Makaleler

Burhan Kuzu Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Burhan Kuzu Kimdir?

Ak Parti İstanbul milletvekillerinden olan Burhan Kuzu ünlü bir siyasetçi ve hukukçudur.

1 Ocak 1955 tarihinde Kayseri’nin Develi ilçesine bağlı Şıhlı kasabasında, Ali Rıza ve Zahide Kuzu’nun oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarını Şıhlı kasabasında geçiren Kuzu, ilköğrenimini de burada tamamlamış, ortaokul ve lise eğitimini ise Develi’de tamamlamıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi’ni kazanınca İstanbul’a gelmiştir. 1976 yılında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni birincilikle tamamlamıştır.

İş hayatına 1976 yılında Tekirdağ’da maiyet memuru olarak kaymakamlıkta yaptığı stajla başlamıştır. Buradaki 6 ay stajının sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Kürsüsü’nde asistan olarak görev yapmaya başlamıştır.

1980 ve 1982 yılları arasında, Avrupa Konseyi’nin vermiş olduğu burs sayesinde, Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırmalara katılmıştır. Paris’teki araştırmalarını takiben akademik kariyerine devam etmiş ve başarı basamaklarını hızla çıkmıştır. 1984 yılında doktor olmuş, ardından 1987 yılında yardımcı doçent, 1989 yılında doçent ve en nihayetinde 1998 yılında da profesör unvanını kazanmıştır.

2001 yılında başlayan aktif siyasi hayatına kadar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanlığı yapmış, polis okullarında insan hakları ve anayasa hukuku derslerine katılmış, çeşitli sivil toplum örgütlerinde aktif rol oynamıştır. 2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyelerinden biri olan Burhan Kuzu, 2002 yılında yapılan seçimler sonucunda da aynı partiden İstanbul milletvekili seçilmiştir. Bu görevi esnasında aynı zamanda TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevi de yapmıştır. 2007 ve 2011 yılında yapılan seçimlerle milletvekilliği görevine devam eden Kuzu, Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini de halen sürdürmektedir.

Burhan Kuzu, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir tartışma programı sırasında HDP’li Altan Tan ile tartışma yaşamış, Tan’ın icraat olmadığı yönündeki iddialarına sert bir şekilde çıkışmıştır. Kuzu, daha önceden de LGBT bireylerinin anayasal değişiklik taleplerine cevap vermiş ve böyle bir şeyin söz konusu  olmadığını kesin bir dille ifade etmiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın