Makaleler

Ceyda Karan Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Ceyda Karan Kimdir?

Ceyda Karan, günümüzün Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Türk gazeteci.

22 Haziran 1970 tarihinde İzmir’de doğan gazeteci, çocukluğunun ilk yıllarını İzmir’de geçirmiş ancak ailesinin İstanbul’a taşınması ile beraber eğitim hayatına İstanbul’da başlamıştır. Lise eğitimini Beşiktaş Atatürk Lisesi’nde tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi’ndeki eğitim hayatına devam etmiştir. Küçük yaşlarından itibaren kalbindeki mesleği, gazeteciliği icra etmek üzere İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik Bölümü’nden mezun olmuştur. Gönül verdiği mesleği gazeteciliğe de henüz üniversite öğrencisiyken başlamıştır.

Gazetecilik kariyeri, Cumhuriyet Gazetesi, İstihbarat Servisi’nde yaptığı staj ile başlamış ve ardından ajanslarda, televizyon kanallarında ve dergilerde devam etmiştir. Bu kurumlarda muhabirlik, editörlük gibi görevlerde bulunmuştur. İlk ciddi iş deneyimi ise haber aktarım sürecini gördüğü ve işin detaylarını öğrendiği Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde olmuştur. Ardından Altan Öymen’in kurucusu olduğu ANKA Ajansı’nda çalışmıştır. Ajans tecrübesini takiben 1993 yılında yayın hayatına başlayan Kanal D Haber Merkezi’nde, bu kuruluş yıllarında Dış Haberler Servisi’nde görev almıştır. Türkiye için postmodern bir darbenin yaşandığı 28 Şubat sürecinde ise Kanal D’de yayınlanan ve sunuculuğunu Mehmet Ali Birand’ın yaptığı 32. Gün programında asistanlık yapmıştır.

1998 yılında Dış Haberler Servisi’nde göreve başladığı ve ertesi yıl aynı bölümün şefi olduğu Radikal Gazetesi ise Karan’ın 13 yıl boyunca çalıştığı bir kurum olmuştur. 2010 yılında Radikal Gazetesi’ndeki görevinden ayrılan Karan, Habertürk Tv’de Dış Haberler Şefliği yapmaya başlamıştır. Aynı zamanda televizyonun internet sitesi üzerinden de yazılarını paylaşmıştır. Karan’ın Habertürk’te görev aldığı yıllarda patlayan Arap Baharı olayları, gazetecinin Tunus, Libya, Mısır, Suriye gibi ülkelere de sıkça seyahat etmesine vesile olmuştur. Ardından televizyonun haber servisinden çıkan haberlerin sunumunda sorunlar olduğunu düşünen Karan’ın yönetim ile arasında sorunlar doğmaya başlamış ve 2013 yılının başında Habertürk’teki görevinden çıkarılmıştır. Bu süreçte gazeteci Twitter’dan kanalda kalan ve mesleğini düzgünce icra etmeye çalışan arkadaşlarına da bol şans dilemiştir.

Habertürk’ün ardından Skytürk’te Murat Sabuncu ile bir sabah programında yer almıştır. Ancak ‘gezi olayları’nın patlamasından sonra TMSF kanala el koymuş ve Karan da buradaki görevinden ayrılmıştır. Ardından T24’te haftalık dünya turunu hazırlayan Karan, aynı dönemde Radikal vesilesiyle tanıdığı arkadaşı Neşe Düzel’in isteğiyle Taraf Gazetesi için Dünya Günlüğü’nü yazmaya başlamıştır. 1 Ağustos 2014 tarihinden itibaren de Ahmet Şık, Aydın Engin, Murat Sabuncu ve Özgür Mumcu ile Cumhuriyet Gazetesi’nde görev almaya başlamıştır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın