Makaleler

Charlie Chaplin Kimdir?

Yazar: Ali Külek
Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin’in tam ismi Sör Charles Spencer Chaplin’dir. Bir İngiliz olan Charlie Chaplin, sinema yönetmeni, yazar, oyuncu ve komedyen’dir. Tüm dünya Charlie Chaplin’i sinema dünyasında yarattığı Şarlo (Charlot) karakteri ile tanır. Yarattığı Şarlo karakteri tüm dünyada yediden yetmişe herkesin beğenisini ve ilgisini toplamış bir karakterdir. Londra (İngiltere) doğumlu olan Charlie Chaplin, Amerika Birleşik Devletlerine gitmeden önce Londra’nın yoksul bir semtinde yaşamaktaydı.  1913 tarihinde Amarika Birleşik Devlerine göç ettikten sonra burada sinema sektörüne atılır.

Bir düzenbazı canlandırdığı Making a Living, Charlie Chaplin’in ilk film olarak 1914 tarihinde çekilir. Hemen arkasından tüm dünyaya Charlie Chaplin’i büyük ayakkabılı, bol pantolonlu, melon şapkalı, bastonlu ve komik bıyıklı karakter Şarlo olarak tanıtan Kid Auto Races in Venice filmini çeker. Sakarlıkları ve gülünç haraketleri ile izleyici güldürmeyi başaran bu karakter Charlie Chaplin’e başarıyı getirir. Devam eden yıllar kısa filmler ile geçer ve bu dönemde altmışın üzerinde kısa filmde rol alır. Bu roller Charlie Chaplin’e büyük bir şöhret kazanmasına yardımcı olur. 1918 yılında uzun metrajlı filmler çekmeye başlayan Chalie Chaplin’nin uzun metrajlı ilk filmi A Dog’s Life olur. Bu dönemden sonra Mutual Film Corporation şirketi ile olan sözleşmesi sona eren Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks, Mary Pickford, D. W. Griffith ortaklığı ile United Artists sinema şirketini kurar.

Charlie Chaplin, kendi şirketini kurduktan sonra dünyada en çok bilinen Altına Hücum, Büyük Diktatör, Asri Zamanlar, Sirk, Şehir Işıkları ve Sahne ışıkları gibi sinema filmlerini izleyici ile buluşturdu. Charlie Chaplin düşünce yapısını ve politik görüşlerini filmlerinde işlemeyi başarır. Sinema sektöründe o dönemde bulunmayan ve yapılması zor kabul edilen akrobatik hareketleri ve kareografileri başarılı bir şekilde izleyici ile buluşturmayı başarır. Charlie Chaplin’in yarattığı Şarlo tipi görünüş ve davranış itibariyle bir palyaçoya benzetilebilir. Charlie Chaplin, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığını reddeder. Aldığı bu karar yüzünden tüm dünya tarafından sevilen Charlie Chaplin için Amerika Birleşik Devleti’nde kötüleme hareketi başlar. Yaptığı dört evlilik, Altına Hücum filminde komünist unsurların olduğu ve The Immigrant adlı filimde bir memuru tekmelediği sahne kötüleme hareketi için bahaneleri olur. Kötüleme hareketi sonucunda Charlie Chaplin’in Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde bulunması yasaklanır. Charlie Chaplin ailesi ile birlikte hayatının geri kalanını sürdüreceği İsviçre’ye yerleşir. Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrıldığı tarihten sonra ilk defa 1972 tarihinde Oscar ödülünü almak için Amerika Birleşik Devletleri’ne döner. Charlie Chaplin, yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını yaptığı ve başrolünü de kendi canlandırdığı Şehir Işıkları adlı sinema filmi ile bir kez daha Oscar ödülü kazanır. Charlie Chaplin 86 yaşına gediğinde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalyelik unvanı(Sir) ile onurlandırılır.

Charlie Chaplin’in Çocukluğu

Charlie Chaplin, Londra’nın yoksul bir semti olan East Lane’da 16 Nisan 1889 tarihinde dünyaya gelir. Zor şartlar altında ve sıkıntılar içerisinde bir çocukluk geçiren Charlie Chaplin’in ebeveynleri profesyonel sanatçılardır. Annesi ve babası Charlie Chaplin küçük yaştayken boşanırlar. Charlie Chaplin’in Sydney Chaplin adında bir kardeşi vardır. Charlie Chaplin ve Sydney Chaplin’in babaları farklı kişilerdir. Lily Harley sahne adını kullanan Charlie Chaplin’in annesi ilk kez 19 yaşında sahne ile buluşmuştur.  Lily Harley’in gerçek adı Hannah Hariet Pedlingham Hill’dir. Charlie Chaplin’in annesinin psikolojik rahatsızlıkları aileyi daha da sıkıntılı bir duruma sokar. Hannah Hariet’in rehabilitasyon merkezine kaldırılmasından sonra Charlie Chaplin ve kardeşi, Charlie Chaplin’in babası olan Charles Chaplin Sr.’nin yanında kalmaya başlar. Charlie Chaplin 12 yaşındayken babasını alkol yüzünden kaybeder. Charles Chaplin Sr. öldüğünde 37 yaşındaydı. Babasının vefatından sonra annelerinin yanına dönen Charlie Chaplin ve kardeşi, Hannah’nın hastalığının tekrar başlaması yüzünden bakımevine yerleştirilirler. Charlie Chaplin’in çocukluğu sırasında yaşadığı bu sorunlar onun kişiliğinin oluşmasında önemli yer tutarlar. Charlie Chaplin’in filmlerinde bu sıkıntıların kendilerini gösterdiğini görebilirsiniz.

