Makaleler

Canan Ediboğlu Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay

2003 yılında Türkiye'nin en güçlü kadın yöneticisi Canan Ediboğlu başarılarla dolu bir iş hayatı serüveni sonrasında 2009 yılında emekli olmuştur.

Canan Ediboğlu Kimdir?

Bir ilke imza atarak, akaryakıt sektörünün ilk kadın genel müdürü olma başarısı gösteren Canan Ediboğlu, 2003 yılında Türkiye’nin en güçlü kadın yöneticisi seçilmiş aynı zamanda finans dergileri tarafından birçok ödüle layık görülmüş Türk iş kadınıdır.

Dünyanın en güçlü akaryakıt şirketlerinden biri olan Shell’in Türkiye başkanlık görevini yürüten Ediboğlu 28 yıl boyunca şirketin birçok kademesinde başarıyla görev yapmış ve 2009 yılında kendi isteğiyle emekliliğe ayrılmıştır. Evli olan Canan Ediboğlu, 2 çocuk annesidir.

Başarılarla dolu bir iş hayatına sahip, kariyeri birçok ödüllerle dolu ve Türk iş dünyasının en güçlü kadınlarından olan Canan Ediboğlu, 1956 Londra doğumludur. Orta öğrenimini İngiltere’de Ancaster House School’da tamamlamıştır. Üniversite eğitimini, Southampton Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamladıktan sonra yükseköğrenimi içinde aynı üniversitenin Finansal Kontrol Yönetimi Bölümü’nü tercih etmiştir. Ediboğlu, çalışma hayatına Southampton Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başlamıştır. Bu ilk iş deneyiminin ardından 1980 yılında Türkiye’ye dönmüştür.

Türkiye’ye döndüğü yıl Shell Türkiye ‘de planlama müdürü olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Shell Türkiye’nin pazarlama ve hazine bölümleri ağırlıklı olmak üzere çeşitli departmanlarda önemli görevler almıştır. 1992 yılında hazine müdürlüğüne, 1998 yılında ise Shell Türkiye’nin finans direktörlüğüne getirilmiştir. Canan Ediboğlu bu önemli görevlerle iş dünyasında göz doldururken önemli bir ödülünde sahibi olmuştur. Ediboğlu, 2002 yılında Dünya Gazetesi tarafından ‘Yılın İş Kadını’ ödülüne layık görülmüştür.

Akaryakıt Sektöründe Bir İlk

Melih Türker’in 2003 Ocak ayı itibariyle Shell Ticari Yağlar Avrupa Genel Müdürlüğü görevine atanması nedeniyle Shell Türkiye başkanlığı görevine, o dönem Shell Türkiye Finansman Direktörü olan Canan Ediboğlu getirilmiştir. Böylece Shell Türkiye, akaryakıt sektöründe, kadın genel müdür yönetimindeki ilk şirket olmuştur. Canan Ediboğlu’ nun bu göreve gelmesi iş dünyasında büyük yankı uyandırmış ve yıllarca akaryakıt sektörünün ilk kadın genel müdürü olarak anılmıştır. Akaryakıt sektörünün en tepesindeki iş kadını olan Ediboğlu,  akaryakıt sektörünün yeniden yapılandırılması konusunda yapılan çalışmalara öncülük etmiştir.

Shell Türkiye’de üst düzey yöneticilik yaptığı yıllarda, şirket adına çok sayıda önemli girişimi başarıyla sonuçlandırmıştır. 2003 yılının en önemli girişimlerinden olan TÜPRAŞ’ın %51 hissesinin özel sektöre devrini içeren ihaleyi, Shell Türkiye ve Koç Gurubu’nun oluşturduğu konsorsiyum kazandığında, Canan Ediboğlu ihale sürecinin her safhasına aktif olarak katılmıştır. Ayrıca Shell’in, Global Ar-Ge Merkezi’nin, TÜPRAŞ’ın işletme faaliyetlerinin iyileştirilmesi konusunda danışmanlık görevi yapmasını sağlamıştır. Bir diğer önemli girişim ise 2006 yılında gerçekleşmiştir. Canan Ediboğlu, Shell’in 2006 yılında dünya çapında en başarılı ve en büyük birleşme projesi olan Shell & Turcas Petrol A.Ş (STPAŞ) ortak girişim projesinin tüm hazırlık sürecini başarıyla yöneterek, STPAŞ CEO’su George Spanoudis ile birlikte projenin tamamlanmasında görev almıştır. Shell içinde en başarılı şirket birleşmesi olan Shell- Turcas birleşmesi başka ülkeler tarafından örnek şirket birleşmesi olarak örnek gösterilmiştir. Kısa sürede hedeflerini gerçekleştiren STPAŞ,  sektörde çok iyi bir performans göstermiştir.

Canan Ediboğlu’nun, Petrol Sanayicileri Derneği (PETDER) Başkanı olduğu dönemde, akaryakıt sektörünün yeniden yapılandırma sürecinde liderlik görevini üstlenmiştir. Özellikle kaçak akaryakıtla mücadele konusunda, petrol yasasının çıkarılması ve yeni yönetmeliklerin uygulamaya konulması sırasında PETDER Başkanı kimliği ile enerji bürokrasisiyle birebir çalışmıştır.

Aynı dönemde BOTAŞ ihalesine de giren Shell, Türkiye’de doğalgaz dağıtımı faaliyetlerine de başlamıştır. Shell, 250 milyon metreküp doğalgazı 2021 yılına kadar Türkiye’de tüketiciye sunma görevini üstlenmiştir.  

