphanesi’ni ziyaret edebilir ve ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz İslam Bölümü ve Türk Koleksiyonu’nu görebilirsiniz.

Bunları Yapmadan Dublin’den Dönmeyin

 • Eğer antika malzemelere ilginiz varsa Francis Street’deki antika dükkânlarına uğramalısınız. 
 • Eğer yeterince vaktiniz varsa Dublin’e arabayla yaklaşık 1 saat mesafede olan Glendalough’u görmelisiniz. Arabayla gitmek yerine St. Kevin’s Bus ile de Dublin’den Glendalough’a seyahat edebilirsiniz. 
 • Dublin Bus Tour ile Dublin’i gezmeli, dilediğiniz duraklarda inip daha sonra tekrar binerek birçok yeri bu şekilde görmelisiniz. 
 • Müze ziyaretlerini seviyorsanız Kilmainham Gaol Historical Museum, National Museum, National History Museum ve National Gallery’i ziyaret etmelisiniz. 
 • Viking Turlar ile hem şehir içerisindeki kanallarda hem de karada giderek farklı bir deneyimle Dublin’i gezmelisiniz.
 • Phoneix Parkı’nda zaman geçirmeli, Avrupa’nın en büyük Açıkhava parkı olarak bilinen bu alanda keyifli birkaç saat geçirmelisiniz. 
 • Grafton Street’de yer alan Molly Malone heykelinin önünde resim çektirmelisiniz. 
 • Şehirdeki en güzel binalardan birisi olan Bank of Ireland’ı görmelisiniz.
 • İngiltere’de Primark olarak hizmet veren ve İrlanda’daki adı Penney’s olan mağazadan alışveriş yapmalısınız. 
 • Grafton Street’de yer alan Bewley’s Oriental Cafe’yi ziyaret etmeli ve leziz kahvelerinden yudumlamalı ya da öğle yemeğinizi yemelisiniz.
 • Merrion Square’de yer alan rengârenk kapıların önünde fotoğraf çektirmelisiniz.
 • Hard Rock Cafe’den hatıra olarak kalabilecek bir şeyler almalısınız. 
 • Birçok şubesi bulunan ve birbirinden güzel ürünler satılan Carrolls’dan hediyelik eşyalar almalısınız. 

Kaynaklar:

 • Guinness Storehouse

 • Authentic Ireland: Top 9 Things to Dublin in Dublin

Yorumunuzu Paylaşın