Charlie Chaplin ve Sydney Chaplin sanatçı bir ailede doğdukları için yeteneklerini bu alanda gösterirler. 

Charlie Chaplin’in Amerika Macerası

Charlie Chaplin’in kardeşi Sydney Chaplin 1906 senesinde bir kumpanyaya katılır iki sene sonra Charlie Chaplin de kardeşinin katıldığı ünlü Fred Karno kumpanyasına dahil olur. Fred Karno ile Amerika Birleşik Devletleri’nde turneye çıkarlar. Turne bittikten 5 ay sonra Charlie Chaplin tekrar Amerika Birleşik Devletleri’nde bir turneye katılır. Bu turnede Stan Laurel ile birlikte çalışabilme imkanı buldu. Charlie Chaplin, 1913 senesinde sahnede performansını sergilediği bir sırada Mack Sennett’ın ilgisini çekerek Keystone Stüdyoları aracılığı ile sinema dünyası ile tanışır. İlk filmi Making a Living adlı kısa filmde rol alır. Charlie Chaplin Mack Sennett’e yeteneğini kanıtlayarak sinema sektöründeki yerini garanti altına alır. Charlie Chaplin, Keystone Stüdyoları ile bir yıl içinde 35 film çeker ve sinema dünyasında adını duyurur. Charlie Chaplin, 1916 tarihinde Mutual Film Corporation film şirketi ile anlaşır ve kendi film şirketini kuracağı tarihe kadar sinema oyunculuğu hayatına burada devam eder. 1918 senesinde Charlie Chaplin ve Mutual Film Corporation film şirketi arasındaki anlaşma bittiğinde Charlie Chaplin United Artists film şirketini kurarak sanat hayatına devam eder.

Charlie Chaplin, filmleri ile her zaman kötü yönetim şeklini eleştirir. İster kısa metrajlı film olsun ister uzun metrajlı film Charlie Chaplin’in kişiliği ve görüşleri filmlerinde her zaman hissedilir. Nazi yönetimindeki Almanya’yı eleştrdiği Büyük Diktatör adlı filmi ile Amerika ve Almanya arasındaki ilişkilere zarar verdiği düşüncesi ile Charlie Chaplin için kötüleme hareketi başlatılır. Bu hareket sonucunda Charlie Chaplin Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkarılır. Charlie Chaplin, filmleri ile her zaman yoksul ve ezilen kesimin yanında olarak kendisinde halktan biri olduğunu gösterir.

Charlie Chaplin, filmleri ile Amerikan sinema sektörüne yeni fikirler ve uygulamalar getirir. Filmlerde diyalogların ayrı bir ekrana geçiş yapılarak izleyici ile buluşturulması durumundan teknolojik gelişmelerden faydalanarak kurtulur.

Charlie Chaplin’in Ölümü

Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılan Charlie Chaplin, ailesi ile birlikte yerleştiği İsviçre’de yaşamına devam eder. 1960’lara gelindiğinde Charlie Chaplin’in sağlığı bozulmaya başlar. Charlie Chaplin ile iletişim kurabilmek zor bir hal alır. 17 yıl sonra 1977 tarihinde tekerlekli sandalye ile yaşamına devam etmek zorunda kalır. Hayata gözlerini kapamadan iki yıl önce İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalye unvanı alır. 88 yaşına geldiği 1977 senesinin Noel döneminde uykusunda vefat eder. Charlie Chaplin ‘in cenazesi fidye istemek için kaçırılmak istense de hırsızlar amaçlarına ulaşamadılar. Charlie Chaplin‘in bedeni Cenevre Gölü’nün derinliklerinden çıkartılarak mezarına yeniden yerleştirilir. Charlie Chaplin’in öldükten sonra bile sorunlu bir dönem geçirdiğini düşünürsek yaşamı sırasında çektiği sıkıntılar ölümünden sonrada devam etmiştir diyebiliriz.

Charlie Chaplin ve Şehir Işıkları

1931 yılında çekilen City Lights yani Şehrin Işıkları filmi Charlie Chaplin’in en iyi filmi kabul edilir ve ona Oscar ödülü kazandıran filmidir. Charlie Chaplin, filmde fakir bir karakteri canlandırır. Yolda giderken kör bir çiçekçi kız ile karşılaşır ve kıza acıyarak cebindeki son para ile kızdan bir çiçek alır. Filmin hikayesi bu şekilde başlar. Devamında bir takım tesadüfi olaylar ve ana karakterin kör çiçekçi kız için çabalaması anlatılır. Film senaryosunun Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı En Büyük Şaban filmi ile hemen hemen aynı olduğunu ek bir bilgi olarak verebiliriz.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın