Makaleler

❗ Bu makale henüz yayınlanmamıştır!

Demet Mutlu Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Demet Mutlu Kimdir?

Demet Mutlu, Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden olan Trendyol’un kurucusu ve CEO’su Türk iş kadınıdır. 22 Ağustos 1971 New York doğumlu olan Demet Mutlu, lise öğrenimini İtalya’da, lisans eğitimini ise birincilikle bitirdiği New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamlamıştır. 

Genç yaşına rağmen kısa süre içerisinde pek çok global şirkette üst düzey görevlerde yer alan Mutlu, değeri 150 milyon dolar büyüklüğünde olan Reckitt Benckiser’de Kuzey Amerika pazarı kişisel bakım ürünleri kategorisinde, üst düzey marka yöneticisi olarak çalışmıştır. Daha sonra Procter&Gamble ve Altria’da marka yöneticiliği yapan Mutlu, İsviçre, Hong Kong ve Japonya gibi birçok ülke de çalışmıştır. Demet Mutlu, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalıştığı sırada MBA yapmaya karar vermiştir. Harvard Üniversitesi MBA programına kabul edilen Mutlu, master eğitiminin ikinci yılında, kendi işini kurma fikri ağır basınca Harvard’ı yarım bırakmıştır. Tıpkı Facebook’un kurucusu Zuckerberg ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates gibi.

Kurumsal iş deneyimi ve aldığı eğitim geçmişinden dolayı çevresi farklı beklentiler içinde olan Demet Mutlu, hayalini kuruduğu işi yapmaya karar vermiştir. Mutlu’nun e-ticaret yapma fikri ne yazık ki çevresi tarafından pek destek görmemiştir. Mutlu’yu e-ticaret işini kurmaya asıl sevk eden şey, Türkiye’ye dönüp herhangi bir global firmada çalışmaya başladığında çok fazla inisiyatif alamayacağını ve sorumlulukların belli, risklerin minimum düzeyde kalacağı düşüncesiydi. Bu ve buna benzer birçok sebep Mutlu’yu modaya ve teknolojiye yöneltmiş ve modayı ulaşılır yapma fikri ile beraber Trendyol. com’u birkaç ortak ile beraber kurmuştur. 

Dünya çapında en başarılı kadın girişimciler arasında yer alan Demet Mutlu, 300 bin dolar sermaye ile Bebek’teki evinin salonunda kuruduğu Trendyol’u 2010 yılında yayına geçirerek, siteyi ilk 16 ayda değeri 150 milyon dolar olan bir şirket haline getirmiştir. Mynet’in kurucusu Emre Kurttepeli sitenin ilk yatırımcısıdır. Daha sonra e-ticaret alanında yaptığı girişim ve satışlarıyla tanınan Sidar Şahin de sitenin ortakları arasında yer almıştır.

İş dünyasında yatırım mucizesi olarak nitelendirilen Trendyol’un ezber bozan başarısı pek çok girişimciye örnek olmuştur. Türkiye’nin en hızlı büyüyen alışveriş sitelerinden biri olan Trendyol’un bu büyük başarısının diğer mimarı da Demet Mutlu’nun ortağı Begüm Tekin’dir. 

Tredyol Hakkında

2010 yılında kurulan, modayı her yaştan ve her kesimden tüketiciler için ulaşılabilir kılan Trendyol.com Türkiye’deki en büyük e-ticaret sitelerinden biridir. Yerli, yabancı ve kendi markası TrendyolMilla gibi birçok markayı bünyesinde bulunduran site uygun fiyatlar ve geniş ürün yelpazesiyle kadın ve erkek müşterilerine hizmet vermektedir. Türkiye’de e-ticaret alanındaki boşluğu çok iyi değerlendiren Trendyol %80’e varan indirimleri ve 900 kişiden oluşan genç bir ekip ile 1000’den fazla marka seçeneği sunmaktadır. Trendyol’un 6,5 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır. Ayrıca Trendyol, Türk tasarımcıların ürünlerini internet ortamında satışa sunan ilk sitedir. Trendyol’da satılan ürünlerin kalitesi ve orijinalliği, trendyol. com’a özel olarak geliştirilmiş T29 testi ile yapılmaktadır. Depoda paketleme aşamasında ise %100 kalite kontrolü yapan özel operasyon hattı ile ikinci kez test edilmektedir. 7 gün 24 saat boyunca müşterilerine destek veren müşteri hizmetleri ekibi, üyeleriyle birebir iletişim kurduğu Facebook ve Twitter kanalları aracılığıyla sürekli ulaşılabilir durumdadır.

Demet Mutlu’nun Aldığı Ödüller

Fortune Dergisi, Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi, 2011

Demet Mutlu, ABD’li Fortune Dergisi tarafından “Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi” arasında seçilmiştir. Ayrıca Fortune Demet Mutlu’yu “Jön Türk” olarak tanıtmıştır. Fortune Dergisi’nin Mutlu’yu Jön Türk olarak tanıtmasının en önemli sebepleri arasında, Mutlu’nun aynı anda çok fazla iş yapması ve yaptığı işleri yeni bir seviyeye taşıma başarısıdır. Dünyanın en güçlü kadın girişimcisi seçildiğinde henüz 30 yaşında olan Demet Mutlu, Trendyol’un kurucu ortaklığı dışında 1 milyon üyeli portal doktorsitesi.com ve sosyal oyun sitesi Peak Games’te de yatırımı vardır. Aynı zamanda bünyesinde Milla adlı bir de moda markası barındıran Trendyol, bugüne kadar yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırım çekerek, e-ticaret alanında önemli bir başarıya imza atmıştır.

Ekovitrin Dergisi, Yılın Starları Anketi, Yılın İş Kadını Ödülü, 2012

Ekovitrin Dergisi ve okuyucuları tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Yılın Starları Anketi’ sonucunda Demet Mutlu, 2012 yılında ‘Yılın İş Kadını’ seçilmiştir. 

Dünya Ekonomik Forumu, Genç Küresel Lider Ödülü, 2016

Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen ve forumun önemli bir parçası olan Genç Küresel Liderler, iş dünyası, akademisyen, sanatçı ve siyasetçiler arasından dünyanın geleceğini şekillendirme potansiyeline sahip 40 yaş ve altı genç adaylar arasından seçilmektedir. Türkiye’de daha önce Ali Koç, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Ferit Şahenk gibi başarılı isimlerinde yer aldığı listede, 2016 yılında Türkiye’den yer alan tek isim Demet Mutlu olmuştur. Mutlu’nun listeye girmesinde ki en büyük etken ise 2010 yılında kurduğu trendyol.com ve 6 yıllık süreçte trendyol.com’u büyük bir kara geçirerek, alanında lider bir şirket haline getirmeyi başarmasıdır.

İlgili Makaleler

Yorumlar
Leyla Ağaoğlu 2020-06-15 16:17:49

demet mutlu 1981 doğumlu yanlış bilgi vermişsiniz

ibrahim 2018-04-10 01:30:32

cok şikayet almış bir alışveriş sitesinin yöneticisi

Yorumunuzu Paylaşın