Canan Ediboğlu’nun 28 Yıl Her Kademesinde Çalıştığı Shell’den Ayrılışı

2009 yılında Shell’deki görevinden ayrılarak emekli olmaya karar veren Ediboğlu, bu kararı bir süreliğine askıya almıştır. Bu karar değişikliğinin sebebi ise Shell’in üst düzey yöneticilerinin göreve devam etmesi konusunda ısrarcı davranmalarıdır. Shell’de geçirdiği 28 yılı kendisi için büyük bir kazanç olarak gören Ediboğlu,  Türkiye’deki petrol piyasasının, uluslararası norm ve standartlara uygun hale gelmesine ve büyük dönüşümlerden geçmesine tanıklık etmiştir. Özellikle Shell’in birçok ülkeden çekilme kararı aldığı dönemlerde, Türkiye’yi yatırım yapacağı ilk 6 ülke arasına koyması arasında geçen süreçte çok yoğun çalışan ve bu sürece katkı sağlayan Ediboğlu, 2009 yılının Haziran ayında emekliye ayrılmıştır. İş hayatına başka alanlarda devam eden Ediboğlu, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen enerji şirketlerine danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca önemli global danışmanlık şirketlerinden Accenture’un Non-Executive’ de yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmektedir.

.

Canan Ediboğlu’nun Başarı Sırları

Türkiye’nin en başarılı iş kadınlarından Canan Ediboğlu, iş hayatında başarılı olmanın sırlarını şu şekilde sıralamaktadır:

Canan Ediboğlu’na göre başarılı olabilmek için öncelikle, kendini sürekli geliştirmek, inisiyatif ve sorumluluk almak,  iyi bir takım oyuncusu olmak ve liderlik becerilerini sürekli geliştirmek gerekir. Fakat bu durum kadınlar için biraz değişebilir. Çünkü kadınların ailevi sorumlulukları da vardır. Bu sorumluluklar kimi zaman kadınların iş hayatlarında önyargılar ve koşullandırmalar yaratarak başarılı olmalarına engel oluşturabilir. Bu nedenle çalışan kadınların daha fazla kendilerine güvenmeleri ve özgüvenlerini sürekli geliştirmeleri gerekir. Çalışma hayatında ‘kadın’ kimliklerinin ön plana çıkarılmasını engellemelidirler. Kadınlar iş hayatında, kadın- erkek olarak değil, sadece başarı açısından değerlendirilmeliler. 

Canan Ediboğlu’nun Şuan Yürüttüğü STK Çalışmaları

 • Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

 • WWF dünyanın en büyük doğa koruma kuruluşlarındandır. Vakıf, canlı türlerini ve ülkemizin değerli yaşam alanlarını koruyarak, insanların doğaya verdikleri zararı en aza indirmeyi, ülke genelinde değişim ve dönüşüm yaratmayı amaçlamaktadır.

 • Sev Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

 • Talas Amerikan Ortaokulu, Tarsus Amerikan Koleji, İzmir Amerikan Koleji ve Üsküdar Amerikan Lisesi mezunları tarafından 1968 yılında kurulan sağlık ve eğitim vakfının temel ilkesi Türkiye’ye hizmettir. Değişen ve gelişen dünyada, eğitim standartlarını yükselterek, fark yaratan bireyler yetiştirmek için köklü eğitim kurumlarını geliştirmek ve bu eğitim kurumlarının sürekliliğini sağlamak vakıfın temel hedefidir.

 • Türkiye Otizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

 • Otizm Vakfı, Otistik bireylere güvenli ve özgür yaşam alanları sağlayarak, onların bu farklılıklarına uygun sosyal ortamlar hazırlamak, yaşanabilecek kültür, eğitim ve hukuksal sorunları çözmeye yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir vakıftır.

 • Global İlişkiler Forumu Üyesi

 • Global İlişkiler Forumu, üyelerini ve diğer ilgili bireyleri, uluslararası konuları sorgulayıp tartışabilecekleri bir platformda birleştirmeyi amaçlayan bağımsız bir dernektir. Derneğin tüm faaliyetlerinde analitik sorgulama, sınırsız merak, nesnel sentez ve yapıcı üslup esastır.

 • Türkiye Ortak İdealler Derneği’nin Kurucu Üyesi

 • Türkiye Ortak İdealler Derneği,  geleceğin potansiyel liderlerinin yetkinlik kazanması konusunda yardımcı olan İngiliz kökenli  sivil toplum kuruluşudur.

 • EMBARQ TÜRKİYE – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı

 • 2005 yılında kurulan EMBARQ Türkiye, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ile şehirlere ulaşım ve kentsel gelişim alanında kalıcı çözümler sunmayı hedefleyen bir kuruluştur. EMBARQ Türkiye, kentsel gelişimi teşvik ederek, şehir kirliliğini azaltmak, erişilebilir ve güvenli kamusal alanlar yaratmak ve karbon gazı salınımını azaltmak için çalışmalar yürütmektedir.

Önceki Görevleri

 • PETDER – Türkiye Petrol Sanayi Derneğinin Eski Başkanı ( 2004-2008 yılları arasında yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.)

 • TOBB Petrol Sanayi Konseyi Eski Başkanı (2006 – 2010 yılları arasında görev yapmıştır.)

 • YASED Yönetim Kurulu Üyesi ( Uluslararası Yatırımcılar Derneği, Türkiye)


İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın