Makaleler

Charles Manson Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Charles Manson Kimdir

Charles Milles Manson, 12 Kasım 1934, Cincinnati, Ohio, ABD doğumlu, ünü tüm dünyaya dağılmış olan bir suçludur.

Charles, hayat kadını olan bir annenin gayri meşru oğludur ve annesi onu doğurduğunda sadece 16 yaşındadır. Söylendiğine göre, annesi bir defasında onu bir sürahi bira ile değiş tokuş etmeye çalışmıştır. Manson’in terk edilmeler, dayak ve istismarla dolu karabasan gibi bir çocukluğu olmuştur. Gençliği de sonu gelmez bir suç, tutuklanma, hapis ve kaçış döngüsüdür. Manson kendini tahlil ettiği nadir anlardan birinde, “İşin doğrusu şu ki, ben yakalanmadan bir şey çalmayı beceremeyen salak bir hırsızdan başka bir şey olamadım.” demiştir.

18 yaşındayken koğuş arkadaşlarından birine bıçak tehdidiyle tecavüz etmiş ve böylece federal ıslah evinde kendine bir yer edinmiştir. 1954’te şartlı tahliye edilmesinden sonraki 13 yılı sahte çek vermekten, kadın satıcılığına kadar muhtelif suçlardan değişik hapishanelere girip çıkarak geçirmiştir. 1967’de serbest bırakıldığında –tüm itirazlarına rağmen– 33 yaşındaki Manson, hayatının büyük bir bölümünü demir parmaklıklar arkasında geçirmişti.

Serbest kaldığı dönemin verdiği özgürlük fikrinden de sıkça faydalanan Manson kısa zamanda masum karizması, serserilerden ve kaybedenlerden oluşan bir “aileyi” etrafına toplamasını sağlamıştır. Müritleriyle birlikte Los Angeles’in dışındaki tozlu bir çiftliğe yerleşmiştir. Ürettiği teoriler sonucu müritlerinden beş kişi 9 Agustos 1969’da, yönetmen Roman Polanski’nin evine girip hamile karisi aktris Sharon Tate ile birlikte 4 kisiyi daha vahsice öldürmüştür. Ayrılmadan önce kurbanlarının kanlarıyla duvara kışkırtıcı yazılar yazmışlardır. Ertesi gece, Manson, “sürüngenleri”ne bizzat öncülük etmiş ve LaBianca soyadlı bir çifti aynı şekilde öldürüp parçalamışlardır.

Bu cinayetler, Los Angeles bölgesinde panik yaratmış ve tüm ulusu sok dalgaları sarmıştır. Manson dört arkadaşı ise taraftarı olan bir kadının, farklı bir suçla tutuklandığında, işledikleri cinayetleri övünerek anlatması sonucunda tutuklanmıştır.

Gaz odasıyla idama mahkûm edilmelerine rağmen Kaliforniya yüksek mahkemesince idam cezasının kaldırılmasıyla, cezaları ömür boyu hapis şekline dönüştürülmüştür. Toplam cinayetlerinin sayısı belirlenemeyen Manson ve ailesinin en az 35 ölümden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Charles Manson nefret edildiği gibi, kendisini seven, serbest bırakılmasını isteyen çeşitli fan kulüpler oluşturup kampanyalar düzenleyen bir hayran kitlesine de sahiptir. Bir gazetecinin "Büyük bir hayran kitleniz var hapisten çıkmanızı heyecanla bekliyorlar" yorumuna, "Burada yemekler harika ayrıca kitabım ve gelen mektuplarımla uğraşıyorum, pek heyecanlanmasınlar, Amerika ilk kez iyi bir şey yapıyor bana " seklinde cevap vermiştir. 

Bana tepeden bakarsanız, bir aptal görürsünüz. Bana aşağıdan bakarsanız, tanrınızı görürsünüz. Bana tam karşıdan bakarsanız, kendinizi görürsünüz. (Charles Manson)

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın